AĞRI DAĞI’NA ZİRVE IŞLEYEN İNGİLİZLER, KRALİÇE ELİZABETH’İ ANDI

İNGİLTERE’den Ağrı Dağı’na mevrut 5 alpinist, rehberleri Mustafa Tekin ile kip tırmanış gerçekleştirdi. Kar ve fırtınanın enerjik olduğu tırmanışta gruptakilerin kaşları, sakalları, bıyıkları ve kıyafetlerinin yüzeyi buz tuttu. İngiliz dağcılar, dönüş önünde yaşamını yitirdiğini öğrendikleri Ece 2’nci Elizabeth’i anıp, tırmanışı namına adadı.

İngiltere’den Balkı’nın Doğubayazıt ilçesine mevrut 5 hareket insanı ve dağcı, 6 Eylül’birlikte 2 bin 200 rakımdaki Atıf köyünden tırmanışa başladı. Türkiye Dağcılık Federasyonu Üzücü Rehberi ve Alpinizm Antrenörü Mustafa Uğurlu öncülüğündeki kadro, 3 bin 200 metredeki kampa vararak, mola verdi. Burada dinlenip, dağın kar ve fırtınanın aktif olduğu havasına alışmaya çalışan ekip, 8 Eylül’üstelik 4 bin 200 rakıma 2’nci kampı attı. Geceyi burada nâkil dağcılar, 9 Eylül’dahi sıfırın altında 20 derece albeni sıcaklığında, kar ve fırtınaya karşın, sabahın er saatlerinde 5 bin 137 metrede zirveye ulaşmayı denedi ve başardı. Sağlam tırmanışı bütünleyen hem İngilizlerin hem gayrı dağcıların kaşları, sakalları, bıyıkları ve kıyafetlerinin yüzeyi buz tuttu. ‘Türkiye’nin çatısı’ adına nitelendirilen Dert Dağı’na zirve fail dağcılar, mukavemetli tırmanış gerçekleştirdi. Alpinist Mustafa Tekin liderliğinde zirveye vasıl 5 İngiliz dağcı, periyot uğrunda yaşamını yitirdiğini öğrendikleri Ece 2’nci Elizabeth’i anıp, şahika tırmanışını ona dürü ettiklerini söyledi.

Dert Dağı’nda, şita günlerini aratmayan anlar yaşadıklarını ve kendisinin bile 174’üncü doruk tırmanışını gerçekleştirdiğini tamlayan Mustafa Tekin, “Tırmanış çokça fena hâlde başlamıştı. Zirveye yaklaştıkça hele geceleri dondurucu bire bir sevimsiz vardı. Albeni sıcaklığı düz düzlük 20 derecenin altına düşüyordu. Gece saatlerinde zirveye tırmanmaya başladık. Kayran düzlük kar, sıkıntı ve antipatik gelgel bizi çok zorladı fakat değme şey kontrolüm altındaydı. Onlarda zirveyi görmeyi çokça istiyordu. Sonunda zoru başardık ve Balkı Dağı’na şahika yaptık. Zirveye sâdır alelhusus sakal ve bıyıkları olanlar henüz baskı aynı durumdaydı. Hepimizin kıyafetlerinin yüzeyi buz tutmuştu ama onların sakal ve bıyıkların birlikte adeta buz sarkıtı oluşmuştu. İngilizler, zirveden inerken 96 yaşında yaşamını yitiren İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’i anıp bu kavi tırmanışı ona adadılar. Daha sonra süfli indik. Kul böylelikle Dert Dağı’na 174’üncü tırmanışımı gerçekleştirmiş oldum” dedi.Share: