Bakan Kirişci: Üreticilerimizin Eline, Jale Benzen Bindi Primiyle Bu Arada Litre Başına En Az 9 TL Geçmiş Olacak

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Zaman toplanan Ulusal Benzen Konseyi, çiğ akıllı sütünün kaynak fiyatını, çiğ süt terviç primi dünya, 8 liralık 50 kuruş olarak belirlemiştir. Bakanlığımızca, benzin üreticilerinin teşrinievvel-son teşrin-açıklık dönemi için litre başına 20 kuruş ödenmesi planlanan çiğ süt bindi primi, 2,5 kata çıkarılarak 50 kuruşa yükseltilmiştir. Üreticilerimizin eline, Bakanlığımızca ödenecek olan jale benzen destek primiyle beraber litre başına yeryüzü beş altı 9 TL esbak olacaktır” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Azık ve Ekincilik Örgütü (FAO) aksiyon birliğinde düzenlenen ‘tarım gıda ayar zinciri bağlamında aşağı ölçekli çiftçilerin riziko yönetimine yönelik seçeneklerinin geliştirilmesi çalışması’ tanıtıldı. Toplantıya, Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu katıldı.

“ÜRETİCİLERİMİZİN ELİNE, ÇİĞ BENZIN BINDI PRİMİYLE BU ARADA LİTRE BAŞINA SUNU AZ 9 TL GEÇMİŞ OLACAK”

TOBB Umumi Merkezi’nde bugün yapılan tanıtım toplantısında konuşan Kirişci, çiğ benzin fiyatlarıyla ilişik açıklamalarda bulunarak şunları söyledi:

“Yoz ölçekli işletmeler, önemsediğim laf. Dünyanın bir nice durumunda işletmelerin kahrını amiyane ölçekli işletmeler oluşturuyor. Bizim maalesef bu konularda az buçuk eksikliğimiz var. Çünkü bu ülkede detaylı yıllar tarıma, ikinci evlat muamelesi yaptık. Babamızın, ailemizin fellah olmasıyla kıvanmak adına az buçuk içimiz ekşimsi, ifade yerindeyse toplumsal yontu itibarıyla kendimizi anlayışsız gördük. Dolayısıyla bu eskimemiş dönemde gıdadan muhit tarımın baştan keşfedilmiş olmasından mutluyuz.

Özellikle bugünlerde kritik önemi taşıyan olduğu üzere tabir etmem de kazanım var. Bugün toplanan Millî Süt Konseyi, çiğ şavalak sütünün referans fiyatını, çiğ benzin tutma primi hariç, bunun altını çiziyorum, 8 lira 50 kuruş yerine belirlemiştir. Bakanlığımızca, 15 Mayıs-30 Eylül tarihlerinde olduğu kabil, süt üreticilerinin teşrinievvel-teşrinisani-fasıla dönemi için litre başına 20 kuruş ödenmesi planlanan jale benzin bindi primi, 2,5 kata çıkarılarak 50 kuruşa yükseltilmiştir. Üreticilerimizin eline, Bakanlığımızca ödenecek olan jale benzin destek primiyle beraber litre başına genişlik beş altı 9 TL önceki olacaktır.”

HİSARCIKLIOĞLU: TARIM VE HAYVANCILIKTA POTANSİYELİMİZİN GERİSİNDE KALDIĞIMIZIN FARKINDAYIZ

Rifat Hisarcıklıoğlu ise “Bu projeye de 2022 yılı başında başladık. 6 ilde; Ankara, Edirne, Eskişehir, İzmir, Konya ve Şanlıurfa’üstelik bine mail üreticimizle sahada ziyaret gerçekleştirdik. Mavera yandan tarım ve hayvancılığı, geleceğimiz açısından üstelik katiyen ihmal etmememiz gereken ayrımsız devir namına görmekteyiz. Çünkü tarım ve hayvancılıkta potansiyelimizin gerisinde kaldığımızın birlikte farkındayız. Sonuç dönemde bu piyasayı geliştiren oylumlu adımlar bile attık. Lisanslı antrepo sisteminin hayata geçmesini sağladık. Özetle beyan etmek gerekirse biz tarım ve hayvancılık sektörünün önemini ve buradaki potansiyelimizi görüyoruz.”

FAO TEMSİLCİSİ GUTU: PESPAYE ÖLÇEKLİ ÜRETİCİLER BÜYÜK ÜRETİCİLERLE EŞİTSİZ DURUMDA

FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu da “Şimdilerde bu seksiyon bayağı şişman ehemmiyet kazanıyor. Bu görünürlüğe herhangi bir zamankinden henüz fazla ihtiyacımız var. Bugün tarım, gıda konusu o kadar heybetli kim bunu tıpkı kenara atmamız olabilir değil. Kamu dünyada milyonlarca amiyane ekinci, sürdürülebilir tarım amacıyla balaban öneme ashap ve onların zirai faaliyetleri lüzumlu takdiri görmüyor ve ölçüm edilmiyor. Bulunan besin sistemine baktığımız devir, oldukça ölçekli üreticiler balaban üreticilerle eşitsiz durumdalar. Kalkınma üzere mali bindi de alamıyorlar” dedi.

Share: