Bacağını kaybettikten sonra voleybolla hayata tutundu

Mersin’bile oturan ve 10 yıl önceki damar tıkanıklığı nedeniyle sağ bacağı paradigma altından kesilen 1 yavru annesi Göksu Kendier (37), 2 yıl geçmiş başladığı voleybol sayesinde hayata sarıldı. Formasını giydiği Paralimpik Oturarak Uçan Top Mili Takımı ile Aksaray’de dinlenme kampı fail Kendier, “İnsanların hangi olursa olsun, hayata tutunmaları geçişsiz. Bahtiyar olma çabasına girsinler. İnsanların kendini olduğu kabilinden akseptans etmesi lazım. Sporu dahi hayatlarına karışma edip mânialı bireylerle tanışıp, hayatın elan domuzuna olduğu anlayabiliyorlar” dedi.

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi’nde müteharrik Göksu Kendier’in, 10 yıl geçmiş emboli zımnında salim bacağı diz altından kesildi. Bu süreçten gelişmemiş aynı süre sonra ise 5 almanak evliliğini noktalayan Kendier, kızı Ada ve annesi Suna Kendier ile alay malay yaşamaya başladı.

DOKTORUN TAVSİYESİYLE VOLEYBOLA BAŞLADI Göksu Kendier, doktorun tavsiyesiyle dahi 2 sene önceki voleybola başladı. Kısa sürede milli takıma seçilen Göksu, Paralimpik Oturarak Voleybol Mili Takımı ile Aksaray’dahi dinlenme kampı yapıyor. Uçan Top sayesinde hayata tutunduğunu tamlayan Kendier, şunları söyledi: “10 sene önceki emboli nedeniyle esen diz altından bacağım kesildi. Şu an 13 yaşındaki kızım Cezire ve annem Suna Kendier ile beraber yaşıyoruz. Öncesinde tek sağlık surunu yaşamamıştım. bir anda bacağım kesildi. Zor tıpkısı süreç geçirdim. Ben bunun üstesinden gelebileceğime inandım ve bacağımın ayrımsız zayi yerine düşünmedim. Belki üstelik bana aynı rüşvet olacağını fikren daha çok üzerine giderek daha etkin olmaya değişmeyen verdim. 2 yıl önce dahi voleybolla tanıştım. Topluluk olarak Avrupa şampiyonasına bile katıldım ve haddinden fazla dörtköşe. Bana mutluluk veriyor. Takımdaki genç oyunculara bile emsal oluyorum. Doktorların tavsiyesiyle spora yöneldim. Voleybolu çokça sevdiğim zarfında voleybolu yeğleme ettim. İyi ki milli takıma katılmışım diyorum. “”BENİM İÇİN ÇOK HAYSIYET VERİCİ BİR FORMAT”5 almanak evliliğinin bacağı kesildikten sonraları bittiğini belirten Kendier, “Bacağım kesildikten sonraları aynı anlaşmazlık oldu ve eşimden ayrıldım. Biraz evvel de bahsettiğim gibi kızım ve annemle yaşıyorum. Kızım Ada üstelik bana çokça bindi veriyor. O’na gani tıpkısı asıl ve mebzul bire bir voleybolcu gelmek üzere uğraş veriyorum. Kızım 13 yaşında ve 8 sınıfta okuyor. Herhangi Bir defasında bana  ‘Seninle çekicilik duyuyorum, ana’ diyor ve bu benim üzere haddinden fazla onur donör bir ebat” diye konuştu. “BİR GÜNDE HAYATIM DEĞİŞTİ”

1 günde hayatının değiştiğini belirten Kendier, “Hayatı ve yaşamayı çokça sevildiğim üzere çokça tez toparladım. Bacağımın bana bariyer olmadığını önce kendim akseptans ettim ve bu şekilde yaşanabileceğini bile biliyorum. Cümle tıpkısı engelli adayıdır. ‘Bugün çokça sağlıklıyım’ diyen herkesin yarın seçkin molekül başına gelebiliyor. Benim hiçbir sağlık sorunu birlikte yoktu ve az daha doktora on paralık gitmemiş birisi adına bir günde hayatım değişti. İnsanların hayatlarında hangi olursa olsun, hayata tutunmaları lazım. Bahtiyar olma çabasına girsinler. İnsanların kendini olduğu gibi akseptans etmesi geçişsiz. Bunun yanı sıra sporu birlikte hayatlarına karışma edip engelli bireylerle tanışıp, hayatın henüz domuzuna olduğu anlayabiliyorlar” dedi.Share: