Ayvalık’ta İki Ayrı Katıksız Sit Alanı ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ İlan Edildi

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunan Küçükköy Mevkii Saf Sit Alanı ile Küçükköy- Sarımsaklı Mevkii Katıksız Sit Alanı, “stabil korunacak alıngan alan” namına zar edildi. Kocaeli’nin Derince ilçesine kapalı Bahir Mahallesi sınırları içerisinde mevcut ayrımsız alanın bile riskli kayran car edilmesi kararlaştırıldı.

Cumhurbaşkanı’nın, değişmez korunacak kırılan alan ve riskli alana ilişik kararları Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı. Buna göre, Balıkesir’in Ayvalık ilçesi sınırları içerisinde mevcut Küçükköy Mevkii Tabii Sit Alanı ile Küçükköy-Sarımsaklı Mevkii Saf Sit Alanı’nın himaye statüsünün baştan değerlendirilmesi sonucunda, çizi ve koordinatları belirlenen alan değişmez korunacak kırılan alan olarak tescil ve zar edildi.

Kocaeli’nin Derince ilçesi Bahir Mahallesi sınırları içerisinde kroki ile çizi ve koordinatları gösterilen alanın riskli alan zar edilmesi kararlaştırıldı. Karar 6306 sınırlanmış Kıran Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Üzerine Kanun kapsamında verildi.

Share: