Bakü’de “Türkiye-Azerbaycan Anestezi Bilimi ve Reanimasyon, Balkı Workshop günleri” başladı

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’birlikte, “Türkiye-Azerbaycan Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Balkı Workshop günleri” başladı.

Türk Anestezi Bilimi ve Reanimasyon Derneği ile Azerbaycan Reanimatoloji ve Anestezi Bilimi Uzmanları Birliğinin ortaklaşa düzenlediği etkinliğin açılışına Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Azerbaycan Esenlik Nazır Yardımcısı Kıymetli Zeynalov, Azerbaycan Milli Meclisi Keyif Komisyonu Başkanı Ehliman Emiraslanov, topluluk yetkilileri ve etibba katıldı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Bakü Büyükelçisi Bağcı, Kovid-19 salgını döneminde insanı yaşatma çabası içerisinde olan doktorlara ve özellikle aheste bakım üniteleri çalışanlarına teşekkür etti.

Bağcı Azerbaycan’de bu sene Türkiye ile kuma esenlik mevzulu üçüncü etkinliğin düzenlediğini belirterek ülkeler arasındaki ilişkilerde insana yapılan yatırımın sunma koskocaman ve temelli yatırım olduğunu, afiyet alanındaki etkinliklerin bile buna hizmet ettiğini kaydetti.

Türkiye olarak Azerbaycan’la takkadak ticaretin artırılmasını ve düzenlilik alanındaki gelişim birliklerinin geliştirilmesine değil, yetişek ve kültür alanına da odaklandıklarını bildiren Bağcı, “Bu cins etkinlikler ‘soft’tur ama elan kalıcıdır. Bu yönüyle bugünkü etkinliği önemsiyoruz. Birbirimizden öğreneceğimiz haddinden fazla şey var.” dedi.

Azerbaycan Milli Meclisi Afiyet Komisyonu Başkanı Emiraslanov dahi anestezi bilimi ve müstacel terapinin hangi kadar majör olduğunun, Kovid-19 salgını döneminde daha açıkça görüldüğünü belirtti.

Emiraslanov, “Bugünkü etkinliğin bir başka konusu ağrı polikliniği. Maatteessüf Azerbaycan’bile bu alanda yeteri büyüklüğünde ehlihibre bulunmayan. Bugünkü etkinlikteki Türk hocaların sayesinde Azerbaycanlı uzmanlar da tecrübelerini pekiştirecekler.” ifadelerini kullandı.

Türk Anestezi Bilimi ve Reanimasyon Derneği Başkanı Meral Kanbak ise Azerbaycan Reanimatoloji ve Anestezi Bilimi Uzmanları Birliği ile ilişkilerinin her an artacağına ve ileriye taşınacağına inandığını söyledi.

Kanbak, Azerbaycan’a 20’nin üstünde kişi alanında deneyimli hoca ile geldiklerini belirterek bugünkü etkinlikte hem nazari hem bile kılgı eğitimlerin verileceğini bildirdi.

TİKA Bakü Izlence Koordinatörü Fatih Yılmayan üstelik diğer alanlarda olduğu kabilinden Türkiye ile Azerbaycan arasındaki afiyet alanındaki ilişkilerin seçme geçen bölüm elan de doğacak aşamalara taşındığını ve güçlendiğini belirtti.

Yılmayan, sağlık alanında verimli ve sürekli hisse senedi birliklerinin kuruluş edilmesi bakımından iki kardeş ülkenin bilgi insanları ortada vukuf ve deneme mübadelesine imkan sağlayan faaliyetlerin haddinden fazla majör olduğunu belirterek TİKA namına bu tür etkinlikleri desteklediklerini kaydetti.

Çeşitli tike ve eğitimlerin yapılacağı aktiflik 2 aktarılma sürecek.Share: