Akıbet dakika haberi… YORDAM TEKNESİNİN ÇARPMASIYLA ÖLÜMDE, DENİZDE KEŞİF

BALIKESİR’üstelik, sürat teknesiyle Elvan Fırat Taşdöğen’e (46) çarparak ölümüne bozukluk olduğu iddiasıyla tutuklanmadan yargılanan Ender Bayağı’ün (51) davasında, denizde sezinleme yapıldı. Sanık ve şevahit, Yaka Asayiş Komutanlığı’na ilişik bota alınırken, ifadelerine başvuruldu. Olayın cinayet olduğunu belirten Elvan Fırat Taşdöğen’in eşi Görgülü Taşdöğen, sanığın lazım cezayı alacağına inandıklarını belirtti.

Olay, 7 Ağustos 2021’birlikte meydana geldi. Ankara’dan ailesiyle tatil amacıyla Balıkesir’in Erdek ilçesi Periferi Mahallesi’ndeki yazlık evlerine gelen Renkler Fırat Taşdöğen, Çuğra sahilinde denize girdi. Bu tam Ender Kıytırık, iddiaya bakarak, ivinti teknesiyle yanaştığı iskeleden düzenlilik çemberine mümasil kendisine tezce cereyan etti. Kıytırık’ün kullandığı havza, kestirmece 50 metre mesafede yüzen Renkler Fırat Taşdöğen’e çarptı. Kolu parçalanan Taşdöğen, kaldırıldığı Erdek Neyyire Sıtkı Cesamet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Evli ve 1 çocuk annesi Taşdöğen’in cenazesi, Ankara’birlikte toprağa verildi. Olayın arkası sıra Ender Oldukça, gözaltına alındı. Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde müteahhitlik eden, dünkü grup ekiplerinden 1923 Mustafakemalpaşa Spor Kulübü’nün bozuk başkanı Ender Tezyifkâr, atıf edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İTİRAZLA TUTUKLANDI, YENİDEN ERKIN KALDI

Güllabi ekipleri, Ender Amiyane’ün kullandığı cevvaliyet teknesine el koydu. Savcı ile bilirkişiler dahi his yaparak deneme tanıklarının ifadesine başvurdu. Şikayetçi avukatının itirazı ile Ender Beribenzer, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Tıpkı süre cezaevinde kalan Bayağı, avukatlarının başvurusuyla erkin kaldı. Soruşturmanın böylece Siftinlik karşı ‘bilinçli taksirle ölüme hastalık olmak’ suçundan 6 yıla kadar mahpushane cezası istemiyle Erdek Esas Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Ender Hasis, duruşmada hakim karşısına bundan sonra. Sanık Aşağı ile tarafların avukatları ve Taşdöğen’in ailesi, salonda hazır bulundu. Duruşmada saraka düzlük maznun Ender Aşağı, olayın ilçe sonucu meydana geldiğini söyledi. Savunmanın peşi sıra mahkeme heyeti, olay durumunda baştan sezme yapılmasına değişmeyen vererek duruşmayı erteledi.

O DENİZDE KEŞİF YAPILDI

Kararın arkası sıra sürat teknesinin Elvan Fırat Taşdöğen’e çarptığı denizde, keşif gerçekleştirildi. Ender Banal ile kaymakamlık anında teknede olan kızı ve sahilde mevcut şevahit, keşfe katılırken, jandarma ekipleri ise yakınlarda asayiş önlemi aldı. Murafaa başkanı, sanık ve tanıkları biricik tek Kenar Güvenlik Komutanlığı’na ilişik bota alarak, olay anını canlandırdı ve ifadelerine başvurdu. Antrparantez tanıkların ifadeleri, sahilde benzeri kere daha makbuz.

‘OLAYIN CİNAYET OLDUĞUNU BİLİYORUZ’

Keşfin ardından Renkler Fırat Taşdöğen’in eşi Ziyalı Taşdöğen, şunları söyledi

‘Ben görüngü günü Ankara’daydım, saat 19.00 civarında eşime havza çarptığını söylediler. Apar topar biz Erdek’e geldik. Geldiğimizde bibi yaşadığını zannediyorduk. Kolu fay, kaburgalarında da fay falanca var, dediler. Onun haricinde ego kırıcı bakıma girdiğimde bibi eşimi arıyordum. Ta kim hekim ‘Başınız sağlıklı olsun’ diyene büyüklüğünde. Yani biz şu olayın kıya olduğunu biliyoruz. Şiddet mercine da anlatıyoruz durumumuzu. Illet cinayet Şu gördüğünüz alanda aşağı yukarı 45 metre gittikçe yüzülüyor. Tıpkı boyu ancak geçecek mesafede. Türk ve Avrupa esmer sularında öğrendiğimize bakarak, bu yüzme alanı namına akseptans 200 metre içerisine motorlu araçların girmemesi gerekiyor. Meğerse çabukluk teknesi iskeleye birkaç emanet bırakıyor. Motorunun engebeli olduğunu bilerek direkt olarak sahile koşut şekilde gitmeye kalkıyor ve bu kalkarken birlikte 2 kafayı gördüğünü söylüyor. Buna rağmen üçüncü kişiyi görmedim, diyor. Birisi bu kafalardan sol tarafında kalıyor eşimin birisi esen tarafında; şu şamandıraların 2 metre açığında. Bu büyüklüğünde mümasil mesafede bu görüngü oluyor. Kendileri bazen itirazlarda bulunuyor ama çarpmanın şiddetini motelden duyuyorlar ve koşarak geliyorlar. Adli tıbbın raporu mahsus. Bu rölantide çoğaltan aynı teknenin vereceği hasar değil. Zaman keşifte tanıkları defalarca dinlediler. Esasen tekrar dinlediler. Deney tanıkları, şahitler hepsi bir ifadeyi verdiler. Şahitler gördüklerini anlattılar. İnşallah mukteza cezayı alacağına inanıyoruz.?Share: