Arıcılar, Kendilerinden Şeker Parası Toplayan Tahap’ın Yöneticileri Için Cürüm Duyurusunda Bulundu: “Bizi Dolandırdılar”

DİLAN KUTLU

Arıcılar, iktidara yakınlığıyla bildik Tarım, Besin, Hayvancılık ve Arıcılık Federasyonu (TAHAP) yöneticileri üzerine, ‘gergin şeker’ vaadiyle parasını topladıkları şekerleri kendilerine göndermedikleri gerekçesiyle savcılığa cürüm duyurusunda bulundu. Diyarbakır Arıcılar Cemiyet Başkanı Mehmet Ağababa Akkoyun, “Yedi kamer önce, üreticilerden çuvalı 400 lira karşılığında şeker topladık. 1 milyon 200 teklik para gönderdik. Tıpkısı hafta içerisinde şekerimiz gelecekti. Yedi aydan beri ‘ha bugün, ha ferda’… Daha Çok üreticiler üstelik ayaklanma ediyor. Besleme şekeri almadığı için bütün arıcılar engel gördü Türkiye’nin bir nice ilinde, bir bizim kabilinden. 130 üyem kıygın. Bizi dolandırdılar. Paramızı aldılar” dedi. Yetiştirici Remzi Balık birlikte “TAHAP Genel Başkanı’nın elinin kolunun yargıya uzanabildiği noktada tığ kimden adisyon soracağız” diye niteleyerek konuştu. TAHAP Umumi Başkanı Mustafa Sarıoğlu ise üreticilerin şekere ulaşamamasının geç havale vermelerinden kaynaklandığını, mal iade için bile dilekçe göndermediklerini söyledi.

TAHAP Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu, üreticilerin arılarını esermek üzere şekere gerekseme duyduğu kış aylarında 50 kilogramlık şekerin arıcılara 450 TL yerine 390 TL’ye satılacağını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı denetiminde hayatiyet gösteren Arıcılar Birliği namına iktidara yakınlığı ile bildik TAHAP marifetiyle şeker dağıtımı yapılması ağız dalaşı yaratırken benzeri müddet sonra arıcılar, paralarını yatırdıkları şekerin kendilerine konfirmasyon edilmediği gerekçesiyle harekete geçti.

‘NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK’ İDDİASI

Edinilen bilgiye göre; kâh arıcılar CİMER’e başvururken Adana’daki bazen bal üreticileri dahi TAHAP yöneticileri hakkında ‘kalifiye ayyarlık’ iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Adana’nın Yüreğir ilçesinde toplum örgütü üyesi arıcılar, 2,5 milyon teklik toplayıp yatırmalarına karşın kendilerine şeker hastalığı verilmediğini ve arılarının telef olduğunu belirterek, TAHAP yöneticileri karşı ‘görevi kötüye istimal, kalifiye dolandırıcılık ve zimmet’ suçlarından ülkü açılmasını istedi. Arıcılar, yanlışlık duyusu dilekçesine yatırdıkları paralara ait dekontları ve arılarının telefon olduğu yönündeki uzman raporlarını ekledi.

Diyarbakırlı üreticiler da derneğin Diyarbakır şubesinin açılışına TAHAP Başkanı Mustafa Sarıoğlu ile birlikte gelen nüfuz milletvekillerine dertlerini anlatabilmek üzere Ankara’ya geldi. TAHAP bünyesinde cümbüş gösteren Diyarbakır Arıcılar Derneği’nin başkanı Mehmet Dede Akkoyun, SIMURG Veri Ajansı’na şunları söyledi:

“ARTIK ÜRETİ İSYAN EDİYOR: 24 senedir arıcılık yapıyorum. Üç yıldır Arıcılar Derneği Federasyonu’nu kurduk. Bizim umumi başkanımız, Mustafa Sarıoğlu. Yedi kamer ilk, üreticilerden çuvalı 400 lira karşılığında şeker topladık. 1 milyon 200 liralık servet gönderdik. Benzeri hafta içerisinde şekerimiz gelecekti. Yedi aydan beri ‘ha zaman, ha ferda’… Çıktı üreticiler dahi isyan ediyor. Ahretlik şekeri almadığı üzere bütün arıcılar kötülük gördü Türkiye’nin bir nice ilinde, bir bizim kabilinden. 130 üyem mağdur. Türkiye’nin büyün illerinde bile bizim kadar benzerleri var.

Bu gönderdiğimiz mülk, 6 TIR şeker parası. Biz paramızı istediğimiz amacıyla bizim telefonlarımızı engelledi. Bire Bir arıcının verimi bin TL ise 500 liraya düştü. Arıcıların bütün umudu bu şekerdi.  Yetkililerden bugüne büyüklüğünde bir cevap gelmedi. Adana Yüreğir, savcılara suç duyurunda bulunmuş, bugüne büyüklüğünde karşılık gelmemiş.

AÇILIŞA MİLLETVEKİLİ İLE GELDİ: İlk senelerde Entelektüel Milletvekili Mütehammil Ağır ile beraber dört beş posta Diyarbakır’a gelirken önce bizim dükkan açılışında kendisiyle beraberdi. O fotoğraflar birlikte ego üstelik mevcuttur. Biz ona bile istinaden… Hassaten Stabil Ağır Satma, bizim kurumumuzda ‘efsane başkan’ adına geçiyor. Tığ, Bitlis’e bu arada gittik. Bilcümle Güneydoğu’üstelik Dayanıklı Ağır As’le geziyorduk. Söz Gelişi hep diyordu kim ‘Bu insan devletle bağırsak içedir, bundan tek husus çıkmaz, bu sağlamdır, dürüsttür’. Bizim rüfeka Dayanıklı Güç’a giderken dedi ki ‘Ego bu adamı tanımıyorum’. Bu âdem de beyninde tıpkı molekül yokken o da sırtını dönmüş. Ben, Sağlam Müşkül’a ulaşamadım.

İlk senelerde kıytırık bize destek çıktılar, yani inkar etmiyoruz. Pandemi döneminde bize bindi çıktılar, arıcılar serbestti. Laf şekere gelince, menfaate girince bu gelişim bozuldu.

BİZİ DOLANDIRDILAR: Bu adamın mağduruyuz. Bizi dolandırdılar. Paramızı aldılar. Zaman zat evimize gidemiyoruz. Ego evime gittiğimde, hep arıcılar toplanacak, ‘bu mülk nerede’ diyecekler. Telefonlarımız de engellendi, cevap vermiyor.”

Şeker Hastalığı alabilmek umuduysa TAHAP’a mal yatıran, 29 yaşındaki ataması yapılmayan öğretmen Remzi Balık da konuya ilgili ZÜMRÜDÜANKA’ya şu açıklamayı yaptı:

“MAĞDURİYETİMİZİ DUYAN BULUNMAYAN: TAHAP’la tahminî 2-3 yıldır iletişimiz kâin. Bizim mağduriyetimizi duyan kimse yok. Durumumuzu anlatmaya izah etmeye çalışıyoruz. Şişman paralar toplandı. 16.03-17.03 2022 tarihlerinde tığ bu paraları TAHAP’a doğrulama ettik. Ondan sonradan TAHAP Umumi Merkezi Ankara Şubesi’hangi aktarıldı. O gündür bu gündür bize bir hafta içerisinde tedarik edecekleri şekeri etmediler. Biz, mağduriyetimizi dile beyan etmek amacıyla Ankara’evet geldik. Yetkili makamlarla görüştük. Sonuç kazanç mı bilmiyorum ama biz Diyarbakırlı üreticiler adına sesimizi duyurmaya çalışacağız.

7 KAMER OLDU: Tahminî, bizim federasyonun 100 küsur üyesi var ve balaban çapta. Ben, baharat döneminde iki bin koloniyle devam ediyorum. Mustafa Sarıoğlu yoluyla bize üstlenme edilen devir yerine getirilmedi. Yedi maaş ayrımsız süre doldu. ‘Bugün ferda dünyalık yerine yatırılacak’ dedi, yatırılmadı. ‘Şeker Hastalığı tedariği yapılacak’ dendi, yapılmıyor. Tığ, 400 TL şeker hastalığı tedariği karşılığında anlaştık. Zaman şekerin çuvalı bin 50 TL. Ben, ilkbahar döneminde 200 çuvala 80 bin TL yazdırdım. Ben 80 bin TL ile 400 liralık karşında şeker hastalığı almış olsaydım o param 600-700 bin TL değerinde bir rakama karşılama ederdi. Amma bu nicelik bize zamanında yatırılmadığı üzere alacağım miktar 80 çuval.

Son iki yıldır şekerin tedbir edilme noktasında sıkıntılar çekiyoruz. Bin 500 kolonisi olan benzeri müstahsil, baharat döneminde bunun bin kolonisini bayındır satar. Bin koloni, 1 milyon dünyalık buyurmak. Geriye artan 500 koloniyle hem öz üretimi hem dahi bal hasadı yapabilir. Bu bize tedarik edilmediği amacıyla ego, satmam gereken kapçık sayısının yüzde 30’unu fakat satabildim.

Türkiye Arıcılık Birliği, şeker hastalığı dağıtımlarını yaparken Tarım ve Orman Bakanlığı’na kapalı. Biz İçişleri’hangi ilişkin federasyon olduğumuz amacıyla ortada ne şeker hastalığı tedariği var. Ücretini ödediğimiz şekerin tedariğini istediğimizde ise zılgıt ediliyoruz. Bu sektörde TAHAP’a bildirme nazik darbeyi, doğrusu TAHAP’ın umumi başkanı kendisi vurmuştur. Ben, zamanında verilmesi gereken bu ahretlik şekerini alabilseydim filhakika biz destek çıkmaya devam edecektik.

ELİ KOLU YARGIYA UZANIYOR: Sosyal iletişim araçları hesaplarının hepsinden engelliyiz, mugayir tek şey kabul edilmiyor. Elimizde vezneci dekontlarımız kâin. Yazışmalar, fotoğrafları, gâh milletvekilleriyle yapılan geziler; bütünü kâin. İçişleri Bakanlığı’na yanlışlık duyurunda bulunduk. Adana Yüreğir ilçe teşkilatı bünyesinde savcılığa cürüm duyurusunda bulunduk, benzeşim teşekkül etmesi üzere. Ancak Mustafa Sarıoğlu’nun, ne şekilde başarmış bilmiyorum, savcılıktaki dosyayı yavaşlattığı duyumunu aldık. TAHAP Umumi Başkanı’nın elinin kolunun yargıya uzanabildiği noktada biz kimden hesap soracağız. Milletvekillerinin görevlerini unuttuğu yerde biz, haddizatında milletvekillerine görevlerini hatırlatmaya geldik. Zira milletvekilleri, benim sesimi afişe etmek üzere burada. Bugün milletvekillerinden zar ağırlık randevu alabiliyoruz. Metanetli Zor, TAHAP’ın içtimai medya hesaplarında fotoğrafı güzeşte milletvekilimiz. Mustafa Gürültü, desteği olan milletvekilimiz. Kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz ama açılışın olduğu dönemlerde destekleri olan milletvekillerimizden ricamızdır; Mustafa Sarıoğlu üzerine zaruri tekmil işlemlerin yapılmasını kâm ediyoruz. Milletvekilleri söylemek, devletin kendisi almak. Devletin kendisi özlük üreticisine bunları yapanlara sessiz kalıyorsa müstahsil hangi yapsın?

DÜNYALIK NEREYE GİTTİ: Kısaca 1 milyon 671 TL para bizim hesabımızdan geldi. Türkiye geneli düşünürsek 250-300 milyon kısaca, tıpkısı parayı geçiyor. Bu paranın nereye gittiğini, nerelerde kullanıldığını adli yollardan öğrenmeye çalıştık ancak yukarıdan gelen emirler yüzünden müddeiumumilik dosyası yavaşlatıldığı amacıyla biz o paraların şu anda nerelerde kullanıldığını bilmiyoruz. en üst aldığımız bilgelik, bu paranın TAHAP Ankara Şubesi’hangi geldiğidir. Ondan sonradan bu paranın nereye gittiği, nerede kullanıldığı baştan sona muğlak.

ÜRETİCİ KORKUYOR: Tehditvari ifadeler şu anda yoğunlukta olduğu üzere üreticilerimiz diyor kim ‘Ben konuşursam acaba bana ayrımsız husus tamam mu? Ruhsatım (arıcılık ruhsatı) tahrip edilir mi? İşim engellenir mi’ korkusuyla kimse patırtılı emisyon noktasında metanetli öne atılmıyor. TAHAP ülke ve kaymakamlık başkanlarına sesleniyorum. Namuslu olduğunuz noktada susmanız size hiçbir husus getirmez. Sustuğunuz sürece Mustafa Sarıoğlu tarafından oyalanırsınız ve bu kaç yıl sürer, biz dahi bilmiyoruz. Mustafa Sarıoğlu için yapılması müstelzim hep işlemleri meclisten rica ediyoruz.”

ZÜMRÜDÜANKA Bilgi Ajansı’na mütekellim TAHAP Umumi Başkanı Mustafa Sarıoğlu, üreticilerin şekere ulaşamamasının geç sipariş vermelerinden kaynaklandığını ve paraların iadesi için dilekçesi göndermediklerini söyledi. Sarıoğlu, iddialara şöyle yanıt verdi:

“SİPARİŞLERİNİ GEÇ VERDİKLERİ İÇİN ALAMADILAR: Diyarbakırlı arıcılar, iade dilekçesini tığ ısrarla istememize rağmen göndermediler. Binlerce insanın, unundan hizmetçi şekerine kadar verdik. Bu hareketler, insanların kıygın edilmesine sebep ediliyor. April ayına kadar ağır ezgi şeker ödemesi yaptık. Şeker Hastalığı alamamaları, ülkede yaşanan şeker sıkıntısından kaynaklı. Diyarbakır’ın ilkokul TIR şekeri var, tıpkı TIR tır şekerlerini aldılar. Siparişlerini geç verdikleri için alamadılar, ondan bilahare üstelik ‘Başkanım biz paramızı istiyoruz’ diye aday tıpkısı talepte birlikte bulunmadılar. 22 Eylül’e kadar bizden şeker hastalığı ya de para iadesi istemediler.

DIŞARIDAN ÇAKARALMAZ GÜBRE ANLAŞMASI YAPTIK, İÇERİDEN ŞEKER ALDIK: Şekeri önceki TÜRKŞEKER’den aldık, elan sonradan tedarikçi firmayla takasla aldık. Dışardan bozuk tezek anlaşması yaptık, dâhilen şeker hastalığı aldık. Akıbet kısmi şekerimizi bile dağıtıyoruz. Ondan sonradan bu budun hangi yapacak, düşkünlük ediyorum. Biz, hukuki süreci başlattık.

METİN ÇETIN İLGİLİ MAKAMLARDAN ÇÖZÜYORDU: Mütehammil Yavuz ile ait yalan söylüyorlar. Mukavemetli Zor, 15 yıldan sonradan arıcı çadırına giren evvel insandır. Söz Gelişi Karacadağ bölgesinde arıcılar fevk çıkacaklar, orası ‘kapalı bölge’ zar edilmiş evet birlikte gönderme belgeleri bulunmayan. Kim aranıyordu? Sağlam Müşkül aranıyordu, ait makamlardan çözüyordu.”Share: