Ankara gündem haberi: Ankara’da arsıulusal deprem tatbikatı yapılacak

Mürekkep Milletler (BM) Uluslararası Kontrol ve Istirdat Meşveret Grubu “INSARAG”ın Afrika, Avrupa ve Orta Doğu Bölgesi (AEME) Yer Sarsıntısı Engelleme Benzetim Tatbikatı (ERE SIMEX), Kıran ve Acil Uzanım Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda Ankara’da gerçekleştirilecek.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, 10 Ekim’de AFAD’birlikte İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, BM Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodrigez ve AFAD Başkanı Yunus Sezer’in küşat konuşmalarıyla başlayacak tatbikat programı, 14 Ekim’de sona erecek. Izlence kapsamında, AEME toprak toplantısı bile gerçekleştirilecek.

Tatbikat, Kalecik ilçesinin kuzeyinde 8 Ekim’de saat 09.00’dahi meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki tıpkısı zelzele senaryosu üzerinden “Kur 4” namına yapılacak.

Tatbikat boyunca cemi millî dozaj Türkiye Kıran Müdahale Planı Facia Grubu temsilcileri, AFAD Kıran Yönetim Merkezinde fariza yapacak.

Senaryoya göre, hareket sonrası Ankara, Kırşehir, Kırıkkale, Çankırı ve Çorum illeri etkilenecek, arsıulusal arama kurtarma ekip desteği istenecek ve uluslararası ekipler Ankara’üstelik fariza alacak.

Tatbikat üzere 57 çağırma mektubu gönderildi

AEME SIMEX Tatbikatı için 19 ülkeden 87 murahhas, AEME bölge toplantısı için 26 ülkeden 66 murahhas başvuruda bulundu.

INSARAG Sekreterliğinin Afrika, Avrupa ve Orta Doğu Bölgesi üye ülkelerine yaptığı davetten ayrı adına AFAD’dan bugüne kadar 45 kesim ülkesi, Türk Devletleri Teşkilatı organ ve gözlemcileri, INSARAG Amerikalar ve Asya-Pasifik Bölge Başkanları/Başbuğ Yardımcıları ile Lübnan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kalkışmak amacıyla 57 çağırma mektubu gönderildi.

Share: