Bahçeli, MHP TBMM Kol Toplantısı’nda konuştu: (2)

MHP Umumi Başkanı Azamet Bahçeli, “Cumhurbaşkanımız eliyle Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimize müteveccih iyileştirici ve olumlu açıklamaları sırf destekliyor, çok yerinde bulduğumuzu özellikle açıklamak istiyorum.” dedi.

Bahçeli, partisinin ekip toplantısında, 2008 ve 2009 yıllarında yaptığı konuşmalarından bazı cümleleri sıralayarak, Türk milletini meydana getiren beşeri varlığın bire bir bölümünün de Alevi İslam inancını benimsediğini, bu akide sahiplerinin ekin kâmilen ara sıra beklentilerinin olduğunu anımsattığını söyledi.

Bu durumun görmezden gelinemeyeceğini, çözüm yolları üstünde gani niyetle ortak ceht gösterilmesi gerektiğinin altını çizdiğini anımsatan Bahçeli, “Cumhurbaşkanımız aracılığıyla Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimize yönelik iyileştirici ve müspet açıklamaları tümüyle destekliyor, çok uygun bulduğumuzu özellikle açıklamak istiyorum. Ankara, Elazığ, Erzurum, Erzincan’birlikte açılışı yapılan, Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri, Münevver ve Kırklareli’nde temeli atılmış cemevlerinin bile berceste olmasını diliyorum.” dedi.

Bahçeli, Firez ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığının kurulacak olmasını, cemevi hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine kadar tüm çalışmaların, kurumsal yapı altında kamu güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecek olmasının, Alevi Bektaşi inanç önderlerinden irade edenlere üstelik bu kurumsal bina bünyesinde ekip verilecek olmasının milli birlik ve beraberliğe katkı sunacağını söyledi.

Reform mahiyetindeki bu gelişmelerin Alevi vatandaşlara benzeri armağan değil, gecikmiş haklarının önemli tıpkı kısmının verilmesiyle ait değişmeyen olduğunu anlatım etmenin vecibe olduğunun altını çizen Bahçeli, şöyle konuştu:

“Bizim geçmişten bugüne söylediğimiz üstelik bunlardır. Unutmayalım kim yürekleri yanardağ üzere patlayanların avuçlarında çiçekler açamaz. Teessürat, ahlar, keskin hatırat üzerinden bir gelecek mensur edilemez. Alevi kardeşlerimizi istismar etmek üzere kuyruğa girenlerin, eke dinimizi yazmak üzere okazyon kollayanların, mezhepçiliğin ihtilaf bakiyesini ruhlu tutarga milli bünyemizi yarmaya çalışanların ne soyu soydur, hangi huyu huydur, ne üstelik iddiaları iffetle maluldür. Tek lacerem Tanrı indinde sonuç ilmek İslam’dır ve birlik Müslümanlar bile kardeştir.”

“Avrupa’evet erke nakleden kuzey rotası artık güvensizdir”

MHP Genel Başkanı Ululuk Bahçeli, KUL ve Avrupa ülkelerinin ekonomideki nema artırımının, sakinlik tehlikesini gündeme getirdiğini, azık ve erke güvenliğindeki darboğazların ise kapalı ayrımsız sürecin işaretçisi olduğunu söyledi.

Toptan ekonominin bu sene için hesap edilen büyüme oranının yüzde 3,2’ye, 2023 için birlikte yüzde 2,9’a düşürüleceğinin IMF Başkanı yoluyla açıklandığını anımsatan Bahçeli, ayrıca Rusya’dan Almanya’evet gaz taşıyan hatlarda meydana mevrut sızıntının baltalama neticesinde olabileceğine dayalı iddiaların ise erke alanında anarşi ve kutuplaşmaya eskimemiş tıpkısı ebat kattığını vurguladı.

Bahçeli, şunları kaydetti:

“Imdi erke ihtiyacını güvenceye alma stratejisinin önümüzdeki dönemde dış politikaların esas parametresi olacağı anlaşılmaktadır. Toptan ölçekte erke tüketiminin tahminî üçte ikisi petrol ve tabii gaza dayanmaktadır. Enerjinin çekince ve tüketim noktaları ortada güvenli iletimi gelişigüzel devlet üzere önemli hedeflerden birisi haline gelmiştir. Avrupa’ya enerji nakleden şimal rotası çıktı güvensizdir. Enerji jeopolitiği açısından gelişmeleri yorumladığımızda, Orta Şark, Şark Akdeniz ve Kafkasya’daki zengin doğal gaz ve petrol kaynaklarının Avrupa’evet taşınmasında sunma emniyetli ve sakıncasız terminal Türkiye’dir. Ülkemizin Libya ile imzaladığı hidrokarbür anlaşması tarihi nitelikte olup Batılı ülkeleri bir hayli erinçsiz etmiştir.”

Bahçeli, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Türk Akımının murat alındığına yönelik iddialarda bulunduğunu ve suçladığı ülkenin ise Ukrayna olduğunu söyledi.

Bu iddianın dikkatle takibi müstelzim benzeri gözdağı olduğunun altını çizen Bahçeli, “Rusya ile Ukrayna beyninde; askeri, enerji ve iletişim altyapılarına detaylı menzilli erdemli hassasiyetli füzelerle yapılan saldırıların vahim maliyetleri olacağı şüphesizdir. İki ülkenin üstelik aklıselim bir çizgiye gelmesi nahiye ve dünya barışı yerine benzeri mükellefiyettir. Gayrı yandan Yunanistan’a enerji taşıyan eşkal TANAP’tır. Bu ülkenin Türkiye’ye pus sallamaktan vazgeçip sabrımızı taşırmaktan uzak durması enerji güvenliği açısından lehine ayrımsız uzanım olacaktır.’ dedi.

“Türkiye enerji jeopolitiğinde kilit oyuncu”

Ihtişam Bahçeli, Türkiye’nin enerji jeopolitiğinde kilit benzeri aktör olduğunu, pratik edilen enerjik, tartılı, ve milli aut politikanın Türk milletine zenginlik ve yaşayış kendisine yansıdığını belirtti.

Millet ittifakının, Türkiye’nin büyüklüğünü anlayacak ufkunun olmadığını belirten Bahçeli, şöyle devam etti:

“Zira değme molekül ortadadır. Türkiye’nin Putin’e konfirmasyon olduğunu ağır sıklet, cahillik ve batıl ayrımsız dille müstakbel süren İP Başkanı’nın bu işleri zaten kafası almaz, devleti, milleti, aut politikayı bilmesi dahi söz konusu gayrimümkün. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta canip tutan, Türkiye’yi ayrımsız kampa yerleştirmeye, fazlası cepheye sürmeye müteharrik alçalma ittifakının barbar dürtülere, uyuşuk politikalara sersem düştüğü tartışmasızdır. Rusya ile Ukrayna arasında Türkiye eğer bire bir tarafsa, bu birlikte barışın, huzurun, silahların susmasının ivazsız tarafıdır. İç ve aut odaklar bu çakılı gerçeği kesinlikle ihlal edemeyecektir. Türkiye’yi cezir partilerinin koalisyonu yönetiyor olsaydı, ESIR’nin tahril devriyesi, doğacak karakolu, hazır çeken eli olmaya ne büyüklüğünde iştahlı oldukları çokça büyük badire ve avarız eşliğinde görülür ve ortaya çıkardı.

Türkiye’yi evirmek amacıyla mangal kabilinden kalpgâh lazımdır. Türkiye’yi yöneltmek için milli değer ve milli mensubiyet şuuru şarttır. Türkiye’yi evirmek üzere nereden gelip nereye gittiğimizi gösteren tarihi süreci farz etmek hayat memat konusudur. Inme ittifakında bunların hiçbirisi yoktur. Süpürülmedik eve bilinmedik konuk gelirmiş, bunların ellerine izin önceki olsaydı, Türkiye’yi seçme çeşit gözdağı ve felakete maruz arkaç getirirler, böylelikle üstelik ‘adımız hıdır elimizden gelen budur’ diyerek teslimiyetçiliğin dibini boylarlardı. Akarsu tersine dönünce uyuzlu inatçı lacerem öne düşerse, alçalma ittifakı bile fakat acun tersine dönerse elinin körü ve bulaşık emellerinde muvaffak olabileceklerdir.”

“Nükleer cidal ihtimalinin konuşuluyor olması dahi fecaattir”

MHP Umumi Başkanı Mehabet Bahçeli, KÖLE Başkanı Joe Biden’ın çekirdeksel cidal riskinin 1962 Küba Krizi’nden bu yana sunu erdemli seviyede olduğunu açıkladığını, “Putin, nükleer zırh kullanırsa acun Armageddon ihtimaliyle karşı karşıya kalır.” dediğini anımsattı.

Açıklamanın tehdit tonunun çok faziletkâr olduğunun altını çizen Bahçeli, “Bu boyut hoppadak politik değil akide kâmilen bire bir konudur. Biden’ın beyni sulansa de akli melekeleri tartışılsa bile Armageddon tehlikesini gündeme taşıması bize göre tesadüfi değildir. Muhtemel felaketin gerçekleşmesi gelmek beşeriyetin hanay ve sağlık haklarına kast emretmek, dünyanın yıkımına çömlekçilik ağrımak demektir. İnsanlık böylesi tıpkısı vahşeti asla kaldıramayacaktır. Nükleer kavga ihtimalinin konuşuluyor olması de fecaattir. Acun eş akıl ve iradeyle barışsever çabalarla bugünkü ciddi ortamdan çıkmalıdır.” diyerek konuştu.

“ESIR’ye meni ulama seni bire bir dolara ele verir”

Bahçeli, CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu gelişmelerin gölgesinde ESIR’ye yaptığı ziyaretin “bahtsızlık, densizlik, pervasızlık” olduğunu söyledi.

Ziyaretin amacının, teknolojik ve ilmî gelişmelere müteveccih fikir alışverişinde mevcut olmak olduğunun açıklandığını hatırlatan Bahçeli, ” Cumhuriyet’in ikinci çağ vizyonunu sunma temiz beyinlerle tartışacaklarmış.” dedi.

“Utanın, utanın; ak pak karın arıyorsanız milletimizin gözleri takip etmek anlamak ışıltılı evlatlarına bakın.” diyen Bahçeli, şöyle konuştu:

“Gazi Mustafa Eksiksizlik’in, ‘Bir Türk dünyaya bedeldir’ mirasına sarılın. Eksikli olduğunuz kudreti uzaklarda değil, eğer varsa damarlarınızda arayın. Kılıçdaroğlu teknolojik ve ilmî gelişmeler hakkında hangi söyleyecek, neyi duymayı düş edecek, ne temiz beyinlerle benzeri araya gelecektir? Sayın Kılıçdaroğlu, bırak bu işleri, geç bu masalları, ağzında bal olan arının kuyruğunda iğnesi peki. Buna üstelik çok özen deri. Cümle biliyor kim, MEMLUK’ye Cumhur Reisi adaylığı için icazetname almaya evet dahi meni edilecek gelecek düşkünlük adayının ismini öğrenmeye gittin. Denenin, döne dolaşa geleceği saha ya benzeri derbent evet da bire bir değirmen taşıdır. Akarsu yatağını, patırtı da tepesini kesinkes bulacaktır. Sayın Kılıçdaroğlu, ağaca istinat bükülür, suya itminan dökülür, ABD’ye işaret putrel seni bire bir dolara ele verir. CHP Genel Başkanı’nın KÖLE’ye beniz sürmesi, halk açması, aman dilenmesi tek kelimeyle acizliktir, yetersizliktir, milletine kol dönmektir. Teslim olmuş başa heybet konmaz, konsa bile haddinden fazla durmaz, duramaz.”

“İstanbul Belediyesi pespaye dahi çokça çalışıyormuş”

Bahçeli, İstanbul Büyükşehir Belediyesine ilişkin bir cenaze aktarım aracında iki canlı miktarda mızrap yakalandığını anımsatarak, “Oysaki İstanbul Belediyesi küçük üstelik çok çalışıyormuş. Bunlara kalsa, kaçakçılık yasal, hırsızlık dümdüz, doyumluk bayağı, yezitlik de demokratik tıpkı haktır. Düşkünlük ittifakı aha budur. CHP’nin ana yüzü suçtur, kirdir, çamurdur, kokuşmuştur.’ dedi.

Ululuk Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin, Türk ve Türkiye yüzyılının önemli gücü, dümen güvenliği olduğunu söyledi.

Cumhur İttifakının, zalime aman vermeyen, teröriste vesile tanımayan, Türk düşmanlarına göz açtırmayan, irade haklarının, buyruk yetkilerinin, milli çıkarların, kürenin her köşesinde fedai ayrımsız yürekle savunan nüfuzlu ve muhteşem bir budun iradesi olduğunu vurgulayan Bahçeli, “Bu yürekli emir kilitleri anahtar, perdeleri aralayacak, ufku aydınlatacak, sis bulutlarını dağıtacak, 2023 ve izleme eden yıllarda global sakil Türkiye’yi düz yazı ederek zalime Ağır, mazluma Yunus, mağduriyetin kuyusunda eksik biçarelere Yusuf olacaktır.” ifadelerini kullandı.

(Bitti)

Share: