Bakan Soylu: “(Pakistan’da) hem havadan hem karadan benzeri muadele köprüsü kurduk”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yer ve Şehircilik Bakanı Kasıt Hava ile gelişigüzel geldiği selin vurduğu Pakistan’da gerçekleştirdiği konuşmasında, “yüz yüze kalınan afetin büyüklüğü dönme geçtikçe hep dünya vasıtasıyla anlaşılıyor ve tığ evvel günden itibaren hem alarga hem karadan aynı el birliği köprüsü kurduk” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ve Kasaba ve Şehircilik Bakanı Tasavvur Alım başkanlığındaki heyet, hâkim felaketinin yaşandığı Pakistan’bile temaslarını sürdürüyor. Vekil Aristokrat ve Vekil Kurum elan sonra, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif başkanlığında Başat Afeti Sonrası Eş Güdüm Kıymetlendirme Toplantısı’na katıldı. Nazır Aristokrat, toplantıda gerçekleştirdiği konuşmasında, “karşı karşıya kalınan afetin büyüklüğü aktarılma geçtikçe hep dünya vasıtasıyla anlaşılıyor ve tığ evvel günden itibaren hem açıktan hem karadan ayrımsız beraberlik köprüsü kurduk. Pakistan ve Türkiye ayrılmaz bağlara sahiptir ve bugün Türk milleti bu konudaki hem üzüntülerini hem kardeşleri için dualarını hem dahi ellerinden mevrut desteklerini hatırlamak istemektedir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bizlere ‘Pakistan’birlikte sayın Başbakan ve heyeti hangi devir tükenik derse o zamana büyüklüğünde bu yardımımız ve desteğimiz bitmeme edecek’ dedi. Bugün, 90 bin camide cuma münasebetiyle dualar edilecek hem da Pakistan amacıyla bindi irade edilecek. Lüzum hükümetimiz gerek umum sivil kuruluşlarımız balaban ayrımsız kampanya içerisindedir. Şu esas kadar 11 tayyare anlama etti. 2 katar harekete geçti, 3’üncü katar hazırlanıyor. Tahminî 10 bin deri sevk edildi. 25 bin gıda paketi, ayrıca esenlik malzemeleri ve ilaçlar, çocuk mamaları, üst baş ve gene buradaki kıran merkezinin talep ettiği botlar ulaştırıldı” ifadelerini kullandı.

Icra Vekili Soylu, “Bakanımız Meram Alım ile gelişigüzel birçok kıyamet içerisinde düz aldık. Aylarca kıyamet bölgesinde kaldık. Biz üstelik tarihimizin en iri ateş ve yeğin felaketlerini yaşadık. Burada alay malay çalıştığımız ve aylarca facia yönettiğimiz arkadaşlarımız var. Tığ talimatlarınızı adına ifade etmek üzere buradayız. Tığ bize çizeceğiniz güzergahı, vereceğiniz talimatları bekliyoruz. Bunun alışılagelen tıpkı kıran olmadığını ve benzeri abuhava değişikliği sonucu olduğunu ve hele Pakistan’a bu konuda yapabileceklerimizin en son noktasını yapmaya amade olduğumuzu tercüme etmek istiyoruz. Hem insanların hem bilcümle canlıların hem da anne itibariyle insanların morallerinin etkilendiği benzeri afetle cebin karşıyayız. Tabii bu toplantıdan sonraları sayın başkanla benzeri istimara yapacağız. Hep bilgi birikimimizi samimiyetimizle, kardeşliğimizle burada imtihan etmeye hazırız. Pakistan halkının mukaddema çok kardeşliğini gördük. Pakistan halkının kardeşliğini tığ ne yapsak ödeyemeyiz” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Icra Vekili Çalım: “Türkiye halkı olarak atıf gayreti içerisinde olduk”

Nazır Alım, selde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek, “Pakistan devletine, halkına başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Haziran kocaoğlan esasen itibaren başlayan ve giderek momentum, küsurat muson yağmurları sebebiyle Pakistan devletininim sınırlarının az daha 3’te biri sular altında kaldı. Bizim da kıyamet koordinasyondan büyükelçiliğimizden aldığımız bilgiler çerçevesinde binlerce hayvanımız öldürme oldu, ekincilik alanları, milyonarlarca kardeşimiz evsiz kaldı. Şehirlerimizin altyapısında, yollarında köprülerinde korkulu hasarlar olduğunu öğrendik. İlk andan itibaren Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla İçişleri Bakanlığımız AFAD’ımız, büyükelçiliğimizle mukteza birimlerle koordinasyonu ilişik birimlerle fora etmek suretiyle yardımları Türkiye halkı kendisine çevirme gayreti içerisinde olduk. Bugün üstelik İçişleri Bakanımız gene burada AFAD’ımız TOKİ’miz, Kızılay’ımız ile alay malay Türkiye’birlikte yapmış olduğumuz gibi her afet sonrasında elbette hareket alıyorsak arkadaş ve ahi Pakistan halkı ve devleti amacıyla de buradayız. Rengimiz ve dilimiz ayrı de olsa gönlümüz bire bir, kalbimiz tıpkısı” açıklamasını yaptı.

“Cumhurbaşkanımızın talimatı; bu ihtiyaçları karşılama noktasında seferberlik ruhuyla akıntı etmektir”

Türk halkının kalbinin Pakistan amacıyla attığını dile getiren Bakan Kurum, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Biliyoruz kim bizim de print zamanımızda Pakistan devleti, Pakistanlı kardeşlerimiz bizlerin, Türkiye’nin yanında olmuştur, olmaya bile bitmeme edecektir. Elan evvel Pakistan’dahi yaşanan 2005-2010 yıllarında gine depremlerde birçok vatandaşımız, Pakistanlı kardeşlerimiz hayatını kaybetmişti. O aktarılma birlikte kardeşlerimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Cumhurbaşkanımızın talimatları ile seçme makule yardımı ve desteği yapmıştı. Bu çerçevede 4 bin 872 göz okullar, camiler, sosyal donatılarınız TOKİ başkanlığımız eli ile düz yazı etmiştik”

Pakistan halkının ihtiyaçlarının karşılanması noktasında seferber olunduğunu sözlerine ekleyerek, “Zaman da lazım Pakistanlı kardeşlerimizin bundan ahir yaşamlarında ihtiyaç duyduğu yekpare alanlara ait Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Pakistan Devletinin ve halkının ihtiyaçları ne ise bu ihtiyaçları istikbal noktasında seferberlik ruhuyla akım etmektir. Pekâlâ daha önceki ülkemizde Elazığ, Malatya, İzmir’birlikte bu arada olduk ve afetlerde vatandaşlarımızın yarasını sardıysak, elbet Pakistan, Arnavutluk, Somali ve Endonezya’de tekrar yaşanan afetlerde Türkiye olarak yardıma koştuysak bugün üstelik Pakistanlı kardeşlerimizin yanı sıra olacağız. Bu açacak ile tekrar esbak olsun dileklerimi iletiyorum.

Şerif: “Türk halkı rastgele ahit olduğu üzere Pakistan halkının birlikte olduğunu benzeri nöbet daha gösterdi”

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ise, Türkiye’nin verdiği desteğin, dostluğun ve kardeşliğin nişanesi olduğunu belirterek, “Benim bulunmaz kardeşim Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, süratle afetin arifesinde 27 Ağustos’ta beni aradı, taziyet dileklerini iletti. Hayatını kaybeden binlerce insanımız amacıyla başsağlığı dileklerini iletti” ifadelerini kullandı. Hayatını kaybedenlerden 300’e yakınının bala olduğunu bildiren Şahbaz Kutsal, “Türk halkı rastgele devir olduğu gibi Pakistan halkının beraberinde olduğunu bir kat henüz gösterdi. Kıran gerçekleşir gerçekleşmez Türkiye’den yardımlar yağmaya başladı. Bunlar hem hükümet yardımları hem da vatandaşların gönderdiği yardımlardı” diye konuştu.

Türkiye’den gelen yardım malzemelerinin kıyamet bölgelerinde dağıtılmaya başladığını nâkil Şahbaz Şerif, Pakistan’bile son 40 yıldaki arz efdal miktarda yağışın görüldüğünü söyledi. – İSLAMABAD

Share: