Bakan Çavuşoğlu, Sakarya Meydan Savaşı ve Tembel Sempozyumu’nda konuştu: (2)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin, müteşebbis aut politikasıyla türe ve çıkarlarını gelişigüzel platformda aradığını ve koruduğunu belirterek, “Etrafımız yara çemberiyken tığ kırıcı gözlere, hasis planlara alın giderek teyakkuzdayız.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, başkentin Haymana ilçesinde planlı “Milli Mücadelede Akıbet Kermen Haymana” etkinliği çerçevesinde Sakarya Meydan Savaşı ve Haymana Sempozyumu’nun açılışında konuştu.

Konuşmasına ilkin Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk, silah arkadaşları ve eksiksiz şehitleri rahmetle anarak başlayan Çavuşoğlu, “Haymana’birlikte şehitliklerimizde yatan eke ecdadımızın ruhları zihayat olsun. Osmanlı Çınarı bu topraklarda üs saldı. Rivayete göre, Haymana adını Kayıboyu’nun balaban kadını Ertuğrul Gazi’nin validesi Hayme Hatun’dan aldı. Şeş yüzyıl geçmiş kuruluşa fert veren bu can kuşu, altı çağ sonra bu misil kurtuluşa birey verdi. 13 Ilkgüz 1683’te Viyana’birlikte başlayan ricat 13 Eylül 1921’de Sakarya zaferiyle bu topraklarda durdu.” ifadelerini kullandı.

“Bayağı planlara cebin giderek teyakkuzdayız”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin aut politikasını kuruluşa ve kurtuluşa fert veren bu ruhtan aldıkları ilhamla yürüttüklerini dile getirerek, “Diplomasimizi girişimci ve insanca yerine nitelendiriyoruz. Müteşebbis aut politikamızla doğruluk ve çıkarlarımızı her platformda arıyoruz ve koruyoruz. Etrafımız yara çemberiyken biz dokunaklı gözlere, sıradan planlara cebin giderek teyakkuzdayız. Yiğit ordumuz de savunma sanayimiz birlikte uzaya gönderdiğimiz uydularımız bile güvenliğimiz sakıncasız ellerde.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin sadece bölgesinde değil toptan düzeyde de hazar ve refaha katkı sunacak projelerinin bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, dünyanın neresinde aynı kriz olsa gözlerin Türkiye’ye çevrildiğini rapor etti.

Çavuşoğlu, Balkanlar’dan Ilımlı Doğu’ya, Kafkaslar’dan Ilımlı Asya’ya, Afrika’dan, Latin Halkları Amerika’ya krizlerin çözümünde Türkiye’nin akla geldiğine dikkati çekerek, “Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğindeki çabalarımız, çalışmalarımız Ukrayna tahılının dünyaya ulaşmasını sağladı. Bu proje dünyayı tıpkısı azık krizinden koruyacak. Alelhusus bu projeyi gerçekleştirirken medeniyetimizin değerlerinden esin aldık. İnsani dış politikamız, kadim medeniyetimizin vicdani ve sağtöresel değerlerinden besleniyor.” diye konuştu.

“Gelişigüzel yerde varız, temas yerde etkiniz”

Dışarıda kıpırdak olmanın yolunun içeride de dinç olmaktan, bağlanak ve beraberlikten geçtiğini dile getiren Çavuşoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Milli uğraş bunu bize gösteren genişlik iyice örneklerdendir. Bire Bir olduğumuzda, birlik olduğumuzda, vatana topluluk çıktığımızda neleri başarabileceğimizi gösterebiliyoruz. değişik yüzyıl geçmiş ülkemiz üstünde şüphesiz paylaşım planları olduğunu hepimiz biliyoruz. Düşmanın bin yıllık Türk yurdu Anadolu’nun içine tıpkı hançer kabil sokulup Ankara’ya büyüklüğünde geldiğini gördük. Aradan geçen zamanda ve en üst 15 Temmuz’birlikte birlikte ülkemize diz çöktürmek için neler yapıldığını biliyoruz. Bu çabaların gideceğini zannetmeyin. Bu çabalar zaman da var ferda bile olacaktır.”

Çavuşoğlu, aradan geçen zamanda Türkiye’nin hem kendi hem birlikte mazlum milletlerin hakkını savunacak güce kavuştuğunu vurgulayarak, ” Libya’dan Suriye’ye, Kafkaslar’dan Balkanlar’a, Afrika’dan Latin Amerika’ya, Türk devletlerinden İslam İşbirliği Teşkilatına kadar seçkin yerde varız, seçkin yerde etkiniz. Cumhuriyetimizin 100. hariciyemizin 500. yıl dönümü olan 2023’e girerken tarihimizin yaşayan noktasındayız.” dedi.

(Bitti)

Share: