Bartın’da Kazakistanlı darülfünun öğrencisi Mütedeyyin oldu

Bartın Üniversitesi’nde (BARÜ) terbiye gören Kazakistanlı 22 yaşındaki Daurenbek Tuleutay, kaldığı yurtta arkadaşlarından etkilenerek İslamiyet’i seçti.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dümen Bilişim Sistemleri hazırlık sınıfı öğrencisi Tuleutay, kaldığı Mehmet Rıfat Efendi KYK Erkek Öğrenci Yurdu’nda İslamiyet’e demet duymaya başladı.

Arkadaşlarından İslamiyet’le ilişkin bilgiler öğrenen ve bu konuda kitaplar okumaya başlayan Tuleutay, daha bilahare ensiz görevlilerine müslüman olmak istediğini iletti.

Bunun konusunda İl Müftülüğünde düzenlenen ihtida töreninde Tuleutay’a, İslamiyet’in temel esasları anlatıldı.

Daha sonra kelimeişehadet getirerek Dindar olan Tuleutay’a, İl Müftüsü Ömer Izdırap eliyle ihtida belgesi ve değişik kitaplar verildi.

Elem, gazetecilere, Allah’ın lütfu ve kendi iradesiyle İslam’ı tercih fail Tuleutay’ı ve onun Müslüman olmasına komütatör olanları tebrik kartı ettiğini söyledi.

Özgür iradesiyle Müslümanlığı seçen Tuleutay’ın, hayatında arı sili ayrımsız mevzu açtığını vurgulayan Şiddetli, “Çıktı dünyadaki tekmil Müslümanların ve bizlerin kardeşi oldu. Rabbim yıpranmamış hayatında rızasına akla yatkın aynı hanay sürdürmeyi yıldız etsin.” ifadelerini kullandı.

Tuleutay de 22 yaşına büyüklüğünde tanrıtanımaz kendisine yaşadığını, Bartın’birlikte İslamiyet’e nikbet sardığını belirtti.

İslamiyet’le ilişkin yurttaki arkadaşları ve vazifeli rehberlerden bilgiler aldığına işaret fail Tuleutay, “Mübarek mübarek betik okuyor, dinimi öğreniyorum. Tıpkı yandan de ibadetlerimi aklık tıpkı şekilde yazmak üzere öğrenmeye bitmeme ediyorum. İslamiyet’i seçtiğim üzere gayet mutluyum ve hayat doluyum.” diyerek konuştu.

BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Detaylı, Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü Halil Akkaş ile Ensar Vakfı Bartın Idarehane Başkanı Misyon Saika üstelik Tuleutay’ı kararından ekolojik ortam kutladı.

Share: