Adıyaman elan konforlu esenlik hizmetine kullanılmamış yatırımlarla kavuşacak

Adıyaman’dahi 2023’te tamamlanması planlanan 300 yataklı şifahane ve sair esenlik yatırımlarıyla vatandaşlara elan konforlu sağlık hizmeti verilmesi hedefleniyor.

Esenlik Bakanlığına kapalı toplamda 400 yatak sayısının bulunduğu Adıyaman’a afiyet alanında kullanılmamış yatırımlar yapılıyor.

Mevcut Yetişek ve Araştırı Hastanesiyle vatandaşlara afiyet hizmeti verilen kentte yapımı tam hızıyla bitmeme fail 300 yataklı vagon Avrat Mevlit ve Bala Hastalıkları Hastanesinin ise 2023’te tamamlanması planlanıyor.

Son teknolojinin kullanıldığı hastane sismik izolatörler sayesinde yer sarsıntısı esnasında de bakım vermeye devam edebilecek.

Adıyaman İl Sağlık Müdürü Erdoğan Münezzeh, AA muhabirine, kentteki esenlik yatırımlarının birlik hızıyla bitmeme ettiğini söyledi.

Kentteki devam fail projeler hakkında vukuf veren Salt, “İlimizde şu an 3’ü hastane, topluluk sağlığı merkezi, mıhlı dirim merkezi, 4 acil keyif hizmetleri istasyonu, 5 aile esenlik merkezi girmek üzere bütün 14 proje devam etmektedir. Bu projelerin benzeri kısmı tamamlandı özge kısmı de tamamlanma aşamasında. Bunları üstelik kısa müddet içerisinde tamamlanıp vatandaşın hizmetine sunulacaktır.” dedi.

Halis, inşaatı süren 300 yataklı Avrat Tevellüt ve Bala Hastalıkları Hastanesinin 2023’te hizmete alınmasını planladıklarını belirterek, şöyle bitmeme etti:

“85 bin metrekare mecbur alana sahip olan hastanemiz 300 yatak kapasiteli planlanmış olup ihtiyaç halinde 360 akak kapasitesine kadar çıkartılabilecektir. Bu sayrılarevi tamamlandığında bitişindeki Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi Tarz Kampüsü ile 165 bin metrekare kapalı alana topluluk şehir hastanesi kapasitesinde ayrımsız esenlik kompleksi ilimize kazandırılmış olacak.”

“Hastalarımızın mekân illere sevkinin önüne geçilecek”

Karı Tevellüt ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi bünyesinde ara sıra merkezlerin birlikte bulunacağını anlatan Temiz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yerleşke içerisinde tulum bebek merkezi olacak. Onkoloji merkezi ise ayrı benzeri yapı olarak kompleksin içerisinde olacak ayrıca ilimizde ilk defa ışın tedavisi (ışın tedavisi), radyoaktif iyot tedavisi, bildirme ati tanılama yöntemlerinden birisi olan Pozitron Emisyon Tomografisi (PET-CT) hizmeti bile verilecek olup hastalarımızın yer illere sevkinin önüne geçilecek. Sayrılarevi içerisinde 27 yataklı vagon esas oteline ekleyerek 4 yataklı gebe oteli ve 5 yataklı vagon temel neva odası olacaktır. Çocuk ve bakir doğan bunaltıcı bakımına melfuf adına ilimizde ilk defa 12 yataklı karı mevlit kâhil ciddi bakım ünitesi dahi bulunacak.”

“150 yataklı vagon hastanenin ihalesi yapıldı”

Münezzeh, keyif yatırımları kapsamında sakat izzet hastanesinin 22 bin metrekare arsası konusunda inşa edilecek 150 yataklı hastanenin dahi ihalesinin yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“İhalesi yapılan hastanemiz tıpkısı 300 yataklı vagon Avrat Mevlit ve Yavru Hastalıkları Hastanesi kabilinden erbap olduğu zelzele izolatörleri yardımıyla zelzele anında bile hizmet verebilecektir. Hastanede 68 poliklinik, 6 ameliyathane, 20 heybetli ve yeni doğan sakil bakımı, 8 diyaliz rahatsız yatağı, 3 doğum salonu, 6 yeşil poliklinik, 32 acil rüyet, 2 triyaj odası, 10 yaya bakım yatağı, 3 röntgen, 1 tomografi, 1 MR odası, 197 dil kapasiteli yıldızlı park bulunacak.”Share: