Ahali sağlığı uzmanından günce hayatın global ısınmanın etkilerine göre düzenlenmesi önerisi

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Ahali Sağlığı Anne Bilgelik Dalı Akademisyen Prof. Dr. Galip Ekuklu, insanların günlük hayatlarını seçkin geçen çevrim daha çok mahsus toptan iklim krizinin etkilerine göre planlaması gerektiğini belirtti.

Ekuklu, AA muhabirine, iklim değişikliğine vabeste küresel ısınmanın hissedilir boyuta ulaştığını söyledi.

Türkiye’nin ayrımsız bölgesi yangınlarla savaşım ederken, sair bölgenin sellerle boğuştuğunu tamlayan Ekuklu, toptan ısınmanın herif hayatının ayrımsız parçası haline geldiğini vurguladı.

Küresel ısınma zımnında bir zaman görmedikleri hastalıklarla karşılaştıklarını anlatan Ekuklu “İşte Avrupa’bile çok dokunaklı sayıda ölümler yaşandı, 40 derecelerin üstünde sıcaklıklar kaydedildi.” dedi.

Ekuklu, süreğen rahatsızlığı olan kişilerin toptan ısınmaya karşı daha titiz olması gerektiğini dile getirdi.

Küresel ısınmanın akut etkilerinin yöre plana çıktığını belirten Ekuklu, “Bedaheten yükselen sıcaklıklara vabeste olarak Avrupa’de olduğu kadar şappadak ölümler meydana geldi. Doğaldır ki toplumun dikkatini onlar çekiyor. Amma bunun tabi detaylı vadeli etkileri bile var deri kanseri kabil. Toptan istinas ve iklim değişikliği meselesine önceki akseptans ederek başlamalıyız. daha çok daha de ihtimal hamam günlerle, sıcak mevsimlerle karşılaşacağız.” diye konuştu.

Önümüzdeki yıllarda günce hayatın iklim değişikliğinin etkilerine bakarak planlanabileceğini belirten Ekuklu, şöyle bitmeme etti:

“İşimizi, maltalık biçimimizi, giyimimizi, beslenmemizi ne yazık ki küresel ısınmaya göre ayarlamamız gerekiyor. Acun belki tıpkısı paye ısınıyor amma biz onu ayrımlı kıtalarda, farklı coğrafyalarda çokça değişik aynı biçimde hissedebiliyoruz. Tığ işin alaz tarafına bakıyoruz amma bugün İç Anadolu’da, Karadeniz’da yaşadığımız seller, lüks yağışlar, taşkınlar global ısınmanın getirdiği iklim değişikliğinin getirdiği eskimemiş sorunlar. Evinizi nereye yapacağınızdan, pekâlâ yapacağınıza, günce hayatınızda zahir çalışacağınıza, ne giyeceğinize, hangi yiyeceğinize, ne içeceğinize büyüklüğünde seçme şeyi imdi global ısınmaya bakarak ayarlamak zorundayız. Bu ferdî namına yapmamız gereken şeyler. Tabi iklim değişikliğiyle mücadele bundan sonra boyutlu, devletlerin birlikte akım etmeleri gereken benzeri düz.”

Share: