Balıkesir Örenlik Sahili’nde kuruyan ağaçlar gergin etti

– Balıkesir Örenlik Sahili’nde kuruyan ağaçlar tedirgin etti

BALIKESİR – Burhaniye ilçesinde, tarihi ağaçları ve semavi bayraklı plajıyla adını duyuran Örenlik Sahili’nde, kuruyan çam ve arkalıksız ağaçları çevreci vatandaşları rahatsız etti. Serencam 3 sene içre 20’den çok ağacın kuruduğunu anlatan mütekait bankacı Mustafa Karabıyık, soruna çözüm bulunmasını istedi.

Burhaniye’da gökçe bayraklı plajı ve tarihi ağaçları ile maruf Örenlik Mahallesi’nde son yıllarda çokça sayıda çam ağacının kuruması çevrecileri üzdü. Kurumanın önüne geçilmesini talip vatandaşlar, yetkilileri ilaç almaya çağırdı. Geçtiğimiz yıllarda kuruyan çamlar kesilirken, kurumanın önüne geçilememesi dahi çevrecileri karmakarışık etti. Önlem alınmasını isteyen emekli bankacı Mustafa Karabıyık, “Ören ilçemizin en iyice yeridir. Ağaçları ve yeşilliği ile elektrik merkezidir. Ama, son zamanlarda kâh ağaçlarda kurumalar başladı. Geçtiğimiz yıllarda kuruyan kâh çamlar kesildi. Esasen kuruyanlar var. Bu ağaçlar münasebet kuruyor. Bunun sebebi araştırılmalı. Bu ağaçlar ömrünü tamamladığı üzere mi kuruyor. Yoksa, bakımsızlıktan mı kuruyor. Örenlik’de bu güne büyüklüğünde 20’den fazla ağaç kurudu. Bunun sebebi araştırılmalı” dedi. Burhaniyeli olduğunu anlatan güzellik salonu Batuhan Aslanoğlu da, “Ben çocukluğumdan beri buraya geliyorum. çıktı de tezkere okumaya geliyorum. Kuruyan ağaçlar beni üstelik üzdü. Hele yaz aylarında çok sayıda gezici geliyor. İlgililer bu kurumanın sebebini araştırmalı” dedi.

Emekli sarıklı Metin Oğuz ise, “Alelhusus yaz aylarında bu ağaçların altında gölgeleniyoruz. Fakat kuruyan ağaçları bağışlamak bizi üzüyor. Bunun sebebi araştırılmalı” dedi.

Share: