Akdeniz sahilleri değil, Çıldır Gölü

– Akdeniz sahilleri değil, Çıldır Gölü

ARDAHAN – Ardahan’ın Çıldır ilçesinde, kış aylarında yüzeyi tamamen bankiz kaplanan Çıldır Gölü, kavurucu sıcaklarda ise Ege ve Akdeniz sahillerini aratmayan güzelliğiyle tatilciler ile bölge halkının akınına uğruyor.

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden olan Ardahan’daki Çıldır Gölü, cemaat olduğu katıksız yapısı ve güzellikleriyle her sezon ağırladığı yerli ve ecnebi turistlerin ilişki odağı oluyor. Bahir seviyesinden 1950 metre yükseklikteki Çıldır Gölü, 123 kilometrekarelik alanı ile Van Gölü’nden bilahare Maşrık Küçük Asya Bölgesi’nin ikinci balaban gölü.

Termometrelerin 32’yi gösterdiği kentte, aşırı sıcaktan bunalan çoluk çocuk soluğu Çıldır Gölü’nde aldı. Özellikle gün ortası saatlerinde, çoluk çocuk havanın adamakıllı ısınmasıyla alay malay Çıldır Gölü’nün buz kadar sularına atladı. Serinlemek için suya giren çoluk çocuk, itici suyun keyfini çıkarttı.

Havaların ısınmasıyla gelişigüzel genişlemek için soluğu Çıldır Gölü’nde aldıklarını söyleyen Muhammet Mehabetli Aksungur, “Çıldır Şarki Küçük Asya Bölgesinin arz evire çevire yerlerinden birisi. Doğudan batıya göçün sunu nazik nedenlerinden deniz, albeni ve gün gelmekte. Şu anda burada deniz yok amma Çıldır gölü o görevi görüyor. İnsanlar burada serinliyor. Burası ferahlamak isteyenlerle meşgul; Çıldır gölü yeşilliği, zaman ve müvellidülhumuza itibarıyla bulunmaz benzeri düzlük” dedi.Share: