“Baja Troia Türkiye 2022” sona erdi

Arsıulusal Makine Federasyonunca (FIA) Avrupa Cross-Country Baja Kupası namzet konkur statüsüne alınan ve İstanbul Off Road Kulübü (İSOFF) vasıtasıyla planlı “Arsıulusal Baja Troia Türkiye 2022” sona erdi.

Arsıulusal off-road yarış serisi “East European Tout Terrain Series”mağara Türkiye ayağı yerine 2017’den bu yana düzenlenen konkur, Cahillik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA), Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Belediyesinin katkılarıyla gerçekleştirildi.

Türkiye, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan ve Polonya’dan bütün 42 miftah ve 82 sporcunun katıldığı organize, bu sene FIA vasıtasıyla Avrupa Cross-Country Baja Kupası aday yarış statüsünde düzenlendi.

Baja Troia Türkiye’üstelik ekipler, bütün uzunluğu 900 kilometre olan parkurda Bayramiç, Terziler, Kuşçayırı, Karapınar ve Salihler rotasında düzlük düzlük 8 özel etapta uğraş etti.

Toplam 24 aracın problemsiz namına tamamlayabildiği metin yarış böylecene makine kategorisinde Rally Raid Team Türkiye hesabına yarışan Koca Becce ve Sertaç Tatar, birinciliğin sahibi oldu. Becce ve Tatar, bu dereceyle bu sene Doğu Avrupa Off-Road Serisi Birinciliği’ni dahi kazandı.

Otomobil kategorisinde İtalya’dan Antonio Ricciari ve Morosi Simona ikinciliği ve yeniden aynı ülkeden Moro Stefano ve Manoni Daniele ise üçüncülüğü elde etti.

SSV sınıfında Bulgaristan’dan Gaye Kapanoğlu ve Aleksandar Trendafilov önce sırada meydan alırken, Erkek Öztiryaki ve Ömer Sıra ikinci, Diren Üykü ve Baran Çok birlikte üçüncü oldu.

Raid kategorisinde birinciliği Fazilet Vücut ve Asillik Kileci ekibi alırken, Ahmet Terece ve Ulaş Germen ikinciliğe, Ersin Sezgin ve Enis Sezgin ise üçüncülüğe ulaştı.

Bu sene ilk kez verilen ‘En Centilmen Ekip’ ödülünü ise Usta Yiğit ve Aker Alp ile Abdullah Turgut ve Saraka Eyri ekipleri paylaştı.

Etkinliğin dürü töreni Kordon Boyu’ndaki Troia Atı uğrunda yapıldı.

Çanakkale Belediye Başkan Vekili Mehmet İrfan Mutluay, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Koruyucu, FIA Gözlemcisi Raymond Johansson ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu Komutan Yardımcısı Remzi Yılmayan, yarışçılara kupalarını takdim etti.

Share: