Acun Şampiyonu pehlivan Taha Akgül altınla ödüllendirildi

– Dünya Şampiyonu güreşçi Taha Akgül altınla ödüllendirildi

SİVAS – Sivas Valisi Dr. Yılmaz Balkır ve Sivas Belediye Reisi Hilmi Bilimci, son yerine Sırbistan’da planlı Dünya Güreş Şampiyonası’nda serbest biçem 125 kiloda altın madalya kazanan milli pehlivan Taha Akgül’ü altınla ödüllendirdi.

Sırbistan’da gerçekleştirilen Acun Güreş Şampiyonası’nda böke adına zer madalyanın sahibi olan milli pehlivan Taha Akgül memleketi Sivas’a geldi. Bu çerçevede Sivas Valisi Dr. Yılmaz Parıltı’i makamında müzakere etti. Taha Akgül, cet ocağında bulunmaktan sonuç mertebe bahtiyar olduğunu söyledi. Seçkin şampiyonluktan sonra memleketine geldiğini belirten Taha, “Tığ elimizden geldiği büyüklüğünde gençlere kat sayı olmaya çalışıyoruz. 7 senenin arkası sıra yine dünyanın zirvesine oturdum. 2024’te Paris olimpiyatları var, oraya kadar devam edeceğiz” dedi.

“Milli gururumuz oldu”

Vali Şimşek bile Taha Akgül’ün benzeri çok başarıya imza atmış benzeri sportmen olduğunu söyledi. Taha Akgül ile gurur duyduklarını belirten Parıltı, “Böke Sivas’ta. Kendisini ilimizde ağırlamaktan belde iri mutluluk duyuyoruz. Sporcular birçok sükse elde ederek milli gururumuz olmuştur, Türk’ün gücünü göstermiştir. Taha hem Sivas’ın hem da ülkemizin gururudur. en üst acun şampiyonu adına gururumuz olmuştur. Kendisi bu başarılarıyla ati nesillere emsal olmaktadır. Kutlama ediyoruz kendisini” dedi.

Parıltı, böke güreşçi Taha Akgül’ü altınla ödüllendirdi.

Taha Akgül elan bilahare Sivas Belediyesi’ni mülakat etti. Sivas Belediye Başkanı Hilmi Âlim, Taha’yı başarısından periferi tebrik kartı etti. Başbuğ Bilim Adamı, Sivas’ın güreşte şampiyonlar çıkartan benzeri diyar olduğunu vurgulayarak, Taha ile çekicilik duyduklarını söyledi.

Komutan Âlim üstelik şampiyon güreşçiyi altınla ödüllendirdi. Ziyaretlerde Taha Akgül’e Sivas Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç haremlik etti.

Vatandaşlarla halay çekti. Diğer yandan Taha Akgül, ziyaretler öncesinde şehir meydanında bateri zurna eşliğinde vatandaşlarla bu arada Sivas Halayı çekti. Vatandaşlar Akgül’e ağır bağlam gösterdi.

Share: