AKP’li Oğuzlar Belediye Başkanı’na Verilen Mahbes Cezasına İlişkin Haberi Paylaşan 5 Kişi İfadeye Çağrıldı

ERKAN KARACA

AKP’li Oğuzlar Belediye Başkanı Yenmiş Sebep, üzerine saymanlık yıllarında açılan ve 6 yıldır süren davada mahkemenin ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 3 ay hapishane cezası verdiği karara ilgilendiren haberi paylaşan 5 can için ‘taşlama’ iddiasıyla yanlışlık duyurusunda bulundu. 5 kişinin ifadesi alınırken; CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, söz konusu habere da erişim engeli getirildiğini söyledi.

Çorum’un AKP’li Oğuzlar Şehremini Yenmiş Sebep karşı muhasebecilik yıllarında ‘nitelikli ayyarlık” iddiasıyla açılan ve 6 yıldır süren davada karar açıklandı.  Saika’a ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 3 kamer 10 periyot mahbes ve 4 mağara 980 teklik nakdî ceza veren mahkeme, hükmün açıklanmasının vurdumduymaz bırakılmasına hükmetti.

CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, Saika’ın mahkeme kararıyla ilişik haberi paylaşan aralarında CHP Oğuzlar İlçe Başkanı’nın üstelik bulunduğu 5 hayat karşı “taşlama” iddiasıyla yanlışlık duyurusunda bulunduğunu belirtti. Davanın Türk Ceza Kanunu’nun “nitelikli ayyarlık” maddesinden açıldığını, cezanın ise ‘görevi kötüye kullanma’ maddesinden verildiğini tamlayan Tahtasız, şu açıklamayı yaptı:

“BU İŞİN TAKİBİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

“6 sene önce TCK’nın 158. maddesi kalifiye dolandırıcılıktan yargılanan muhasebeci Utkulu Sebep, altı yıldır bu sorun bitmeme ederken 2-3 gün evvel bir basına malumat düştü. Savcılık makamının geçen celselerde verdiği güveni kötüye kullanmaktan, TCK’nın 155. maddesinden cezalandırılması yönünde mahkemeye düşünüm belirtti. Sayın mahkeme, TCK’nın 155. maddesinden ukubet vermiştir. Sunulan bu değişmeyen maznun yönünde hakimin açıklanmasını geriye tevdi kararıyla sonuçlanmıştır. Muhasebeci Muzaffer Sebep altı yıl geçmiş başlayan yargılama ‘kalifiye dolandırıcılıktandır’ sözünü maalesef farklı boyutlara çekmeye çalışmıştır. Toplumsal medyada sâdır haberi ilçemizdeki paylaşan 5 vatandaşımız ve ilçe başkanımız üzerine karakola cürüm duyurusunda bulunmuştur.

Bu suç duyurusuyla dayalı gayrı vatandaşlarımız burada üstelik belgesi mevcuttur dün akşam hızlıca ifadeleri alınmıştır. Demin AKP’li aynı sayman şehremaneti başkanının yargılanması 6 sene sürerken hemencek çabucak sosyal medyada paylaşılan bu kararı kaldırtıp ve kaza başkanımız karışma şikayetçi oluyorlar. Burada acı bir husus daha yaşadık bir iki geçmiş, kaymakamlık emniyet amirliğine, ilçe başkanımızla ve avukatımızla, tutumlu arkadaşlarımızla geldik. Bize denilen şu; ‘biz ifadeyi burada almayalım Savcı Çorum’üstelik ifadeyi alacak’. Pazartesi günü ilçe başkanımız ve partililerimizle alay malay başkanımızın paylaşmış olduğu elan doğrusu sosyal medyada ayrımsız vukuf sitesinin paylaşmış olduğu metni paylaştığından dünya yanlışlık duyurusunda bulunuyorlar. Paylaşmalarından dünya 5 vatandaşımıza ve kaza başkanımıza suç duyurusunda bulunmuşlardır. Yani burada şunu dahi göstermek geçişsiz; rahmetlik geçmiş zaman genel başkanımız, Cumhurbaşkanımız sayın İsmet İnönü’nün dediği kabil, ‘bu ülkede namuslular yer beş altı namussuzlar büyüklüğünde kabadayı olmalı kim, bu büyüklük düzelmeli’. Tığ bu işin takibini bırakmayacağız. Buradan Oğuzlar halkından da defo diliyorum, yani bari Oğuzlar bu çeşit olaylar ile anılmasaydı. Cevizi ile adlı olan Oğuzlar ilçemiz, beribenzer daha fena hâlde bahtiyar günlerde burada düşmek isterdik ama iki defadır, bizler CHP yerine yetimin hakkını kimseye yedirmeyeceğiz.”

Share: