Balıkesir’de zeytin hırsızlığı yapan 18 berbat tutuklandı

Balıkesir’de hasat sezonunun başlamasından itibaren kısaca iki maaş süreçte bahçelerden zeytin çaldıkları iddiasıyla gözaltına alınan 78 şüpheliden 18’i tutuklandı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Edremit Körfezi bölgesinde ve Erdek ile Bandırma ilçelerinde 2022-2023 sezonunda yaşanan 49 ayrı zeytin hırsızlığı olayından 46’sı ile ilişkin 78 zanlı gözaltına makbuz. Bu kişilerden 18’i Edremit ve Havran ilçelerinde çıkarıldıkları hakimlikler aracılığıyla tutuklandı. Erkin bırakılan 60 şüpheliden 12’si üzerine adli arama kararı verildi.

Açıklamada görüşlerine düzlük sunulan Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, bu hasat sezonunda alınan önlemlerin Körfez ve Güney Marmara ilçelerinde kaymakamlar vasıtasıyla koordine edildiğini, uyanık ve emniyet birimlerinin ciddi denetimiyle zeytin bahçelerinden yapılan hırsızlıkların önlenmesi amacıyla iri çaba gösterildiğini bildirdi.

Bahçelerden yapılan hırsızlık olaylarında yakalanan şüpheliler hakkında bu sene ilk defa mahkemelerce tevkif kararlarının verildiğini belirten Şıldak, üreticinin cebin terinin korunması üstüne çabalama sarf eden ve duyarlılık gösteren bütün kurumlara teşekkür etti.

Hırsızlık olaylarının erdemli oranda aydınlatılması ve faillerin tutuklanmasının balaban olduğunu vurgulayan Şıldak, “Bu örnek çalışmayı ortaya koyan kaymakamlarımızı, jandarmamızı ve emniyetimizi kutluyorum. Benzeri şekilde çalışmalara destek veren Maraba Malları Siper Başkanlıklarımıza teşekkür ediyorum. Güvenlik kuvvetlerimiz alandaki çalışmalarını mevsim sonuna büyüklüğünde kararlılıkla sürdürecek ve bölgemizde üreticilerimiz için zılgıt oluşturan arakçılık olaylarının faillerini yakalayarak adalete teslim etmeye devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Share: