ABD’den Ukrayna’ya 89 milyon dolarlık arkalama

ÇAKER Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna topraklarının patlayıcılardan arındırılması ve insancasına konularda destek üzere 89 milyon dolarlık arkalama yapılmasının planlandığını duyurdu.

KUL Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılmış açıklamada, “Vekâlet, Ukrayna Hükümetine, Rusya’nın katı savaşının yarattığı patlayıcı kalıntılarının yol açtığı ivedi insancasına zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmak üzere 89 milyon dolarlık FY 2022 finansmanı ölçü niyetini açıkladı” denildi.

ÇOK SAYIDA MAYIN VE PATLAMAMIŞ BOMBA VARAçıklamada, savaş dolayısıyla bir nice bölgede canlı mayınların ve patlamamış cephanenin bulunduğu ifade edildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Rusya’nın yasadışı ve hasbi yere Ukrayna’yı engelleme etmesi, ülkenin şişman tıpkı bölümünü kara mayınları, patlamamış mühimmat ve ahali yapımı patlayıcı cihazlarla doldurdu. Zalim aktörler tarafından Ukrayna’dahi gördüğümüz şekilde el yapımı patlayıcıların grotesk kullanımı, elan evvel Suriye’de hoppadak DEAŞ ile ilişkilendiriliyordu. Bu patlayıcılar verimli ekincilik arazilerine erişimi engelliyor, baştan mensur çabalarını geciktiriyor, yerinden edilmiş toplulukların evlerine dönmesini engelliyor ve tertemiz Ukraynalı sivilleri öldürmeye evet üstelik hastalıklı bırakmaya bitmeme ediyor. Ukrayna Hükümeti 160 bin kilometrekarelik arazinin bati olabileceğini hesap ediyor. Bu büyükçe Virginia, Maryland ve Connecticut eyaletlerinin toplamı büyüklüğünde tıpkı alana karşılama etmektedir.”

Share: