5 bin almanak tarihin izlerini taşıyor, Tokat turizmine kazandırılacak

-5 bin yıllık tarihin izlerini taşıyor, Tokat turizmine kazandırılacak

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu ve Şehremini Eyüp Eroğlu Helenistik dönemin ibadethane merkezi yerine bildik Komana Antik Kenti’nde kazı çalışmalarını yerinde inceledi. Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, “Tokat turizmine ve tarihine yardım sağlayacaktır” dedi

TOKAT – Tokat Valisi Numan Hatipoğlu ve Şehremini Eyüp Eroğlu Helenistik dönemin ibadethane merkezi olarak tanıdık Komana Antik Kenti’nde kazı çalışmalarını durumunda inceledi.

Tokat Niksar kara yolu Yeşilırmak nehri yanı sıra kâin 5 bin almanak tarihe çırağ tutaç kazı çalışmalarını durumunda inceleyici Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, kazı sürecinden şişman ayrımsız cümbüş duyduğunu söyledi. Orta Şark Beceri Üniversitesi Mimari Fakültesi Iskân Arkeolojisi Temel Marifet Dalı Öğretim Üyesi ve Hafriyat Heyeti Başkanı Prof. Dr. Itır Erciyas Tokat Valisi Numan Hatipoğlu ve Şehremini Eyüp Eroğlu’na kazı çalışmaları üzerine bilgiler verdi.

“Tokat’ın tarihi açısından balaban benzeri ehemmiyet haiz kazıya tanıklık etmiş oluyoruz”

Komana kazılarının aceleci benzeri şekilde devam ettiğini anlatım fail Vali Hatipoğlu, “Rastgele güzeşte ahit yeni buluntular ortaya çıkıyor ve galeyan içerisindeyiz. Tahminî 5 bin almanak aynı tarihin izlerini haiz bölgede Tokat’ın tarihi açısından iri bir ehemmiyet haiz kazıya şehadet etmiş oluyoruz. Komana Kenti’nin ağız ağıza umum varlığıyla ortaya çıkması yine bu bölgede bulunun Gümenek Ulus Bahçesi ile birlikte bir bilcümle halinde Tokat turizmine ve tarihine üstelik yardım sağlayacaktır. Önümüzdeki proses içerisinde burayla ilgilendiren Sayın Uray Başkanımızla alay malay bazen planlamalar içerisinde bulunacağız. Hem hafriyat alanının gezilebilir ayla getirilmesi hem ortaya sâdır eserlerin orada gine kısmı yerine tayin edilmesi bizim toprak turizmimize ve toprak insanımıza kebir hizmetlerimizden birisi olacak” dedi.

“3. yüzyılda Komana’daki içtimai, iktisadi ve askeri yapının anlaşılmasında balaban ulama sağlayacaktır”

Hafriyat Heyeti Başkanı Prof. Dr. Itır Erciyas, Komana Antik Kenti’nde Roma dönemine dayalı koca verilere ulaşıldığını söyledi. Bu yıl bitmeme fail kazı çalışmalarında sokak dokusu ve konutlar, iri bazilika düzenlenen balaban benzeri çatı, askere ilişik olduğu düşünülen cuşuhuruş geçirmiş bire bir lüp ortaya çıkarıldığını kaydeden Prof. Dr. Erciyas, “Yangın geçirmiş evden elde edilen veriler 3. yüzyılda Komana’daki içtimai, soylu erki ve askeri yapının anlaşılmasında nazik katkı sağlayacaktır.” diyerek konuştu.

Share: