Aizanoi Antika Kenti’nde 2 bin almanak heykel parçaları çevrim yüzüne çıkarıldı

KÜTAHYA’nın Çavdarhisar ilçesinde UNESCO Acun Mirası Geçici Listesi’nde kâin Aizanoi Antika Kenti’nde planlı kazı çalışmaları sırasında 2 bin sene önceye ilgili eş başı statü ile mitolojide aşk ve görk tanrıçası Afrodit heykeline ilgili zerre, dönem yüzüne çıkarıldı. Hafriyat Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun, kazılarda mitolojik allah ve tanrıçalara ait 70 statü parçasına rastlandığını söyledi.

Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’ndeki hafriyat çalışmaları, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPU) Fen Yazın Fakültesi Kazı Bilimi Bölümü’nce 80 iştirakçi ve 20 teknik personel ile Penkalas Çayı, agora ve temsil bölümlerinde sürüyor. Tarihi M.Ö. 3000’li yıllara raci ve seyir, stat, agora ve Zeus Tapınağı kabilinden tarihi yapılarıyla dönemin metropolislerinden biri olduğu memul antika kentte kazılar, Penkalas Çayı’nda yoğunlaştırıldı. DPÜ Arkeoloji Bölümü ve Hafriyat Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun, bu yılki kazılarda 3 nolu köprünün enkazında yeni buluntulara rastladıklarını söyledi.

2 AYDA 70 HEYKEL PARÇASI BULUNDUKazılarda mitolojik allah ve tanrıçalara ilgili 70 yontu parçasına rastlandığını kaydeden Prof. Dr. Coşkun, “Bulduğumuz statü parçalarından kimliğini belirleme edebildiklerimize baktığımızda, mitolojiye ilgilendiren birçok allah ve tanrıçayla münasebetli olabilecek parçalar görüyoruz. Bunların beraberinde cenabıhak ve tanrıçaların kültlerinde yer alan özge koruyucu figürlerin sfenks (efsane yaratıklar) gibi lahut yaratıkların heykel parçalarını dahi bulmaya devam ediyoruz. 3 nolu köprüye ilişkin mimarlık blokların güreşçi köprüsü genelinde yüzde 30’unu tayin etmiştik. Bu sezon ise köprüye ilgili henüz fazla sayıda blok bulmaya başladık. Enkazın bulunduğu dere tabanından 1,5 metre henüz derine inmemize rağmen, halen bloklar bulmaya bitmeme ediyoruz. Güreşçi Köprüsü iri ihtimalle tıpkı yeğin sonucunda çökmüş olmalı. Bu alanın kazısı esnasında karşımıza, güzeşte seneden beri çeşitli yontu parçaları çıkmaya başlamıştı. Bu sene bile gene çeşitli yontu parçaları bulmaya bitmeme ediyoruz” dedi.2 YENİ HEYKEL DÖNME YÜZÜNE ÇIKARILDI

Kazılarda son adına elan kimliği tespit edilemeyen tıpkı erkek başı ile Afrodit’e ait heykelin madun kısmını bulduklarını tamlayan Prof. Dr. Coşkun, “Erkek başının yüksekliği 46 santimetre. Bu de bize ait olduğu heykelin yaklaşık 3 metre yükseklikte olduğunu düşündürüyor. Bulduğumuz bu erkek başı mermerden yapılmış ve başın peş kısmı fay, korunmamış. Beniz kısmı çok bereketli işlenmiş ve kaliteli bire bir işçiliği var. Bu eş başının kimliğini daha tayin edemedik. Gâh şüphelendiğimiz karakterler var ancak kesme bir olgun elde edemediğimiz için kimliğini söyleyemiyoruz. Ayrımsız gayr ise amor ve gösteriş tanrıçası adına tanıdık Afrodit’e ilgilendiren yontu parçası. Fakat bu yontu parçası ötekisi büyüklüğünde iri değil. 1 metrelik aynı heykele ilgili olduğu söylenebilir. Dizden zir kısmı mahfuz olan Afrodit’in yanı sıra tıpkısı yunus figürü bulunuyor. Yunus figürü mitolojide deniz tanrısı Poseidon ve onun eşi Amphitrite ile bile ilişkilidir. Fakat bu heykelin kesinlikle Afrodit heykeli olduğunu biliyoruz. Bu tarzda ayağının yanı sıra yunus figürü içeren Afrodit heykelleri bilinmektedir ve Aizanoi’dan ele sabık Afrodit, bu eşkal örneklerle uygun ahenk içerisindedir” diye konuştu.

Share: