Bakan Çalım: “(Sosyal Hane Projesi) Şu dakika için müracaat süresini göndermek kabilinden benzeri çalışmamız yok”

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı “Sosyal Basamak Projesi” ile ait, “Şu dakika üzere müracaat süresini alaşağı etmek üzere bire bir çalışmamız namevcut. Bakarız, o dolaşma vatandaşımızdan gelen talepler doğrultusunda bu ihtiyacı da gidermeye çalışırız. Amma doğrusu vatandaşımız e-Fehamet üzerinden bu başvuruları yapabiliyor. Buna ilgili seçkin sorun, sıkıntı bile bugüne kadar bize yansımadı.” dedi.

Vekil Gurur, SELIM Fırka Sivas İl Başkanlığı marifetiyle kentteki bir lokantada gerçekleştirilen “2023’e Akıllıca Kent Buluşmaları Sivas” programında yaptığı konuşmada, Sivaslıların her ahit Cumhur Reisi Erdoğan’ın, YANLIŞSIZ Öğür’nin ve davalarının arkasında zinde durduğunu belirtti.

Vatandaşların Cumhuriyet tarihinin yer nazik toplumsal hane projesine bile büyük benzeri hazzetme gösterdiğine dikkati çekici Alım, şöyle konuştu:

“Sivas’ta, Cumhuriyet Altını tarihinin yer iri sosyal bölük projesine bugün bakımından referans sayısı 28 bin 750’ye ulaşmıştır. İnşallah bundan önce olduğu gibi daha çok birlikte milletimize verdiğimiz sözleri tutmaya bitmeme edeceğiz. Vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda bölük yapılacak arsa çalışmasını yürütüyoruz. İnşallah 10 Teşrinievvel’dahi başvuruları başlayacak. Cumhurbaşkanımız tamlık Türkiye’ye ayrıntılı bire bir şekilde 10 Ekim haset Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında paylaşmış olacak.”

Kurum, ev yapılacak yer sayısının Cumhurbaşkanı’nın talimatlarıyla 1 milyona çıkarttıklarını anımsatarak altyapısı eksiksiz 1 milyon göz yapılabilecek arsayı 81 iklim ve ihtiyaç gördükleri ilçelerde yapacaklarını dile getirdi. Burada de elektriğini, suyunu ve yollarını fayrap etmek yoluyla vatandaşların sunma temel ihtiyacı olan barınma ihtiyacını karşılayacak adımları atacaklarını vurgulayan Gelgel, şöyle devam etti:

“Cümle dünyanın durduğu, bu noktada tek yatırımın yapılmadığı, yatırımların rafa kaldırıldığı bire bir günde Cumhur Reisi’mız toplumsal devletin gerekliliği ve vatandaşımızın tahaffuz hakkına bindi olacak bu çalışmayı tam Türkiye’ye müjdeledi. İnşallah arsa ile alakalı üstelik çalışmalarımızı bitmeme ettiriyoruz. Sivas’ta 3 bin 700 konutluk arsamız amade. İnşallah bu sayıyı artıracağız. Bu kapsamda, ihtiyaçları giderecek, vatandaşlarımızın, gençlerimizin, kadınlarımızın ve zahmetli vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda projemizi yürütüyor olacağız. 25 Ekim’bile Ankara’dahi 5 bin konutun temelini atmak suretiyle vatandaşlarımıza alay verdiğimiz şekliyle 2 yıl içerisinde konutlarımızı tamamlayıp doğrulama edeceğiz.”

Vekil Hava, Sivas merkezde Kadıburhanettin Mahallesi sınırları içerisinde kayran düz 68 bin metrekarelik alanda “İlk İşyerim Projesi”ni gerçekleştirdiklerini dahi aktardı.

Proje kapsamda 200 dükkan kazandıracaklarını ve elan geçmiş hisse senedi yeri sıfır, beceri belgesi almış ve hareket yeri küşat hayali olan vatandaşları destekleyecek çalışmayı kurayla sahiplerine vereceklerini tamlayan Çekicilik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Başvurular da 10 Teşrinievvel itibarıyla başlayacak. Aynı taraftan da şehrimizdeki riskli yapıların değişim sürecini yürütüyoruz. Sivas Belediyesi ve kaymakamlık belediyelerimizle alay malay bu projeleri gerçekleştiriyoruz. Sivas’ta toplanmış 1 milyon metrekare büyüklüğündeki 4 farklı alanda kentsel transformasyon çalışmalarımız devam ediyoruz. Taşhan Çarşısı’nın bulunduğu alanda kentsel transformasyon çalışmalarımız tamlık hızıyla devam ediyor. Esentepe riskli alanının dönüşümünde kullanılmak üzere bu alana komşu Esentepe çekince alanda TOKİ Başkanlığımızca nesir ettiğimiz 475 konutun yapımında sona geldik. Önümüzdeki kamer doğrulama etmeye hazırız. Esentepe Mahallesi’ni Sivas’ımıza ve vatandaşımıza yakışır arkaç getireceğiz.”

Gelgel, Şarkışla’bile Kandemir Kullanılmamış ve Yukarı mahallelerde 170 bin metrekarelik alanda birlikte kentsel transformasyon çalışmalarının devam ettiğini tabir ederek toplamda kısaca 400 konuta TOKİ Başkanlığı marifetiyle başlayacaklarını ve kısa sürede teyit edeceklerini aktardı.

Sivas’ta 7 kavim bahçesinin nazik tıpkısı kısmını tamamladıklarına dikkati çekici Icra Vekili Kurum, “Sakat Sivas Stadı’nın yerindeki ulus bahçemizi milletimiz geçim ve güvenle kullanıyor. Yine Şarkışla Millet Bahçemizin 1. etabını tamamladık. Koyulhisar’bile Eğriçimen Budun Bahçesi’nin yapımına bitmeme ediyoruz. Seyfebeli Ulus Bahçesi ile merkezde Yüceyurt Ulus Bahçesi’nin dahi projelendirme çalışmaları bitmeme ediyor. Arz kısa zamanda Zara Kızılırmak Budun Bahçesi üzere birlikte çalışmalarımızı tamamlayacağız. Esasen merkezde Orduevi’nin olduğu alanı bile milletimizin hizmetine sunulacak eş tıpkısı projeyi kıraathane ve kitabevi fayrap etmek amacıyla bu çalışmayı birlikte başlattık. Belediyemizle gelişigüzel sunu gelişmemiş zamanda tamamlayacağız.” diye konuştu.

Alım, “İller Bankası Umumi Müdürlüğü eliyle bile üstyapıda yaptığımız kabil altyapıda da belediyelerimizin eş ayrımsız faaliyet çerçevesinde Sivas’ta bugüne büyüklüğünde toplanmış 3,3 milyar teklik 167 makule işini bitirdik. Şu anda 376 milyon liralık değerinde bile işlerimiz devam ediyor ve inşallah arz gücük müddet içerisinde tamamlayacağız.” dedi.

Sivas’ın, Dar’ül İslam olduğuna ve Hazreti Peygamberin sahabeleri yoluyla fethedilerek İslam beldesi kılındığına belen eden Çalım, şöyle konuştu:

“O yüzden buranın mayası da sağlamdır, Sivas’ın harcı kuvvetlidir ve kökü sunu derinlerdedir. Bu sebeplerle Sivas’a çalışmak, Sivas’ın hizmetkarı doğmak bizim boynumuzun borcudur. 20 yıldır bu anlayışla Reisicumhur’mızın liderliğinde bu mücadeleyi veriyoruz. Bu bire bir davadır. Bu sevgili 1919’birlikte Gazi Mustafa Kemal Atatürk aracılığıyla dünyaya Sivas’tan duyurulan hürriyet ilanının davasıdır. Tığ üstelik bu hürriyet ilanının bugünkü takipçileriyiz. Tığ buradayız. Milli Mücadele’nin karargahından aldığımız alçak ve ilhamla yoksullukla, gayrisıhhi bina stokuyla abuhava değişikliğiyle, depremle, afetlerle, şehirlerimizin altyapılarını güçlendirecek yatırımlarla, tıpkı taraftan de içtimai izzet anlayışıyla arsa, ev ve hareket yeri sahibi açmak amacıyla geceli gündüzlü demeden çalışıyoruz.”

Nazır Hava, “Leyleğin ömrü laklakla beğenilir” sözünü hatırlatarak şunları kaydetti:

“Maalesef ülkemizdeki aykırılık da böyle. Ömürleri laklakla geçti, geçmeye de bitmeme ediyor. Varsın onlar konuşmaya bitmeme etsinler, biz milletimizle birlikte istikbale yürümeye bitmeme edeceğiz. Hem şehirlerimizi diriltme edeceğiz hem üstelik gönülleri abad edeceğiz. Ülkemizi toptan ayrımsız ağırbaşlı haline getireceğiz hem üstelik Türkiye yüzyılını, Umumi Başkanımız, Başkomutanımız ve Reisicumhur’mızla alay malay başlatacağız. Buradan tercüman olmak istiyorum ki milletimizin 2023’te vereceği rekor tıpkı oyla Cumhur İttifakı’nı ve Reisicumhur’mızı seçtirecek ve beher hedefimizi biricik bir tane gerçekleştireceğiz. Buna inanıyoruz, Sivas’a ve milletimize güveniyoruz. Yanında Sivas olanın, yanı sıra Türkiye olanın sırtı yere gelmez. Allah birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi sürekli kılsın.”

Referans sayısı 5 milyona yaklaştı

Vekil Gelgel, bir gazetecinin sorusu üstüne, Toplumsal Basamak Projesi’nde başvuru sayısının 5 milyona yaklaştığını belirtti. Ankara’de 25 Teşrinievvel’de Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 5 bin konutun temelinin atılacağını nâkil Kurum, şöyle konuştu:

“Akıbet projemizde Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü nazik Sosyal Bölük Projesi kapsamında yekpare Türkiye’birlikte 250 bin toplumsal bölük açıkladık. 81 ilimize nüfusları oranında, ister merkezde gerek ilçelerinden mevrut talepler doğrultusunda tevzi yaptık. İki milyona yakın gencimiz başvurdu. Şu an üzere başvuru süresini fırlatmak kabil benzeri çalışmamız bulunmayan. Bakarız, o periyot vatandaşımızdan gelen talepler doğrultusunda bu ihtiyacı dahi gidermeye çalışırız. Amma doğrusu vatandaşımız e-Izzet üzerinden bu başvuruları yapabiliyor. Buna ilgili seçkin sevgili, sorun da bugüne kadar bize yansımadı.

10 Teşrinievvel’birlikte yer başvurularımız başlayacak, 7 Kasım’a kadar sürecek. Bizim amacımız, hedefimiz bu başvurular bittikten sonradan aceleci ayrımsız şekilde 81 ilimizde nazik ayrımsız coşkuyla, adil bir seçme ve süreç yönetimi ile burada kuralarımızın bütünü noter nezdinde çekilecek, noterlik huzurunda vatandaşlarımız esasen müracaat şartlarına akıllıca kardeşlerimiz beyninde kurayla belirlenecek. 2023’ün geçmiş çeyreğine kadar bütün kuraları arsada ve konutta bitirmeyi hedefliyoruz. Arsadan yahut konuttan hangisi çıkmışsa, vatandaşımız hangisine müracaat ediyorsa bu manada öncelik hakkını kendisine vereceğiz ve inşallah saraka verdiğimiz kabil da iki yıl içerisinde konutlarımızı etaplar halinde teslim edeceğiz.”

Icra Vekili Alım, Sivas’ın Kangal ilçesindeki ısıl santralin çevresel faktörleri ile ait görüşlerini aktaran gazeteciye ise Vekillik yerine tesislerin ocaklık gazlarını 7 periyot 24 saat izlediklerini söyledi.

Kangal Termik Santrali hakkında elan evvel verilen mantinota kararının peşi sıra firma sorumlularının gerekli iyileştirmeleri yaptığını dile getiren Gurur, şöyle devam etti:

“Değerli ihvan, vatandaşımızı akıllıcasına yönlendirecek ve bilgilendirecek olursak şayet, bu termik santralimizin baca gazı süzgeç sistemi var. Burada denetimlerimiz üstelik geceli gündüzlü bitmeme ediyor. Üç ocaklık var, biri sulu bütün dediğimiz, diğer ikisi da arık sistemle faaliyetini yürütüyor. Yüklenici yahut buranın işletmesini eden firma bodur vadede bu yatırımı yaptı. Şu anda Kangal Termik Santrali’nden çıkan ocaklık gazı insan sağlığına, belde mevzuatına akla yatkın tıpkı şekilde insanımıza bile beis vermeyecek şekilde bırakılmaktadır. Bundan dünya oradaki tarımın etkilenmesi söz konusu değildir. rastgele hayvancılık faaliyetinin etkilenmesi bahis konusu değildir. Anca aynı buut olması halinde tığ bu duruma ‘dur’ deriz.”

Share: