Ahıska Türkleri, halis vatanlarında Türki kıraat ve çit öğreniyor

Mesket Türkleri, münezzeh vatanlarında Türkçe kıraat ve yemeni öğreniyor

ELAZIĞ – Ukrayna’daki savaştan boşaltma edilerek Elazığ’üstelik geçici konaklama merkezine yerleştirilen Ahıska Türkleri, arı vatanlarında Türkçe okuma barı öğreniyor.

Ukrayna’dahi devam fail savaşta ülkede çevrilmiş kalan Ahıska Türklerinin tahliyesi 10 Mayıs Salı günü itibariyle Herson kentinden Elazığ’a başlamıştı. Bu çerçevede kafileler halinde kente getirilen binlerce Ahıska Irlamak, Aşağıdemirtaş Eğreti Konaklama Merkezine yerleştirildi. Burada valilik koordinesi vatandaşların tüm ihtiyaçları karşılanırken Umum Terbiye Merkezi tarafından Türki Öğrenim Kursu açıldı. Kursalar katılan yüzlerce mektepli, arı vatanlarında Türki öğrenmenin mutluluğunu yaşıyor. Sunma şişman hedefleri üniversite ihata etmek olan öğrenciler, kendilerine bu imkanı sağlayıcı Türkiye Cumhuriyeti devletine minnettar olduklarını söyledi.

Ukrayna’daki savaştan kaçarak Türkiye’ ye geldiklerini tamlayan Sürgün İsmailova, “Burada okuma çeper ve Türkçe öğreniyoruz. Çok memnunum. Tanrı herkesten razı olsun. Türkçeyi bellemek istiyorum. Haddinden Fazla seviyorum çünkü anavatanımızdayız. Tığ buraya uçakla getirildik. Türkiye Cumhuriyeti devletine teşekkür ederim” dedi.

Ukrayna’dan geldiklerini ve Türki eğitim bilimi aldıklarını nâkil Ahmet Aliyev ise “Türkçe kıraat çeper öğreniyoruz. Türkçeyi öğrenmekten haddinden fazla mutluyum. Devletimize çokça teşekkür ederim. Burada okumayı düşünüyorum. Ukrayna’dahi esenlik lisesinde okuyordum. Burada bile devam ettirmeyi düşünüyorum. Hedefimde üniversite var gittikçe tababet okumayı düşünüyorum. Türkiye Cumhuriyetine haddinden fazla teşekkürname ederim. Bizi Ukrayna’dan çekip çıkardı. Cidal oluyordu ve haddinden fazla baskı durumdaydık” diye niteleyerek konuştu.

Aziz Muzaffarov da “Ukrayna’dan geldim. Orada cidal oluyordu ve tahakküm durumdaydık. Şu an Türkçe eğitimi alıyoruz. Hedefim doktorluk var. Herkesten Allah razı olsun. Türkçe bellemek istiyorum ve öğreniyoruz. Ukrayna’dan Türkiye’ye geldik. Elazığ’a yerleştirildik. Burada bakir bire bir hayata başladık” şeklinde konuştu.Share: