AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Ziyalı, ricat fail doktorla ilişkin izah yaptı

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Rektörü Prof. Dr. Nurullah Münevver, ricat fail hekimle ilişkin açıklamada bulundu.

Okumuş, AFSÜ’nün kafesinde düzenlediği toplantıda, hastanenin hematoloji bölümü doktorunun ayrımsız sayrı veya yakınının randevu alamadığı gerekçesiyle resmi makamlara yazdığı şikayet dilekçesinde ivinti ve tehdit muhtevalı ifadeler kullandığı gerekçesiyle ricat ettiğini söyledi.

Randevu alamayan kişinin sayrılarevi kayıtlarında olmadığını nâkil Işıklı, şöyle konuştu:

“Yazılan ifadedeler haddinden fazla anlı şanlı değil. Bunu üstelik resmi kanallar aracılıyla mukayyet kendisine yapıyor. Bu kaydı kayran kurumlarda bize, ‘Böyle aynı zılgıt var.’ diye bilgelik verdi. Bunu gören hekim arkadaşımızın da morali bozuldu, canı sıkıldı. Bu tam tığ dahi tedbir alınması açısından emniyete ve savcılığa cürüm duyurusunda bulunduk. Üniversitemizin asayiş hizmetlerine dahi hekimimizin ve polikliniğin güvenliğine karşı titiz olunması talimatlarını verdik. Fakat doktor arkadaşımız, geceleri uyuyamadığı ve kendini işine veremediği gerekçesiyle ricat dilekçesi verdi.”diyerek konuştu.

İstifa kararı alarak üniversiteden ayrılan hekimle yüz yüze ülfet yaptığını fakat inandırma edemediklerini anlatan Münevver, sürecin devamında ise içtimai medyada hekim üzerine üniversite yönetiminin mobbing uygulayarak ve zılgıt ederek Afyonkarahisar’dan kaçırttığı yönünde paylaşımlar oluşmaya başladığını anımsattı.

Bu paylaşımlar sonucunda duyum yapılmaya başladığını gördüklerine özen calip Aydınlık, “Aynı milletvekilimiz üstelik doktor arkadaşımızın üniversiteden ayrılmasına müteveccih resmi kurumlardan hikmet istemiş. Güya bu doktor arkadaşımızın ayrılmasının nedeni bizmişiz kabil bire bir alacak oluştu. Ama bu algının de ulusal çaplı bir habere dönüştüğünü da gördük. Bunun üzerine kamuoyuna cebin benzeri basın açıklaması ika gerekliliği duyduk.” ifadesini kullandı.

Entelektüel, halkoyu açıklamasını da toplumsal medyada akilane ve görklü sıfır yorumların farklı kurumları üstelik maksat alması zımnında cemaziyelevvel kaldırıldığını kaydetti.

Basın toplantısına AFSÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ihtiyaç Arslan, Prof. Dr. Ümit Dündar, şifahane yöneticileri, Afyon Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Sezer Küçükkurt ve gazeteciler katıldı.

Share: