Aksaray’dan muvakkat otobüsüyle Mersin’e gönderilen 47 flamingodan 26’sı temizlik oldu

Aksaray’dan geçici otobüsüyle gönderilen 47 flamingodan 26’sının temizlik olmasıyla ilgilendiren 4 kişiye mecmu 425 bin liralık para cezası uygulandı.

İddiaya göre, Eskil ilçesine kapalı bir köyde dinamik Naim D. (34), kardeşi Mehmet D. (36) ve tıpkısı yaylada etkili İbrahim K. (38), 28 Ağustos’ta Tuz Gölü’nden yakaladıkları 47 flamingoyu ayaklarını ve gagalarını bağlayıp kolilere koyduktan sonradan harcamak için sâri otobüsüyle Mersin’e gönderdi.

Mersin’da otobüsten indirilen kolilerin süresince flamingoları gören vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye mevrut zabıta ekipleri, durumu Natür Siper ve Milli Parklar ekiplerine olgun verdi.

Verilen adrese giden ekipler, flamingolardan 26’sının telef olduğunu belirleme etti. Etken olduğu belirlenen flamingolar, afiyet kontrollerinin ardından doğaya bırakıldı.

Olayın arkası sıra harekete güzeşte Eskil Açıkgöz ile Doğa Siper ve Milli Parklar ekipleri, flamingoları yakaladığı ve gelgeç otobüsüne konfirmasyon ettiği belirlenen Naim D, Mehmet D. ve İbrahim K’nin evine operasyon düzenledi. Adreslerde haddinden fazla sayıda ördek, tuna ve angut kuşları ele geçirildi, 3 karanlık gözaltına alındı.

Ekipler, Naim D. ile otobüs şoförüne mecmu 300 bin, İbrahim K. ile Mehmet D’ye dahi toplanmış 125 bin liralık idari nakdî ceza uygulayıp, haklarında adli prosedür başlattı. Gözaltına alınan İbrahim K, Naim D. ve Mehmet D. işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Şüpheliler, çıkarıldıkları hakimlikçe adli taharri neredeyse erkin bırakıldı.

Öte yandan tekrar Aksaray’da evinde kuş bulunduğu belirlenen Ziya E’nin evine da ameliyat düzenlendi. Yapılan aramada ele geçirilen ve evde beslemesi yasak olan angut, badi kadar çok sayıda kuşa ahali konuldu. Aydınlık E’ye da 25 bin teklik yönetimsel para cezası uygulanıp, karşı adli iş başlatıldı.Share: