BALIKESİR – Aklı Kıt Dağları’nda koşulacak olan 6’ıncı İda Ultra Maratonu ferda başlıyor

Kazdağları, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin Yeşilyurt köyü ile Balıkesir’in Edremit ilçesi Kaçıngan Mahallesi ortada gerçekleştirilecek 6. İda Ultra Maratonu’nda 25 ülkeden 1663 koşucuya karı sahipliği yapacak.

Kar Spor İda Ultra organizasyonunun basın toplantısı, Cesaretsiz Mahallesi’ndeki tıpkısı termal otelde gerçekleştirildi.

Edremit Şehremini Selman Hasan Aslan, toplantıda yaptığı konuşmada, Edremit’in tanıtımına ultra maratonun iri katkısı olacağını söyledi. Sporcuların 17 köy ve rustik mahallenin içinden, 77 endemik bitkinin bulunduğu 1700 metre rakımlı Kazdağları’ndan geçeceğini tamlayan Arslan, şöyle konuştu:

“Aeneas Firez Rotası ilk defa sporculara açılmaktadır. Şimal Ege’üstelik planlı tek ultra maratondur. Çanakkale’den Balıkesir’e koşuyoruz. Dağdan denize, Yeşilyurt’tan Tor’ye ilerliyoruz. Yeşilden maviye, Kazdağları’ndan Edremit Körfezi’ne iniyoruz. Rotası çokça hususi aynı programdayız. Bu rota; Paris’in çobanlık yaptığı dağlardan, Aeneas’ın kat gittiği diyarlardan, Homeros’un İlyada’sında yazdığı topraklardan mazbut. Bu güzergah ile Aeneas kültür rotasına dokunulacak.”

Kar Spor Umumi Heyet Başkanı Selami Alaftargil bile markaları altında İda Ultra’yı 25 ülkeden sporculara ulaştırmaktan nazik hava duyduklarını anlattı. Alaftargil, “Arsıulusal alanda büyüyerek devam eden ve dünyada tanınırlığı olan bu organizasyonla spora ve sporcuya samimi bindi vermenin mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Organizasyon Komitesi Başkanı Çelik Ata ise bu sene 6’ncısını düzenledikleri Kar Spor İda Ultra’nın, dünyanın genişlik majör spor etkinliklerinden ve iz koşularından biri haline geldiğini tabir etti.

Aeneas hars rotasının benzeri bölümünün de kullanılacağı yapılanma yarın sabah Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Yeşilyurt köyünden başlayacak. Sporcular iki çevrim sürecek organizasyonda Karye Koşusu (KOK 15K), Run Zeus (GÜNDÜZ 36K), İda Half Ultra (İHU 66K) ve İda Ultra (İDU 114K) parkurlarını geçecek.

Share: