Ahiret Yolculuğu yoluna EDS sistemi kuruldu

Çorum’da serencam günlerde âdemoğlu ve yaralamalı gidiş geliş kazalarının yaşandığı yer yoluna “Averaj Atiklik İhlal Belirleme Sistemi” kuruldu.

Yaydiğin Kavşağı ve Çimento Köprülü Kenar güzergahları ortada koşa taraflı olarak devreye alınan sistemle alay malay yordam denetimleri dahi başladı. Trafik Idarehane Müdürü Bünyamin Çıpa, 2021-2030 Karayolları Trafik Güvenliği Stratejisi Belgesi doğrultusunda şehirlerarası karayollarında kazaların yoğunlukla meydana geldiği güzergahlarda mevcut Kent Güvenlik Dalavere Sistemi (KGYS)/Plaka Tanışıklık Sistemi (PTS) kullanılarak hızdan kaynaklı gidiş geliş kazalarını engelletmek ve emin trafik akışını bulmak üzere “Ortalama Ivinti İhlal Tespit Sistemi”nin Yaydiğin Kavşağı ile Çimento Köprülü Ağız güzergahları ortada Güvenlik Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı yoluyla kurulumunun tamamlandığını açıkladı.

Çorum- Ankara yolu ile Samsun yolu çıkışı ortada 10 bin 656 metrelik bölümde çift cepheli Averaj Çabukluk Sistemi’nin bulunduğu bölgelere sürücüleri bilgilendirmek için gidiş geliş işaret ve uyartı levhaları yerleştirildiğini anlatan Çıpa, “Otomobiller amacıyla 70 kilometre, kamyon, kamyonet ve otobüsler üzere 50 kilometre olup farklı araçlar ise Karayolları Trafik Yönetmeliği 100. Maddesinde tamlanan ivinti limitleri Karayolları 73. Bölüm Şefliğince gidiş geliş bel ve uyartı levhaları yerleştirilmiştir. Kent Düzenlilik Dümen Sistemi (KGYS)/Plak Tanıma Sistemi (PTS) ile belirtilen noktalarda ve güzergahlarda yapılan yordam ihlal denetimlerinin yanı sıra gidiş geliş güvenliği algısının güçlendirilmesi, vatandaşların can ve dünyalık güvenliğinin sağlanması için parçalanmamış kavşaklarda müdrike olarak gidiş geliş kuralları ihlalleri (emniyet kemeri takmamak, kırmızı ışıkta geçilmek ve komütatör kullanırken cep telefonu kaplamak vb.) eden sürücülere yönelik herkes üzerinden denetimler artırılarak yakalanma riski duygusunun anlı tutulması üzere tedbirler alınmıştır. Temmuz kocaoğlan içerisinde duyurusu yapılan EDS-PTS projesi 15 Ağustos’tan itibaren Yaydiğin Kavşağı Çimento Köprülü Ağız güzergahları beyninde koşa yönlü olarak ortalama atiklik denetimi başlamıştır” dedi. – ÇORUM

Share: