Antalya olgun! Manavgat’ın yanan ormanında haberci izi

ANTALYA’nın Manavgat ilçesinde güzeşte yıl 65 bin hektara yakın ormanın küle dönüştüğü, karışık hayatının bulunmayan olduğu balaban cuşiş sonrası alanın yeniden yeşillenmeye başlamasıyla bir nice melez hayvanının yanı sıra ormanın maltalık kedisi adına bildik benzeri karakulak izine rastlandı.

Manavgat’ta geçen sene 28 Temmuz’birlikte 4 ayrımlı noktada başlayan orman yangınları, çizik ilçeler Akseki, Gündoğmuş, İbradı ve Alanya’nın kâh mahallelerine de sıçradı. 2’si orman koruma memuru, 8 kişinin yaşamını yitirdiği yangınlar, 19 değişik noktada günlerce sürdü. Bu ilçelerdeki 59 mahalle şişman engel gördü. Toplamda 65 bin hektara mail ormanın küle döndüğü yangında, çiftlik hayvanları, pisik, köpek ve ormanlardaki melez hayvanları bile iri engel gördü. Iri cuşiş, 10 aktarılma sonraları söndürüldü.

YABAN DIRIMSEL GERİ DÖNÜYOR Türkiye’nin arz büyük orman yangınından gelişmemiş tıpkısı müddet sonra ise yanan alanlarda önceki makilik saf bitkilerin kendiliğinden filizlendiği belirlendi. Orman Kesim Müdürlüğü’nün rekiz dikimi, sulp atma ve kozakların içindeki tohumların toprakla buluşmasıyla da yangının üzerinden benzeri yıl geçtikten tohumların birçoğu üstelik filizlendi. Bu süreçte Antalya Kuş Rasat Topluluğu üyelerinin alanda yaptıkları araştırmalarda, bölgede melez hayatının de canlanmaya başladığı tespit edildi.ORMANIN FANTOM KEDİSİ

Birçok kuş türü, sürüngen ve böceklerle alay malay çandır hayatının izansız döndüğü bölgede Muğla Sıtkı Pilot Üniversitesi’nden öğretim yardımcısı Dr. Yasin İlemin, yer incelemelerinde aynı sürprizle karşılaştı. Melez hayatı ve özellikle da resul alanında yaptığı bilimsel çalışmalarla tanınan Dr. İlemin, bir ulak izine rastladı. Ayak izini fotoğraflayan Dr. İlemin, “Aradan geçen antlaşma içre savacı ve onun beslendiği karatavuk, yapıncak keklik gibi enva buğulanmış ve yanmadan noksan vadi tabanlarında hayata tutunmaya bitmeme ediyorlar” dedi.

Share: