Akıbet zaman haberi… Sivas katliamı davasında zaman aşımı uyarısı

SİVAS’ta 2 Orak Ayı 1993’te Madımak Oteli’nin yakılması ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara ilgilendiren davada dosyası ayrılan firari sanıklar Garaz Sonkur, Aziz Ceylan ve Amaç Karataş’ın yargılanmasına bitmeme edildi. Avukatlar davanın 10 kamer sonradan zaman aşımı zımnında düşürebileceğini, bu nedenle yargılamanın ‘insanlığa cebin işlenmiş suç’ kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

Ankara 1’nci Alçak Ceza Mahkemesindeki duruşmaya gâh müştekiler ve avukatları katıldı. Katılan avukatları, dönemin İçişleri Bakanı, Sivas Valisi, emniyet müdürü ve belediye başkanının şahit olarak dinlenmesini ve dosyanın müruruzaman nedeniyle sukut ihtimalinin ortadan kaldırılması amacıyla yargılamanın ‘insanlığa alın işlenen suç’ kapsamında yapılmasını temenni etti. Avukatlar antrparantez Çap Bakı Kurulu’nun (DDK) Madımak Raporu’nun dosyaya eklenmesi üzere kuruma abece yazılmasını istedi. Beyanların ardından vuzuh kararını açıklanan mahkeme heyeti, esasa yardım sağlamayacağı gerekçesiyle müştekilerin tanıkların dinlenmesi ve DDK raporuna ilgilendiren taleplerinin reddine değişmeyen verdi. Sanıklar hakkındaki yakalama emirlerinin devamına hükmeden duruşma, duruşmayı erteledi.

SANIKLARIN DOSYASI ANA DAVADAN AYRILMIŞTI

Ana davada, Ankara 1 Nolu DGM’de vakfedilmiş yargılanan sanıklardan Amaç Sonkur, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefet’ suçundan 3 sene, Maksat Karataş ve Ermiş Ceylan ise Madımak Oteli’ni yakarak ’35 kişinin ölümüne hastalık olmak’ ve ’45 kişiyi ateş çıkartmak yoluyla öldürmeye kalkışmak’ suçundan 15’er yıl cezaevi cezasına mahkum edilmişti. Sanıkların tahliyelerine değişmeyen veren murafaa, haklarındaki hükmün Yargıtay’da bozulmasının arkası sıra tekrar tanıdık davada, bulunamadıkları gerekçesiyle bu sanıklar hakkındaki dosyayı asil dava dosyasından ayırmıştı.

Share: