30 Ağustos Zafer Bayramı

TBMM Kadın Koca Punt Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve SELIM Öğür Edirne Milletvekili Fatma Aksal, 30 Ağustos Yengi Bayramı nedeniyle tebrik mesajı yayımladı.

Aksal, mesajında, 1919’dahi Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile küllerinden aynı yurt doğduğunu belirtti.

Türk milletinin 30 Ağustos’ta kazandığı galebe ile bu toprakların sonsuza çatışma katışıksız yurdu olacağını tamlık dünyaya zar ettiğini tabir eden Aksal, şunları kaydetti:

“Büyük Taarruz’un zaferle sonuçlandığı bu hümayun günün sene dönümünde bizler bire bir ruh ve düşüncelerle değme sabık devir milletimizi bire bir aşama henüz öteye sürmek için çalışmaya bitmeme ediyoruz, edeceğiz.

Daha cıvıl cıvıl adımlarla kullanılmamış Türkiye yolunda, istiklalimiz ve istikbalimiz için martir düşmüş parçalanmamış ecdadınızı minnetle yabancı ediyor, cemi vatandaşlarımızın 30 Ağustos Galebe Bayramı’nı kutluyorum.”

Keşan Belediye Reisi Helvacıoğlu

Keşan Şehremini Mustafa Helvacıoğlu, 30 Ağustos Utku Bayramı nedeniyle ide yayımladı.

Helvacıoğlu, mesajında, 30 Ağustos zaferiyle Türk milletinin bağımsızlığının perçinlendiğini belirtti.

Zaferle istiklal üzerine katiyen taviz verilmeyeceğinin tarihe not düşüldüğünü tamlayan Helvacıoğlu, “Milli mücadelemizdeki ruh, devlet, ulus sevgisi ile tesanüt ve ilişki anlayışı, bizim üzere posta fotoğraf olmaya bitmeme edecek, birliğimizi ve dirliğimizi bozmaya çalışanları değme zaman alt edecektir. Çokça şükür kim bizlere şehitlerimizin ve gazilerimizin emaneti olan Cumhuriyetimiz, eren milletimizin azmi ve gayreti sebebiyle gelişigüzel güzeşte çağ elan da kalkınmakta, henüz de güçlenmekte, çağcıl medeniyetler seviyesinin konusunda çıkma uğrunda kararlı ve emniyetli adımlarla ilerlemektedir.” ifadelerini kullandı.

İYİ Fırka İl Başkanı Tütüncü’nün mesajı

İYİ Öğür Edirne İl Başkanı Serpil Tütüncü, 30 Ağustos Zafer Bayramı zımnında sıkıntı yayımladı.

Tütüncü, mesajında, 19 Mayıs 1919’üstelik Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde başlatılan Kurtuluş Savaşı ve Milli Savaş sürecinin 30 Ağustos 1922’de büyük zaferle sonuçlandığını belirtti.

Zaferle sonuçlanan Başkumandanlık Kayran Muhaberesi ile Türk milletinin hürriyet ve bağımsızlık içre gönül onuruna kavuştuğunu anlatım eden Tütüncü, “30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nı yürekten kutluyor, ilkin milli mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları kalkmak için kül şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi minnettarlık ve şükranla selamlıyorum.” diye kaydetti.

Share: