Balaban Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da Balaban Zafer’in 100. yılı zımnında törenler düzenlendi.

Edirne’deki merasim, Atatürk Anıtı’nda Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cihanoğlu ve Belediye Reisi Recep Gürkan’ın anıta çelenk sunumuyla başladı.

Bando eşliğinde kaçınmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Buradaki törenin ardandan Ilbay Kırbıyık makamında tören düzeni üyelerinin tebriklerini akseptans etti.

Atatürk Bulvarı’nda planlı törende ise Kırbıyık, Cihanoğlu ve Gürkan askeri araçla geçiş yaparak vatandaşları selamladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Piyon Miralay Suat Kızılırmak, günün medlul ve önemini belirten konuşmasında, 30 Ağustos zaferinin Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasına asıl teşekkül ettiğini söyledi.

Zaferin 100’üncü yılını ulusça kutlamanın çın çekicilik ve heyecanının yaşandığını belirten Kızılırmak, “Necip Türk milleti, yiğit Türk ordusuyla alay malay varlığına ve vatanına kast edenlere alın 100 sene geçmiş zaman yiğitlik ve şeref yoğun tarihinden aldığı kudretiyle baştan dirilerek, topyekun aynı var işleyiş mücadelesi sonucunda eşine tarihte birkaç rastlanır tıpkısı yengi kazanmıştır.” diyerek konuştu.

Tören askeri birlikler ve araçların geçişiyle sona erdi.

Törene, TBMM Eş Koca Punt Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve SELIM Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, İYİ Parti Edirne Mebus Orhan Çakırlar, protokol üyeleri, gurur müdürleri, siyasi parti ve sivil sosyete yapılış temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kırklareli

Kırklareli’nde Hürriyet ve Demokrasi Meydanı’nda planlı törende, Ilbay Birol Ekici, 55. Mekanize Piyon Tuğgeneral Komutan Vekili Piyade Miralay Halk Duayen ve Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının ardından merasim Kırklareli Valiliğinde bitmeme etti. Ilbay Ekici, Ermiş ile Kesimoğlu burada tebrikleri kabul etti.

Ardından Hürriyet ve El Erki Meydanı’nda devam fail törende Ekici, Ermiş ile Kesimoğlu askeri miftah ile vatandaşların bayramını kutladı.

Tank Üsteğmen Recai Etkin, burada yaptığı konuşmada, 30 Ağustos zaferi ile Türk vatanının nehiy edilemeyeceğinin dünyaya kanıtlandığını belirtti.

Konuşmaların arkası sıra el oyunları gösterisi sunuldu, öğrenciler vasıtasıyla şiirler okundu.

Tören, askeri birlikler ve araçların geçişiyle sona erdi.

Tekirdağ

Valilik uğrunda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının peşi sıra korku duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Kutlamalar kapsamında Tekirdağ Valisi Eren Yıldırım makamında tebrikleri kabul etti.

Sahil dolgu alanında bitmeme eden törene Ilbay Yıldırım, DÜRÜST Parti Tekirdağ milletvekilleri Mahmur Çiçeği Koncagül, Mustafa Kavara, CHP Tekirdağ milletvekilleri İlhami Özcan Aygun, Istekle Yüceer, İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Hantal Kaplan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Delice Yenilmez, Tekirdağ Büyükşehir Şehremini Haysiyet Albayrak, İl Güven Müdürü Hakan Mehmet Fındık, İl Kurnaz Komutanı Albay Ahmet Kırıcı, hava müdürleri, askeri erkan, siyasal parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Vali Sebep, Yenilmez ve Albayrak askeri açkı ile vatandaşların bayramını kutladı.

Yaya Yüzbaşı Güntekin Gürler günün mazmun ve önemini tamlayan konuşmasında, 30 Ağustos’un, Türkiye’nin balaban zaferi ve Türk milletinin halas mücadelesi olduğunu söyledi.

İl Açıkgöz Komutanlığı mayın kontrol köpeği “Dokunaklı”in gösterisi da protokol üyeleri ve vatandaşlar yoluyla candan izlendi.

Tören, askeri birlikler ve araçların geçişiyle sona erdi.

Share: