Babacan: “Tercihimiz, Geçiş Sürecinin Nöbet Haritasının Kuma Adayın Kendisi Aracılığıyla Açıklanması”

MAHİR BAĞIŞ

Demokratlık ve Saldırı (DERMAN) Partisi Umumi Başkanı Mürtefi Babacan, “Bizim tercihimiz, geçiş sürecinin defa haritasının, kuma adayın kendisi vasıtasıyla açıklanmasıdır. Yani öz cumhurbaşkanlığı yetkilerini ne şartlarda ve bittabi kullanacağını kendisinin çıkıp açıklaması. Bu, henüz apiko. Altı partinin ilkin açıklamasındansa, namzet çıksın kendisi açıklasın. Adaylığını açıklarken, anayasanın namına verdiği yetkileri kuşkusuz kullanacağını söylesin” dedi.

UMAR Partisi Genel Başkanı Ulu Babacan, partisinin dördüncü mitingini cemaziyelevvel Siirt’te yaptı. Babacan, mitingin arkası sıra; gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“EŞ ADAYDAN, KUMA YÖNETİM İRADESİ”

Babacan, Cumhurbaşkanı’nın yetkilileri ile ilgilendiren soruya; şu yanıtı verdi:

“Kastımız; istişareye dair aynı yönetim anlayışıdır. Mevcut sistemde cumhur reisi biricik imzayla; hem düzenleme hem de tayin yetkisine sahip. Tek benzeri partinin, yegâne tıpkısı adayla yüzdelik elli pozitif biri sağlayıp dahi cumhurbaşkanlığı seçiminde kudretli olma ihtimalinin olmadığı ayrımsız seçime gidiyoruz. Bu yüzden eş namzet hedefliyoruz.

2018’de Sayın Erdoğan de biricik başını seçilemedi esasen. MHP’nin ortaklığına merbut oldu. MHP desteği olmasaydı, Erdoğan evvel turda seçilemezdi. MHP milletvekillerini katmazsanız YANLIŞSIZ Fırka’nin Meclis’te çoğunluğu da bulunmayan. Zımnında mevcut hep, partileri hisse senedi birliğine zorluyor.

Madem eş namzet diyoruz, madem altı fırka eş benzeri diyet iradesi ortaya koyuyor; aha bu düzen iradesinin somut tıpkısı metne dökülmesi, o metne üstelik uygun kalınması gerekiyor. Ondan sonra üstelik kuma adayla seçime gidilirse belirsizlikler ortadan kalkar ve seçmenin muhalefete güveni artar.

“NAMZET TARTIŞMASI KİMLİKLER TARTIŞMASINA DÖNÜYOR”

Bu dediklerimiz zaten yapılmadığı için ve namzet isimleri üzerinden toplumda ağır tıpkısı ağız dalaşı geçtiği amacıyla kudret bunu şu anda zat istediği kabilinden kullanabiliyor. Parlamenter sisteme intikal sürecinin ayrıntıları, kuma cumhur reisi adayı üzere belirleyeceğimiz eş politik deyiş üzerinde anlaşmadan namzet isimleri üzerinden yapılan tartışmalar, esame üzerinden süregelen tartışmalar; meseleyi kimlikler, ideolojiler tartışmasına çeviriyor.

Elan ne yapılacağına değişmeyen verilmeden eş tıpkı intihap beyannamesi, eş tıpkısı eylem planı, eş tıpkısı el haritası, geçiş ve el haritası konuşulmadan; vakit kaybetmeden adaylar üzerinden gidildiğinde adayların düzen ettiği kimlikler, ideolojiler üzerinden benzeri tartışma furyası yaşanıyor. Bunun adaylara birlikte altılı masaya birlikte Türkiye’ye bile faydası yok.”

“ALTILI MASA SEÇİM BEYANNAMESİ ÜZERİNDE ÇALIŞMAYA BAŞLIYOR”

Babacan, şeş siyasal parti umumi başkanının 2 Ekim’de başlayacak ikinci tur görüşmelerinde; seçim beyannamesi, geçiş süreci el haritası üzere konuların saha alıp almayacağı ile ilişkin soru karşısında şunları söyledi:

“Şeş genel başkan bu konuların imdi konuşulması ve bir mutabakata varılması konusunda hemfikir. Halkoyu üstelik bilsin bunu. Tığ mart ayında bunu önerdik ama o periyot itibariyle birlik aynı anlaşma yoktu. Fakat zaman için çıktı mutabakat var. Haddinden Fazla mefret bire bir ongunluk. Altı partinin eş ayrımsız intihap beyannamesi çalışması ve bunun eş bire bir mutabakata dönüşmesi 2 Ekim’üstelik başlayacak ikinci tur görüşmelerinden yeryüzü büyük beklentimiz. Bizim önerilerimiz amade. Başka partiler bile somut çalışmalarla gelebilirlerse ilerleyebiliriz. Vatandaşlara konkre sözler söyleyebilmeliyiz bundan sonra. Haddinden Fazla ciddi ayrımsız süreç. Çünkü kâin anayasal düzene göre, parlamenter sistemin üstelik ruhuna bakarak ülkeyi yönetmemiz gereken bir geçiş süreci yaşayacağız.

“KUMA NAMZET, ADAYLIĞINI VE NÖBET HARİTASINI KENDİSİ AÇIKLASIN”

Partiler, hangi alanda ne politikayla ilerleyeceklerini ortaya koymaya başladılar. Gösteri planları açıklanıyor. Onların hepsinin ortak tıpkı söyleme dönüşmesi gerekiyor. Partilerin ortaya koyacağı fikirlerin beraberinde, ortak adayın öz görüşleri, kişi ekleyecekleri dahi gibi. Katılmadığı şeyler üstelik cins. Yani, kuma adayın benimsemeyeceği aynı şeyi kimse, ‘sen çık konuş’ diyemez. Anca tıpkı madde da namevcut yani. Başkaca bizim tercihimiz, intikal sürecinin nöbet haritasının ortak adayın kendisi aracılığıyla açıklanmasıdır. Yani öz cumhurbaşkanlığı yetkilerini ne şartlarda ve nasıl kullanacağını kendisinin çıkıp açıklaması. Bu, elan apiko. Şeş partinin önceleri açıklamasındansa aday çıksın kendisi açıklasın. ve böylelikle kamuoyunun önüne çıksın. Adaylığını açıklarken, anayasanın namına verdiği yetkileri nasıl kullanacağını söylesin.

Vekil sisteme geçilene kadar mutluluk bittabi yönetilecek? Partiler arasındaki müşavere sistemi zahir çalışacak? Bilcümle bunları aynı paket halinde sunarsak toplumun önüne, belirsizlikleri azaltmış oluruz. Başarma ihtimalimizin dahi böylecene çok yükseleceğini düşünüyoruz. Peki, haddinden fazla ayan. Tığ imdi çalışmaların temposunun artması gerektiğini ve henüz somut sonuçlarla vatandaşlarımızın karşısına geçmek gerektiğini söylüyoruz.”

“KILIÇDAROĞLU’NUN PARTİ İÇİNE VERDİĞİ BİR KUVVE KENDISINE OKUDUK SÖZLERİNİ”

Babacan; CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun, “Çıktı bilmek zorundayım. Siz küçük benimle gelişigüzel misiniz?” açıklamasının anımsatılması konusunda üstelik şunları söyledi:

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun parti içine verdiği benzeri endişe namina okuduk akıbet sözlerini. Seçme partinin adaylıkla ilgili bir çöz kıymetlendirme süreci gibi. Seçkin partinin adaylıkla müntesip benzeri dış iletişimi de söz konusu tür. Her partinin kişi bileceği aksiyon. Amma biliyorsunuz bu işlerde; ayrımsız, değme partinin münferit gündemi vardır, tıpkı da altılı masanın gündemi vardır. Altılı Ganyan masanın gündeminde bu bahis bulunmayan. Seçme takvimi yaklaşana büyüklüğünde dahi kaçınan, değişmeyen almış durumdayız.

“GÜNÜ GELİNCE ALTILI MASAYA BİZ BILE NAMZET SUNARIZ”

Biz, özlük partimiz içerisinde böyle ayrımsız süreç başlatmadık. Arkadaşlarımız ikili, üçlü, ayrımsız araya geldiklerinde birbirleriyle düşünüm paylaşabilirler. Herkesin fikir özgürlüğü var. Amma bugüne büyüklüğünde benim olduğum ortamlarda ben böyle etraflıca aynı isim değerlendirmesine yunak bakmadım.

Tığ ne yapacağız diyerek sorarsanız; altılı ganyan masa gündemindeki rüçhan çalışmalarında ilerledikten sonraları cumhurbaşkanlığı adaylığı üzerine fırka teşkilatlarımızdan, öğür idare kuruluna büyüklüğünde degaje bire bir enformasyon süreci yürüteceğiz. Böylecene de altılı ganyan masaya herhalde elimizde kısa tıpkı listeyle gideceğiz. Haset gelince yani, tığ dahi altılı masaya namzet listesi sunarız. Namzet adaylarımızı, hamam baktığımız isimleri altılı ganyan masada konuşacağız.”

“HEPSİ HASET GELECEK DENETLENECEK”

Babacan, “Türkiye’birlikte ara sıra sermaye gruplarının mikro dışına çıkardığı paralarla ilgilendiren iddialara ve devletin ara sıra arsıulusal kuruluşlarla imzalamış olduğu anlaşmaların halel edilip edilmeyeceğine” ait soruya ise şu yanıtı verdi:

“Türkiye’birlikte hususiyet dışı ve etik bilimi kuralların dışında çok korkulu uygulama var ve gelişigüzel yerde var. Bunların zamanı geldiğinde tamamının, yine hususiyet zarfında ele alınıp denetlenmesi gerekecek. Yani burada geçerlilik denetimi büyük. Burada idari denetleme koskocaman. Burada Sedir denetimi kebir. Belli; insanların zihnindeki şişman mesail, şişman şüpheler, bu bahsettikleriniz dahil… Bunların hepsi günü ati, denetlenecek. O konuda herkesin içi şen olsun. İnsanlar haşat, anlıyorum. Bazen rövanşist hissiyat birlikte böyle tehlikeli basabiliyor bu konularda.”

AMACIMIZ, TÜRKİYE’DA HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ TEDARIK ETMEK. BUNU HEP İÇİN AYIRMAK

Babacan, “Siirt halkı; sakat HDP Adam Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, sizin YANLIŞSIZ Partili olduğunuz dönemde tutuklandığından şikayetçi. Demirtaş’ın erkin kalmasından yana mısınız?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Biz halka adalet vaat ediyoruz. Şu anda hâkimiyet hükümetten mevrut talimatlarla yürüyor. Bizim arkadaşlarımız dokuz canlı çok dosyayı inceledikleri kabil Demirtaş dosyasını üstelik incelediler. O dönemde bizim arkadaşlarımız dosyayı inceleyip baktığında tutuklu yargılanmasını gerektirecek hiçbir unsur görmediler. ve ego bunu anlatım ettim o dönemde. Şimdi da öyle. Demirtaş davası gibi siyasi muhtevalı davalar var ve ülfet zemininde yürümüyor. Kavala davası de öyle. Siyasi nüfuz, kafayı taktığı herkesle uğraşıyor. Buradaki kanaat; herkese, iş dünyasına sızmak isteniyor: Kafamı fek, seni süründürürüm. Talimatım olmayınca birlikte kimesne hapisten çıkamaz. Tıpkı kişiyi içeride tutup, binlerce insanı saygı ve güçlük altında tutabiliyorlar bu şekilde. Bizim amacımız Türkiye’da hukukun üstünlüğünü temin etmek. Bunu bütün üzere fayrap etmek.”

Babacan, ÇARE Partisi’nin “kült ve laiklik politikaları” antetli bire bir eylem planının olup olmayacağı sorusuna ise şu karşılığı verdi:

“Anne haklarla ilişkin benzeri gösteri planımız olacak. Parti programımızda akide özgürlüğünden, tapınma hürriyetinden bahsederken, insanların inançları doğrultusunda örgütlenebilme özgürlüğünden üstelik bahsediyoruz. Parti programımızda bunlar hürriyet alanı kendisine ağız ağıza tayin edilmiş durumda. Ama bu yapılar, yönetime nüfuz edebiliyor. Yani oran yönetiminde ayrımlı bire bir yazı fora etmek, oradan tıpkısı kalın alanı inşa etmek kabil. Kabul edilemez bittabi. Ama siz değim kâmilen tıpkısı hep oluşturursanız, doğrusu akseptans edilemez durumları ortadan kaldırırsınız. Ayrımsız görüntü altında ayrıksı benzeri eylem varsa, bambaşka aynı mesai varsa onun üstelik gene genelini ayirmak devletin en kebir görevidir.”

“ORAN HERKESİN DIRIM TARZINA SAYGI TAŞIMAK ZORUNDA”

Babacan, İran’dahi yaşanan olaylarla ilgili olarak de şunları söyledi:

“Olayı duyduğumuzda çok üzüldük. Bizim görüşümüz çokça kategorik. Apayrı ayrımsız ülkenin çöz işine, iç politikasına müdahale dahi akilane aynı molekül değil. Biz yalnız insanca açıdan, temel âdem hakları açısından olaya yaklaşabiliriz. Devletin, insanların hayat tarzına müdahalesini bırakıp, herkesin yaşam tarzına ocumak duyması ve herkesi olduğu gibi akseptans etmesi, hakları koruması gerekir.”

Share: