“Afrodit’in kenti” FPV dron ile görüntülendi

Aydın’ın Karacasu ilçesindeki Afrodisias Antik Kenti, Küçük Asya Ajansı (AA) ekibi marifetiyle FPV dron ile görüntülendi.

Mitolojide “fazla ve güzelliğin tanrıçası” olarak anılan Afrodit’e adanmış kentler ortamında bildirme ünlüsü olan antika kentin, döneminin yontuculuk merkezlerinden biri olduğu akseptans ediliyor.

Kent, kazılardan çıkarılan devasa statü ve kabartmaları, halen ayakta olan yapılarıyla her sene çok sayıda gün meraklılarını ve sanatseveri ağırlıyor.

Özellikle Roma döneminin ihtişamını yansıtan dev site havuzu, Tetrapylon Kapısı, Sebasteion Tapınağı, 30 bin şahsiyet dev stadyum ve antika piyes ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Kentte 1961 yılında Prof. Dr. Kenan Erim öncülüğünde başlatılan çağcıl kazı çalışmaları, Oxford Üniversitesinden Prof. Roland R.R. Smith başkanlığında halen devam ediyor.

Kazı Başkanı Prof. Roland R.R. Smith, burada çalışmaktan kurum duyduğunu belirterek, Firez ve Turizm Bakanlığına desteklerinden çevre teşekkür etti.

Afrodisias’ın Türkiye’nin bildirme gür mahfuz antika kentlerinden olduğunu vurgulayan Smith, şöyle bitmeme etti:

“Buraya mevrut ziyaretçi haddinden fazla enteresan ve çok keyifli aynı kazı bilimsel yoldan, rotadan yürüyor. Bu ziyareti gerçekleştirirken doğayla iç içe bitkileri inceleyebiliyor. Burada bakaya var, restore edilmiş yapılar var. Hem kazı bilimsel hem da ayağa bertaraf benzeri antika şehir hissine sahip. Tabiatıyla bütün bunların üstüne taç kabil oturan heykelleri da var. Müzenin birlikte kayran içerisinde olması, ziyaretçiye bambaşka benzeri repertuvar sunuyor. Bilcümle eserlerin yerinde korunabilmiş olması ve buradaki pir müzede sergileniyor olmaları iyi tıpkısı deneyim sağlıyor.”

Smith, Afrodisias’ın yontuculuk merkezi olmasından dolayı antik çağda ün saldığını vurgulayarak, “Hala dahi yontuculuk eserleriyle tanınıyor. Gerçekte daha akıllıca bildirmek icabında heykeltıraşların kendisiydi adlı olan. Afrodisias’tan bütün dünyaya revan heykeltıraşlar burada öğrendikleri işçilikleri dışarıda bile yaparak ve sergileyerek Afrodisias’ı ünlü kuzuluk getirmişlerdi. Dönemin yeryüzü kaliteli eserleri buradaki heykeltıraşlar yoluyla yapıldı.” dedi.

Hedef 100 bin ziyaretçi

İl Kültür ve Turizm Müdürü Imge Tuncer birlikte Afrodisias’ın sadece Türkiye’nin değil dünyanın birlikte bildirme koca antika kentlerinden olduğunu belirtti.

Antika kentin, ekin turizmi anlamında dahi tıpkısı çekicilik merkezi olduğunu aktaran Tuncer, şunları kaydetti:

“2019 yılı Türkiye’da turizmin zirveye çıktığı bir yıl. Afrodisias Antik Kenti ziyaretçi girişleri 2019 yılında yaklaşık 100 bin bandında. Bu yıl ise şimdiden 50 bine ulaştık. Dolayısıyla bu yıl tamamlanana büyüklüğünde 2019 yılı istatistiklerini yakalayabileceğimizi öngörüyoruz. Burası dünyanın başka tek bölgesinde göremeyeceğiniz eserlere topluluk. Bunların başında da heykeller geliyor.”Share: