Alaca Aş üzere zaruri malzemelere bağlam arttı

Muharrem ayının vazgeçilmez tatlılarından biri olan “Aşure” için, şimdilerde kuruyemişçilerde su yaşanıyor.

Aşure Ayı ayına girilmesiyle gelişigüzel alaca aş hazırlıkları başladı. Anadan Görme tatlılardan biri olan aşurenin içine ve süslemesinde konulan aşurelik malzemelere talep arttı. Aşureye lezzetini veren kuru azık ve bakliyatlar arasında ise yer kısık arzu gören mahsulat düğü, bulgur ve nohut kendisine sıralandı. Aşurenin olmazsa olmazlarından cılız üzüm ve zayıf incir kabilinden kurutulmuş meyveler da vatandaşlar aracılığıyla bildirme çok kâm gören ürünler arasında düz aldı. Aşurenin lezzetine haz katan ve bezeme için eklenen kuru yemişlerde ise zirvedeki fındığı koz, badem ve susam izlem ediyor. Aşure hazırlıklarına başlayan vatandaşlar bile, bereketi ve bolluğu künde eden aşurenin ayrımsız zamanda şifa deposu olduğunu dile getirdi.

“Alaca Aş pekâlâ yapılır?”

Güzelce aşure yapımında malzemelerin haddinden fazla olmasının ve pişirilme süresinin çokça kocaman olduğunu vurgulayan ustalar, “Aşurenin yapımı, fasulyesini, nohudunu ve buğdayını benzeri şeb önceden ıslatıyoruz. Sabah erken saatlerde onları haşlamaya başlıyoruz. 1-1,5 saatte haşlanmaları sürüyor. Haşlama işleminden bilahare hepsini tıpkısı araya alıp şekerini ilave ediyoruz. Henüz sonraları şekerle da 45 dakika kaynattıktan bilahare değişik malzemelerimizi arttırma ediyoruz. Malzemelerimiz görüldüğü gibi ballıdarı, koz, sarıerik, badem, susam ve nar parçacıklarını katarak işlemimizi sonlandırıyoruz. Aşurenin sunuma hazır arkaç gelmesi için alışılagelen tıpkısı aşure 2,5 saatte hazır peki” dedi.

“Mugaddi içeriği çokça varlıklı, tok tutan, erke veren, geleneksel, sunturlu bir tatlımızdır”

Aşurenin faydalarından bahseden azık mühendisleri ise, “Aşure içerisinde bulunan buğday, bakliyat, kuruyemiş ve ark meyveler içerdiği amacıyla tok tutan ve tıpkı zamanda enerji veren anadan görme tıpkısı tatlımızdır. Aşurenin içerisinde mevcut buğday ve bakliyatlar lif içeriği itibarıyla zengindir. Aşure sindirimi dümdüz ayrımsız tatlıdır. Bire Bir zamanda bakliyatlar bitkisel proteinlerce ve potasyum itibarıyla zengindir. Fındık, koz, fıstık kabilinden kuruyemişler ise B grubu vitaminleri, E vitamini, kalsiyum, demir, omega 3 ve antioksidanlar itibarıyla zengindir. Bu yüzden aşure besleyici içeriği çokça zengin, tok tutan, erke veren, anadan görme, iyicene tıpkı tatlımızdır” dediler. – ERZİNCAN

Share: