2 bin 655 km ayakçak çevirerek 23 şehri dolaştı

Uzuv bağışına özen bürümek üzere bisikleti ile Adana’dan yola sâdır 44 yaşındaki Kemal Yücel, 10 Ağustos’tan bu zamana kadar 2 bin 655 km ayaklık çevirerek, 23 şehri dolaştı.

6 yaşındaki oğlunu beyin tümörü ameliyatının arkası sıra kaybeden Kemal Yücel, kendisini içtimai gravite projeleri ve farkındalık çalışmalarına adadı. Gücük sürece evvel organ aktarımı sırası bekleyen bire bir kişiye canlıdan canlıya karaciğerini dahi bağışlayan Yücel, başka asıl ve babaların da bala acısı çekmemesi amacıyla örgen bağışı konusuna özen soldurmak namına Türkiye’yi pedallıyor.

“23 ili bisikletle geçtim, 2 bin 655 km pedal çevirdim”

Türkiye’yi pedallayarak farkındalık oluşturmayı hedeflediğini rapor eden Eksiksizlik Yücel, “Kök hücre ve uzuv bağışı konusunda içtimai bilinci arttırmak için 10 Ağustos tarihinde velespit ile Adana’dan yola çıktım. Rota çerçevesinde 41 şehri gezmeyi planlıyorum. Bu çerçevede kestirmece 6 bin kilometre pedal çevireceğim. Amacım kan kanseri hastası çocuklara, nakil muntazır hastalara akıllıca donörün bulunması ve onların hayata tutunmalarını sağlamaktır. İlik bağışı üstüne insanlar çok kusurlu bilgilere sahiptir. Ego bisikletle gezerek ilik bağışının ve örgen bağışının hem önemini anlatıyorum hem dahi hangi kadar kıytırık aynı faaliyetler olduğunu anlatıyorum. Ben 9 yıl ilk çağa acısı yaşadım. Bu turdaki amaçlarımdan biriside temel babaların benim gibi çocuk acısı yaşamasını engellemektir. Bugüne büyüklüğünde 23 site gezdim. 23 kent içerisinde kestirmece 2 bin 655 kilometrede ayaklık çevirdim” dedi.

“Hiç tanımadığım benzeri hastaya karaciğerimi verdim”

Kendisi üstelik canlıdan canlıya karaciğer bağışçısı olduğuna değinen Yücel, “6 yaşında Yüksek Utku adında ayrımsız oğlum vardı. 2013 yılında sömestr tatili sırasında gittiğimiz bir AVM’nin buz pistinde düşerek başını çarpması sonucu kontrol amaçlı hastaneye götürdük ve beyninde ur olduğunu öğrendik. Bunun üzerine emanet cebin tıpkı mücadele başlattık. Etibba operasyon olmazsa şayet 1 hafta içerisinde öleceğini söylediler. Bellek tümöründen faaliyetler oldu fakat 9 günlük dirim mücadelemizi maalesef kaybettik. Başka çocuklara avlu vermesi amacıyla rahmetlik oğlum Ulvi Yengi’nun organlarını bağışladım. Kul tahminî 14-15 ay geçmiş hiç tanımadığım bire bir hastaya karaciğerimi verdim. Hem oğlum avlu kurtardı hem da ego ona laik aynı cet olduğumu göstererek fahri kendisine örgen bağışı yaptım ve tıpkısı hastanın hayata tutunmasına vasıta oldum. Yaşadığım yavru acısını bambaşka çocuklara umuda dönüştürüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Yücel Samsun sonrasındaki rotası karşı ise şunları söyledi:

“Samsun’daki rotamın peşi sıra Karadeniz periferi yolundan devam ederek turumu tamamlayacağım. Önümüzdeki hedefim; Sinop, Kastamonu, Bartın yeniden o rotayı izleme ederek Düzce, Kocaeli, İstanbul, Çanakkale ve peşi sıra Ege Bölgesine, Akdeniz Bölgesine inerek 10 Ekim haset turumu Adana’da yemek.” – SAMSUNShare: