Ardahanlı dağcılar Gürcistan’ın arz faziletkâr dağına imdi

Ardahanlı iki dağcı, Gürcistan’ın genişlik erdemli zirvesi olarak aşina 5 bin 37 rakımlı Kazbek Dağı’na çıktı.

Ardahanlı dağcılar Şarki Yılmayan ve Kağan Seyhan dağcılık sporu alanında üçüncü istekli tırmanışında bulundu. İlk heveskâr tırmanışlarını Dert Dağı’na ikinci tırmanışlarını İran ve Ortadoğu’nun arz erdemli zirvesi olarak bildik 5 bin 610 metre yüksekliğindeki Damavand Dağı’na gerçekleştiren Yılmaz ve Hakan, bu el Gürcistan’ın yer erdemli zirvesi aşina Kazbek Dağı’na tırmandı.

Ardahanlı dağcıların Kazbek Dağı ekspedisyonu 5 dönüş sürerken, mebde rotası Gürcistan’ın Stefan İnsta kenti oldu. 1700 rakımdan başladıkları tırmanışa birinci gün 3000 metre kampında çadırda konaklayarak devam edildi. İkinci çağ 3600 metre yükseklikte kâin Meteo kampına doğru tırmanışa geçen Doğu Yılmayan ve arkadaşı Melik Seyhan Gergeti buzulunun evvel aşamasını geçerek ikinci ve üçüncü haset tamamladılar. Üçüncü günün böylecene aklimizasyon tırmanışlarını tamamlayarak 5054 metre yükseklikteki Kazbek zirvesine doğru tırmanışa geçtiler.

13 saat süren bu tırmanışta Gergeti buzulunun ikinci aşaması olan 5 ila 10 metre derinlikteki buzul yarıkları ve kayaç şelalelerini geride bırakarak, Rusya sınırını geçip zirveye vardı.

Kafkasların buzul dağı Gürcistan’ın genişlik efdal dağı Kazbek’e çıkan Şarki Yılmaz ve arkadaşı Melik Seyhan tıpkı devir Meteo kampına dümbelek döndü. Burada bire bir akşam henüz konaklayan dağcılar devrisi günü Stefan instaya inerek tırmanışlarını tamamlamış oldular.

Her dağcının tayf ettiği Kazbek Dağı’na tırmanmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Şark Yılmayan, “Bölge, çok bunaltıcı ve daima yağmur aldığı üzere cümudiye tabakasına sahipti. Ortalama ilkokul zaman süren tırmanışta 33 kilometre öğün bitirme ettik. Kol namına çok iyiyiz, hedefimiz Tacikistan ve Kırgızistan sınırındaki 7134 metre yüksekliğindeki Lenin zirvesine yayılmak” dedi. – ARDAHAN

Share: