Ardahan’da 30 Ağustos Coşkusu

Ardahan’da 30 Ağustos Yengi Bayramı törenle kutlandı.

Hükümet konağı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan törene Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Belediye Başkanı Faruk Demir, Garnizon Komutanı Erkânıharp Miralay Ege Altınay, kuvvet ve mugayeret partilerinin ülke başkanları, amme kurumlarının temsilcileri, martir yakınları, gaziler ve sair vatandaşlar katıldı.

Anıta çelenklerin koyulmasının peşi sıra Ilbay Öner, tören düzeni üyeleri ve vatandaşların tebriklerini makamında akseptans etti. Peşi Sıra Kurultay Caddesine geçerek, askerlerin ve vatandaşların bayramını kutladı. Törende ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonraları günün valör ve önemini belirten konuşmayı Piyon Kaymakam Ongun Demiray yaptı.

Demiray konuşmasında, “100 yıl önceki bugün yiğitlik ve onur mahmul tarihinden aldığı kudretiyle yeniden dirilerek top yekun tıpkısı varlık mücadelesi sonucunda eşine tarihte bir iki rastlanır bir yengi kazanmıştır. Eren yurduna ve bağımsızlığına kasteden obstrüksiyon kuvvetleri karşısında Türk ordusunun ortaya koyduğu misilsiz tıpkı nişane olan bu zaferin seçme safhası tek bir tane düşünülmüş, müstahzar ve yönetilmiştir. İşgal güçleri girdikleri seçkin yerde adeta tarihi kinlerini kusarcasına kadınımıza, yaşlılarımıza ve çocuklarımıza dünyada eşine beş altı rastlanır ezinç, merhametsizlik ve hakaretlerde bulunmuşlardır. İşte böylesine nevmit görünen, üstünde kara bulutların dolaştığı bire bir ortamda Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve onun ülkü arkadaşları istiklal meşalesini ‘yakarak evet istiklal ya ölüm’ parolasıyla aydınlığa giden yolu aralamışlardır.”

Merasim ahali oyunları gösterisinin peşi sıra askeri birliklerin merasim geçişiyle sona erdi. – ARDAHAN

Share: