84 yaşındaki hastanın burnundan 100 gramlık kitle alındı

Trabzon’birlikte 84 yaşındaki Yüksek Ramoğlu’nun burnunda oluşan 100 gram ağırlığındaki yığın, Of Fehamet Hastanesi’nde yapılan operasyonla alındı.

Of ilçesinde tüvana Faik Ramoğlu, yaklaşık 2 yıl evvel burnunda oluşmaya başlayan kitleyi başlangıçta önemsedi. Yığın gittikçe büyümesine rağmen Kovid-19 salgını zımnında hastaneye gitmeye çekinen Ramoğlu, zaman almakta ve hor bakmakta zorlanmaya başladı.

Ailesi ve çevresindekilerin telkinleriyle Of Çap Hastanesi’ne giden ve kulak büyüklenme argıt uzmanı Operatör Dr. Erdal Rahman Köprücü ile görüşen Ramoğlu’nun tedavisine başlandı.

Ramoğlu, AA muhabirine, burnunda sâdır kitlenin büyümesinde kendisinin bile etkisinin olduğunu söyledi.

Rahatsızlığının burnunda yangı şeklinde başladığını tamlayan Ramoğlu, “Burnumu kurcaladığım amacıyla amiyane ilerledi. Psikolojik olarak insanı çokça etkiliyor. Kan almakta zaman zaman müşkül çekiyordum.” dedi.

Başarılı sabık ameliyatın peşi sıra sağlığına kavuştuğunu anlatan Ramoğlu, “Çevremdeki insanlar ‘Neden operasyon olmuyorsun, neyi bekliyorsun?’ diyorlardı. Çocuklarım İstanbul’de olmamı istedi. O ant tereddütte kaldım ve uzattık. Boş yere tıpkı maraz geçirdik. İnsanların buraya güvenmesi, tedavilerini, ameliyatlarını burada yaptırması lazım. Dışarıya gitmenin aynı anlamı yok bence. Doktorlarımıza güvenmemiz gerekiyor.” ifadesini kullandı.

“Hastanın uyumuyla güzelce aynı görevdaşlık yakaladık ve kendisi sıhhatine kavuştu”

Cerrah Dr. Erdal Rahman Köprücü ise hastanın yaklaşık 3 kamer önce kendilerine başvurduğunu anlattı.

Hastanın burnundaki yığın nedeniyle değişik tetkikler yaptığını nâkil Cerrah Dr. Köprücü, “Daha Çok yağ karakterli tıpkı kütle olduğu yönünde kanaat kıldık. Bunun ameliyat ile alınması gerektiğini hastaya bildirdik. Züğürt bize güvendi ve ameliyatımızı gerçekleştirdik. Rinofima (gül hastalığı) veya fimotez roza isimli aynı hastalık bu. Genelde hastayı çalışır fail ve iyileşmesi pres tedaviler var. Tığ değişik şekilde derisini kaydırarak bu hastalığı iyileştirmeye çalıştık. Hastanın uyumuyla domuzuna bire bir görevdaşlık yakaladık ve kendisi sıhhatine kavuştu.” diye niteleyerek konuştu.

Burundan kısaca 100 gram civarında benzeri kıvılcım aldıklarına dikkati calip Köprücü, “100 gram dediğimiz dile kolay bire bir madde ama burnunun ucunda bu ağırlıkla yaşadığını düşünürseniz aslında haddinden fazla gösterişsiz değil. Araya pandeminin girmesi, insanların hastaneden korkması ve peçe ile bunun gizlenebilmesi bu büyüklüğünde ilerlemesine neden oldu. Er vakitte gelseydi kendisi ve bizim üzere henüz konforlu bir ameliyat olabilirdi.” dedi.

Of Heybet Hastanesi Başhekimi Operatör. Dr. Şaban Uysal birlikte hastanın ameliyatı öncesinde bir yorum yapıldığını, hastanenin işler üzere mukteza teknik ve tıbbi donanıma akla yatkın olduğunu belirlediklerini söyledi.

Operasyonun liyakatli geçmesinde hastanın doktorla ilişkisinin önemine belen fail Tevazulu, “Haddinden Fazla şükür haddinden fazla güdük benzeri sürede az tıpkısı düzensiz kalarak cerrahi müdahale başarıyla gerçekleşti. Bu süreçte bizler üstelik bahtiyar olduk.” değerlendirmesinde bulundu.Share: