Balıkesir’in asırlık “Savaştepe Sarıbeyler seferberlik çöreği” coğrafi işaretle tescillendi

Balıkesir’in Savaştepe ilçesine merbut rustik Sarıbeyler Mahallesi’nde, ilk defa Çanakkale ve Halas savaşlarına katılan askerlere besleyen, içimli ve dayanıklı besin sağlayabilmek üzere üretilen seferberlik çöreğinin coğrafi bel tescili yapıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesince Türk Nişancı ve Ayraç Kurumuna (TÜRKPATENT) yapılan tescil başvurusu sonuçlandı.

“Savaştepe Sarıbeyler seferberlik çöreği” adıyla tescillenen ürünle Balıkesir’in coğrafi belen sayısı 16’ya yükseldi.

Muharebe yıllarında kesim halkının bire bir araya gelerek topladığı un, yoğurt, zeytinyağı, şeker ve tarhana çorbası mayasıyla hazırladığı seferberlik çöreği, yazma gestalt verilerek yıkanmış susuzluk bulanıp odun ateşinde pişirildikten sonradan serin ayrımsız yerde kurutularak 2-3 kamer bozulmadan saklanabilecek arkaç getirildi. Sonunda o dönemde cephede savaşan askerlere, ayrıntılı süre bozulmadan dayanabilecek doyurucu ve besleyici gıda sağlandı.

Bükdere köhne cilt ayran peyniri, manda kaymağı, Balıkesir kaymaklısı ve Denk tereyağı amacıyla referans işlemlerini tümleç Büyükşehir Belediyesi Rustik Hizmetler Dairesi Başkanlığı, “Susurluk kokoreci”, şehre özgü nişane ve tariflerin vadi aldığı 30 çeşidiyle “Balıkesir kahvaltısı” ile “Havran inciri”nin tesciline yönelik başvurma hazırlıklarını sürdürüyor.

Share: