Ardahan’da 10 bin yıllık ağababa tohumu siyezin hasadı başladı

Ardahan’üstelik 10 bin yıllık ağababa tohumu siyezin hasadı başladı

ARDAHAN Ardahan’bile geçmişi 10 bin yıla dayanan ağababa tohumunu eken ekinci, buğday hasadına başladı.

Siyez buğdayı tohumunun üretimi Ardahan’dahi de başladı. Çıldırlı Akgün ailesinin büyük ürün elde ettiği Siyez buğdayının, Türkiye’nin buğday sorununu kapatacağını ve ihraç birlikte edilebileceği düşünülüyor. Geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan ve “Eti buğdayı” adına dahi bilinen siyez buğdayı, araştırmalara göre 14 kromozomdan oluşuyor. Tahminî 80 dönümlük alanda siyez buğdayı ekimi gerçekleştirilen Çıldırlı Şentürk ve Ihtisas Akgün çifti dönümde 400 kilo zürriyet elde etti.

ÖNCE AÇILIŞ, BILAHARE HASAT

Hasat öncesi açılış kurdelesini kesen Ekincilik ve Orman İl Müdürü Muhammet Fatih Cineviz, amacımız bu topraklarda yetişen ve öz halis evladı olan tohumlara erbap çıkmak.

Yağışsızlık ve suratsız abuhava şartlarında bile hulul yeteneğine erbap ayrımsız iz olan siyez buğdayının hasadına başlandığını belirten Cineviz, şunları kaydetti:

“Ardahan Ekincilik ve Orman el müdürlüğü olarak ata tohumlarımıza eş çıkma yönde projelerimizi sahada uygulamaya devam ediyoruz. Kavılca buğdayı serencam iki yılda ürettiğimiz projeler kapsamında üreticilerimizi kıvançlı edici seviyede. Kontratlı üretim modeli ile pazara kavuşturduğumuz ve tüketicinin da ulaşılabileceği tıpkı mücahede ile sonuçlandı. Arkasından gene dede tohumu olan siyez buğdayında. İlk posta Ardahan’de toprakla buluşturduk dede tohumumuzu. Şuan ise hasat programında çıkmak üzere buradayız. Sonuçtan son paye memnunuz. Üreticimizin güzeşte yıl başladığı bu çalışmayı birlikte yürüttük. Şuan geldiğimiz nokta akıbet aşama olumlu. Kuraklık ve menfi abuhava şartlarında de vürut yeteneğine sahip bir işaret siyez. Bereket açısından umduğumuzun de üzerinde aynı verim kabul etmek biz akıbet basamak memnun ve mutlu etti.”

Cineviz, Ardahan’bile yetişen kavılca ve siyez üzere ürünlerin Ardahan markası adı altında pazarda yerini bulması için çalışmalar yürüttüklerini sözlerine ekledi.

– “Gözetmek üzere başladık, efdal evrim aldık”

Üretici Şentürk Akgün birlikte önceki başladığında seyretmek gayeli başladığını, fakat gelinen noktada faziletli verimin sevincini yaşadığını söyledi.

Siyez Buğdayını herkesin üretmesi gerektiğini dile getiren Akgün, “Esasta biz buna iptila ile başladık. İlk namına ‘bir deneyelim’ dedik. 50 kilogram Kastamonu’dan getirdik. İlk adına 2 dönüme ektim. Zaman ise gelinen nokta Şuan 80 dönüme ulaştı. Bir dönümde 400 kilogram elde ettik. Sonuçtan mutluyuz.” diye niteleyerek konuştu.

Sağlıkçı olan eşi His Akgün ise sağlıkçı olması dolayısıyla ürünü çokça alçalma ettiğini belirterek, “Mıhlı tagaddi yerine ‘tıpkı deneyelim’ dedik. Zaman hakeza bire bir noktaya geldik. Çokça mutluyuz. Beslenmemize dikkat ettiğimiz üzere bu arayışa girdik. ‘Kaybedecek tıpkısı şeyimiz yok, deneyelim’ dedik. Baktık oluyor ve elan da verim yükseliyor. Bu boyuta geldik. daha çok dahi mebzul olur inşallah.” ifadelerini kullandı.

Akgün ailesi hasada katılan Tarım ve Orman İl Müdürü Cineviz ile ekibine siyezden yapılan ekmeği izzetüikram etti.Share: