Av yasağı sona erdi, balıkçılar törenle kategorik denize uğurlandı

Av yasağı sona erdi, balıkçılar törenle meydanda denize uğurlandı

SİNOP – Denizlerde büyük balıkçı tekneleri üzere geçerli av yasağı sona erdi. Balıkçılar 1 Ilkgüz gecesi bakımından sabırsızlıkla beklediği bulutsuz denizlere akıllıca debi etti.

Trol ve gırgır ile balık avcılığının 15 Nisan’dahi başlayan yasak dönemi 1 Eylül itibariyle sona erdi. Av yasağının kalkması balıkçılıkta heybetli limanlardan biri olan Sinop’ta planlı törenle kutlandı, ekmeğini denizden çıkaran balıkçılar Karadeniz’e dualarla uğurlandı. Sinop iskelesine sıralanan balıkçı teknelerinde koşuntu uzun bekleyişin arkası sıra çalkantı ve mutlulukla denize açıldı.

Düzenlenen törene Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Saylav Gülizar Biçer Kişmiri, CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, CHP Sinop Milletvekili Sulh Karadeniz, AK Öğür Sinop Milletvekili Koşuk Maviş, Sinop İl Açıkgöz Komutanı Kd. Alb. Ferhat Kuran, Sinop Belediye Reisi Barış Ayhan, kamu gelgel ve bünye amirleri, sivil sosyete kuruluş temsilcileri, protokol üyeleri ve çokça sayıda yurttaş katıldı.

Balıkçı Salih Üçüncüoğlu, “Bu tün nasipse açılacağız, av yasağı kalkıyor. Herhangi Bir yıl olduğu kadar bu sene dahi heyecanlıyız. Allah talih ederse dolgunca aynı zaman olmasını diliyoruz, iyicene sezonlar diliyoruz” diye konuştu.

Özledikleri denize açılmanın heyecanını yaşadıklarını dile getiren balıkçı Mehmet Altun, “İllaki temas şeyin tıpkı heyecanı var. Ayrıntılı aynı müddet bekledik, inşallah iyicene benzeri sezon olmasını diliyoruz balıkçılar için. Tahakküm tıpkısı konuşma amma tahsis etmek zorundayız. Şu an üzere Sinop açıklarındayız, ama Zonguldak ile Artvin arasındayız. Imdi duruma bakarak ayrı ayrı yerlere gideceğiz, Rusya tarafına doğru gideceğiz bu sene” ifadelerini kullandı.

Sinop Şehremini Barış Ayhan, “Balıkçılık el zanaattır. Balıkçılık sevmeden, fedakârlık göstermeden yapılacak ayrımsız aksiyon değildir. O anlamda mecmu balıkçıları gösterdikleri özveriden çevre kutluyorum. Umuyorum ki bundan sonra bugüne büyüklüğünde yaşadıkları sıkınıtları imdi yaşamazlar. Umuyorum ki balık ülkemizde pazarda hak ettiği yeri bulur, katma değeri efdal ayrımsız ürüne çevrilerek bizim amacıyla aynı emtiaya dönüşür” şeklinde konuştu.

Vali Erol Karaömeroğlu, “Akarsu ürünleri avcılığında sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla seçme tür kontrol ve denetimlerimiz bu av sezonu boyunca birlikte okunabilen adına bitmeme edecektir. Konuya ilişkin valiliğimiz koordinasyonunda ilgilendiren cemi kurumlar üzerlerine sakıt görevi genişlik dizi film ve enerjik şekilde yerine getirmektedir. Bu tedbirden daha eke olan; balıkçılarımızın bilinçlendirilmeleri ve konuya yaklaşımlarıdır. Balıkçılarımızın bu hassasiyeti göstereceklerine candan inanıyorum. Balıkçılığı sürdürebilir bir biçimde yürütmemiz gerekmektedir. 2022-2023 su ürünleri avcılık sezonunun balıkçılarımız üzere verimli ekonomik bire bir sezon geçirmesini, İlimiz, Ülkemiz ve milletimiz için balkı olmasını diliyor, hepinize görelik ve saygılarımı sunuyorum” dedi.Share: