Amme Taşınmazı Tahsis Müzakeresi yapıldı

Firez ve Turizm Bakanlığınca Amme Taşınmazı Tahsis Müzakeresi yapıldı.

Kültür ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Kıymetli Alpaslan, Bilkent Otel’birlikte turizm yatırımcılarının katılımıyla planlı müzakerede yaptığı konuşmaya müzakerelerin turizm sektörüne yavuz olmasını dileyerek başladı.

Müzakerelerde Kars’tan Antalya’ya kadar kamu arazilerinin turizm yatırımcılarına sunulacağını tamlayan Alpaslan, “Bu müzakere ihtimal bile Vekâlet tarihimizin yer şişman müzakeresi olacak.” dedi.

Türk turizmin sektörünün dünyada balaban bir hayranlıkla izlendiğini dile getiren Alpaslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu sektörü ciddi tıpkı sektör car ettiğini hatırlattı.

Alpaslan, Türkiye’nin 2018-2019’birlikte turizm gelirini 34,5 bilyon dolara yükselterek rekor kırdığını, Kovid-19 salgını zımnında bilcümle sektörlerin karşıt etkilendiğini anımsattı.

Türkiye Turizmi Geliştirme Ajansının çalışmaları ve kesim temsilcilerinin destekleriyle dünyaya emsal olacak benzeri program izlediklerini belirten Alpaslan, Türk turizm sektörünün Kovid-19 nedeniyle arz bir iki küçülen ülkeler beyninde kayran aldığını bildirdi.

“47 milyon ziyaretçi, 37 milyar dolar turizm geliri”

Salgının peşi sıra bu yıl liyakatli bire bir turizm sezonu yaşandığını bel eden Alpaslan, “2019’un dahi üzerinde bire bir gelire ulaşacağız. 47 milyon ecnebi ziyaretçiyi ağırlayıp 37 milyar dolar civarında aynı turizm geliri beklemekteyiz, yapacağımız çalışmalarla bunun bile konusunda çıkmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Alpaslan, bugünkü müzakerelerle ve yeni yatırımlarla Türkiye’nin ati yıllardaki hedefini daha de yükselteceklerini belirterek “2022’üstelik yayınladığımız şartname sonrasında 50 parseli turizm yatırımcılarına sunmuştuk. Uygulanan mevcut başvurular sonucunda zaman 20 bine andıran yatak kapasitesindeki turizm yatırımlarını siz yatırımcılara sunacağız.” bilgisini verdi.Share: