Balıkçı Kenan Balcı: “Bu yıl fiyatlar düşecek vatandaşları dörtte tıpkısı fiyatına balık yiyecek”

Denizlerde av yasağının kalkmasına güdük bire bir müddet kaldığında balıkçılar, bakir sezona hazırlanıyor. Beylikdüzü’nde mevcut Balıkçı Kenan Balcı, özellikle hamsi, palamut ve ateş balığı’nın eli nimetli mübarek çıkmasını beklediklerini anlatım ederek, “Fiyatlar düşecek ve halkımız inşallah Kars’tan Edirne’ye dörtte aynı fiyatına balık şart. İnşallah sata sata yorulacağız” dedi.

1 Ilkgüz itibari ile denizlerde avlanma yasağının kalkmasına az günler kaldığında balıkçıklar eskimemiş sezon hazırlıklarını mütemadi ayrımsız şekilde sürdürüyor. Balıkçılar, bu zaman açılışında bereketli bereketli pelit, hamsi ve ateş balığı’nın çıkmasını bekliyor. Dört buçuk maaş aranın ardından Beylikdüzü’nde kâin Balıkçı Kenan Balcı, kullanılmamış sezona hazır olduklarını ve denizlerdeki araştırmalarına göre bu sene sivri, sardalya ve hamsinin daha çok olacağına belirtti.

“Fiyatlar düşecek ve halkımız inşallah Kars’tan Edirne’ye dörtte bir fiyatına balık kayıt”

Müstemirren Besmele demeye amade olduklarını söyleyen Balıkçı Kenan Balcı, ” Türkiye’deki balıkçılarımız dört gözle 1 Eylül tarihini bekliyor. Dört buçuk ay aradan sonraları ‘Müstemirren Bismillah’ diyecekler ve balıkları avlamaya başlayacaklar. Noksan asırlık tecrübelerime binaen bu yıl kar yağışı ve yağmurlar yolları kesti ve ovalardaki mecmu kurtçukları yani yemleri denize sürükledi. Kış domuzuna geçti bu yüzden çokça ümitliyiz. İlk başlarda palamut çok çıkıyor. Marmara, Karadeniz, İğneada kadar yerlerde oltamızı saldığımızda pelit çıkıyor. O yüzden palamuttan çokça ümitliyiz. Fiyatlar düşecek ve halkımız inşallah Kars’tan Edirne’ye dörtte benzeri fiyatına balık yiyecek” dedi.

“İnşallah bu yıl sata sata yorulacağız”

Vatandaşların beş altı balık tükettiğini söyleyerek konuşmasını sürdüren Balcı, “Halkımız balığı az yiyor. Tek yemeyenler üstelik 200 gram balık yesinler. Balık ve deniz çokça koskocaman. Halkımız para kazanmanın peşinde ama bahir hangi büyüklüğünde mukaddes ayrımsız madde. Oltanı atıyorsun ve 5 kilogram balık tutuyorsun 200 liralık dünyalık kazanıyorsun. Marmara ve Karadeniz Türk halkına bire bir armağandır. Hep balıklara doyacağız. Hamsi, istavrit üzere denizin değme tarafında ve kıyı şeritlerinde balıklar gözüküyor. İnşallah sata sata yorulacağız” dedi. – İSTANBULShare: