Arsa ve işyeri başvuruları başladı

Cumhuriyet Altını tarihinin sunu balaban sosyal konut hamlesinin diğer etabı olan geçmiş evim yer ve ilk işyerim başvuruları başladı. Başvurular 7 Son Teşrin’a büyüklüğünde yapılabilecek.

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Özelmacıklı önce evim yer ve önce işyerim başvurularına ilgili açıklamalarda bulundu. Özelmacıklı, “Sosyal Bölük başvuruları kapsamında altyapısı hazır, imarlı hane arsaları amacıyla başvurular Ziraat Bankası şubelerinden alınmaya zaman başladı. Bu arsalara ehil olan vatandaşlar öz evlerini yapabilecekler. Proje kapsamında satışa çıkarılacak toplanmış arsa sayısının 1 milyona ulaşması bekleniyor. Başvurular amacıyla 18 yaşından nazik, T.C. vatandaşı olan ve arsaların bulunduğu uray sınırları içerisinde eğleşme ediyor tevessül etmek gerekiyor. Antrparantez yer tahsis edilecek kimselerin, kendisinin yahut eşinin veya reşit sıfır çocuğunun temas belediye sınırı süresince sülale yapmaya makul arsaya veya gelişigüzel yerde ayrımsız eş veya apartmanın ayrı bire bir dairesine kıymet olan yer payına erbap olmaması de kayıt” dedi.

Toplumsal konuta başvuran arsaya başvuru yapabilecek

Özelmacıklı sözlerine şöyle devam etti: “Henüz önceki arsa evet bile konuttan birine referans yapılabileceği açıklansa birlikte Bakanımız Misyon Alım, toplumsal ev projesine müracaat yapanların arsaya dahi referans yapabileceğini açıkladı. 2023’ün önceki çeyreğine kadar basamak ve arsalar için mecmu kuraların çekilmesi ve hak sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor. Proje kapsamında mutlak ve paylı arsalara müracaat alınacak. Müstakil konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare olup, yapılacak konutların büyüklükleri 105 ile 150 metrekare arasında olacak. Bağımsız Milletvekili arsalar üzerine; arsa tahsis tarihinden itibaren önceki sene içerisinde göz inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması yiyecek. Hisseli parseller amacıyla ad çekme çekimi yapıldıktan bilahare parsel bazlı ortaklar (7 ve vücut şürekâ amacıyla), 3 ay zarfında konut bina kooperatifi kuracak olup, bu taşınmazdaki yapım süreci kooperatif kanuna bakarak yürütülecektir. Bu şarta uymayanlardan tahsis edilen arsalar, tek hâkimiyet alınmasına icap olmaksızın ödemiş olduğu benzeri eşit var ise yüzde 10’u kesilerek mütezayit meblağ reddetme edilerek vurdumduymaz alınacak.”

Arsalarda ödemeler yıllık taksit taksit yapılacak

Yer kuraları için başvuru bedelinin 500 TL olduğunu anlatım eden Özelmacıklı, “Arsa tahsis bedelinin 1/10’u başlarken geriye kalanı 9 yılda bedel taksitle ve faizsiz yerine ödenecek. Taksit ifa tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonra, kavil imza tarihinden itibaren 1 sene sonraki ruz olacak. Tahsis sahibi peşinat tutarı yatırıldıktan 1 yıl bilahare çalmak üzere, taksitler maaş evet da almanak eşit taksitler halinde dahi ödenebilecek. Müstakil arsaların fiyatları 192 bin 500 liradan, taksitleri ise 1604 liradan başlıyor. Paylı arsalar bile ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlar ve 937 liradan başlayan taksitlerle sunuyor” şeklinde konuştu.

İlk aksiyon yerim başvuruları başladı

İlk etapta 28 ilde 10 bin iş yeri üzere birlikte başvuruların başladığını tamlayan Özelmacıklı, “Başvuru bedeli 2 bin TL olan gelişim yeri başvuruları dahi 7 Son Teşrin tarihine kadar E-Şevket üzerinden ve İl Merkezlerinde El Bankası, İlçelerde ise Ziraat Bankası şubelerinden yapılabilecek. Referans çerçevesinde T.C. vatandaşı girmek, projenin bulunduğu memleket nüfusuna mukayyet başlamak yahut o el sınırlarında faaliyette bulunuyor atılmak ve 18 yaşını doldurmuş atılmak gerekiyor. Bunun birlikte beceri belgesi, işyeri açım belgesi, göz taşıt belgesi veya vergi yükümlüsü doğmak üzere kâh koşullar dahi arama edilecek. Kişinin kendisinin, eşinin ve 18 yaşından oldukça çocuklarının mülkiyetinde uran dükkanı olmaması dahi gerekiyor. Ödemeler amacıyla üstelik ihale sonrası tahminî dükkan bedeli üzerinden yüzde 10 peşinat bedeli alınacak. Mütezayit bakiye için birlikte takanak banka sözleşmesi sonrasında kısaltmak üzere, 6 maaş dönemlerde Vazifeli maaşı artma oranında artış uygulanarak 120 kamer vadede yapılacak” dedi.

Özelmacıklı, hisse senedi yeri yapılacak illeri şöyle açıkladı:

” Ankara’birlikte 1000, İzmir’dahi 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’de 500, Diyarbakır ve Kocaeli’nde 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’de 350, Mersin Ağacı, Denizli ve Balıkesir’üstelik 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’üstelik 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Ordu, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’birlikte 100.” – İSTANBUL

Share: