Amerikalı turistlere Edirne mutfağı ve ahali sanatları tanıtıldı

Amerika’dan tur kapsamında Edirne’ye gelen turistlere rehberler eşliğinde kentin mutfağı ve halk sanatları tanıtıldı.

Tarihi ve turistik mekanları müzakere fail turistler, Edirne’ye hayran kaldı. Amerikalı turistler kentin el sanatlarının yapıldığı atölyeleri dahi gezdi.

Kentteki ayrımsız restoranda kendileri amacıyla hazırlanan yemeklerin tadına bakan turistlere, Edirne al patlıcanıyla yapılan mortocu bayıldı, Edirne bamyası yemeği, şanslı gemici böreği, ızdırap yaz turşusu, tava bağır, Osmanlı mutfağından kağıt kebabı ve alaca aş izaz edildi.

Edirne Aş Damı Kültürü Araştırmacısı Müşerref Gizerler, gazetecilere yaptığı açıklamada, Osmanlı saray mutfağının İstanbul’dan önceki Edirne’den başladığını söyledi.

Edirne mutfağı zenginliğinin saraydan sonradan konaklarda devam ettiğini anlatan Gizerler, “Bu zenginliği kentimizin restoranlarında sürdürmekteyiz. Edirne mutfağının çok entelektüel ve musaffa benzeri mutfak olduğunu görüyoruz.” dedi.

Turist rehberi Ayşem Erginoğlu de Amerikalıların İstanbul ve Edirne’de güneş, ekin ve gastronomi ziyaretleri gerçekleştirdiğini anlattı.

Edirne’nin kadim kültürünün turistleri etkilediğini vurgulayan Erginoğlu, şunları kaydetti:

“Gezdikleri yerlerde yemekleri tadıyorlar. Yemeklerin isimlerini dahi iptila ediyorlar. İmam bayıldı yemeği izaz ettiğimizde ‘önder bozukluk bayıldı?’ diye niteleyerek sordular. Tadı haddinden fazla hoşlarına gitti bu yemeğin. Saray mutfağından Hünkar Beğendi yemeğimizin örneğini dahi verdim. Bizdeki yemek isimlerini birlikte değişik olduğundan bahsettim.”

Share: