Balıkesir evcil haberi… Ayvalık Belediyesi’ne Tarihi Kentler Birliği’nden Aplikasyon Ödülü

Tarihi Kentler Birliği’nin düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Siper Proje ve Uygulamalarını Promosyon Yarışması’nda Ayvalık Belediyesi, Georgala (Yorgola) Hanı’nın restorasyonu ve Ayvalık Belediyesi Hizmet Binası namına işlevlendirilmesi dolayısıyla uygulama ödülüne derece görüldü.

Tarihi Kentler Birliği’nin 21’incisini düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Dulda Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nın sonuçları anlaşılan oldu. Bu sene 34 organ belediyenin hep 67 projeyle katıldığı yarışmada Ayvalık Belediyesi, Georgala (Yorgola) Hanı’nın restorasyonu ve Ayvalık Belediyesi Hizmet Binası yerine işlevlendirilmesi zımnında uygulama ödülüne değer görüldü.

Ayvalık Belediye Reisi Mutlu Ergin, konuya ilişik şunları söyledi:

“Tarihi binanın restorasyonunun tamamlanmasının ardından hizmet gayeli kullanılmaya başlanılan binada mihman ettiğimiz evcil ve yabancı misafirlerin bulundukları ortamdan çokça balaban sağlık aldıklarını almak bizleri haddinden fazla mutlu ediyor. Ayrıca vatandaşların işlemlerini elde etmek için geldikleri binanın avlusunda sıralarını beklerken yayınlarımızı okumaları, bulundukları tarihi binada, şevket hastanesi ve vergi dairesi adına kullanıldığı dönemlere ilişik anılarını yaşamaları bizlere de duygun anlar yaşatıyor. Ayvalık’ımıza çok yakışan bu tarihi binanın ödüle değer görülmesi bizleri haddinden fazla balaban motive etti. Buyurmak kim güzel işlere imza atıyoruz.”

MERASIM İSTANBUL’DA

Tarihi Kentler Birliği’nin kurulmasını sağlayan Prof. Dr. Kavi Sözen’in hesabına verilen Siper Şişman Ödülü, bu yıl Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin oldu. Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Osmangazi Belediyesi ise Yargıcılar Kurulu Hususi Ödülü’ne değer bulundu. 7 proje ödülü, 7 aplikasyon ödülü, 8 süreklilik ödülü ve 9 muvaffakiyet ödülünün verileceği tören ise ilkgüz böylelikle İstanbul’da yapılacak olan Türkiye Kentler Birliği Sedir Toplantısı’nda düzenlenecek.

TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASI DULDA PROJE VE UYGULAMALARINI ÖZENDİRME YARIŞMASI NEDİR

2001 yılından bu yana planlı Siper Promosyon Yarışması, Tarihi Kentler Birliği üyesi belediyelerin “kimlikli şehir” kavramını güçlendirmesini, kentin yeti mekanlarını geleceğe taşınmasını, süreduran durumdaki yapıları restore ederek yeniden işlevlendirmesini ve dinç, deli dolu odaklara, kamusal alanlara dönüştürmesini destekliyor, isteklendirme ediyor. Yegâne bina ölçeğinde onarımlar ile çıkmaz, çarşı, mahalle kabil haddinden fazla boyutlu hesaplı kentsel mirası esirgeme çalışmaları bu yarış yardımıyla tanıtılıyor, düzenlenen armağan töreniyle projeler sergileniyor ve ilişkin kesimlerle paylaşılıyor.

Share: