Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç Çanakkale’de konuştu Açıklaması

Matbuat İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Cavit Erkılınç, “Basın Kanunu’nda yapılacak değişiklikler ‘sansür’ adı altında matlup operasyonlarına maruz kaldı. Burada benzeri karartma operasyonuna maruz bırakıldığımız bir gerçektir. Dezenformasyona cebin hareketli tıpkısı mücadelenin verilmesi elden Türkiye’nin meselesi bile değildir. Dezenformasyon elden bire bir milli asayiş meselesi olmanın ötesine geçerek küresel bire bir asayiş sorunu halini almıştır.” dedi.

Erkılınç, BİK ve Cenup Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) iş birliğiyle planlı “Dezenformasyon ve Falsolu Bilgiyle Savaş Eğitimi”ne katılan matbuat mensuplarıyla tıpkı araya geldi.

Cavit Erkılınç, burada yaptığı konuşmada, sonuç iki hafta içinde 11 ilde toprak toplantıları düzenlediklerini belirterek, toplantılara gösterilen kilolu ilgiden ve sahadan aldıkları müspet izlenimden büyük sevinme duyduklarını rapor etti.

Erkılınç, mıntıka toplantılarının yegâne asıl gündeminin bulunduğunu, bunun da internet veri sitelerini kesiksiz kitap kapsamına alacak aranjman hakkında gazetelerin bilgilendirilmesi ve buradan sağlanacak resmi car gelirleri olduğunu hatırlatarak, “imdi basınımızın durumu, sorunları, hal önerileri, kurumumuzla karşılıklı ilgiler üzerine yoğunlaşmayı istesek bile dezenformasyonla mücadeleye değinmeden teslim etmek türlü olmadı. Tığ değinmesek, gazete temsilcilerimizden dezenformasyona ilişkin sorular geldi. Öylesine cesim bire bir laf kim iletişim araçları çalışanı arkadaşlarımıza müteveccih şehadetname programı düzenleniyor ve bu vesile ile tıpkısı araya geliyoruz.” diyerek konuştu.

“Dolma yahut kusurlu bilgiden keder etmemek olanaklı mü?”

Emin araştırmaların düzme habere yer çok maruz mütezayit ülkeler sıralamasında Türkiye’yi ilk sırada gösterdiğini vurgulayan Erkılınç, toplumsal medyada paylaşılan seçkin 100 haberden 50’sinin dolma olduğunun görüldüğünü söyledi.

Türkiye’bile kullanıcılarının yüzdelik 60’ının internetteki falsolu bilgiden endişe duyduğunu nâkil Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, şunları söyledi:

“Biber Dolması veya yanlış bilgiden endişe etmemek tür mü? Serencam tıpkısı aydan beş altı emsal paylaşmak isterim. Biri daha çok, ‘Kız Kulesi çalındı’ dedi, vesair ‘Katarlılara satılmış’ diyerek el yükseltti. Koca büyüklük işi gücü bıraktık Kız Kulesi peşine düştük, sahile atak ettik. Bu hile mesajlar on binlerce paylaşım alırken gerçeği duyuran Bakanlığın açıklaması biraz beniz paylaşım fakat alabildi. Gene aksi açı hilesi ile kaçak bina yıkımı, ‘Peribacaları yıkılıyor’ diyerek sunuldu. Avcılar’daki metrobüs kazasında ise ‘yurttaş gazeteci’, onlarca ölmüş, yüzlerce yaralıdan bahsederek yalan bili şehvetinin esiri olduğumuzu adeta ispatladı. Bizim mücadelemiz mecmu namına toplumu bölücü, ayrıştıran, ortak değerlerimizin temeline hırslı koyan bu anlayışladır.”

Türkiye’birlikte 2006-2017 yılları beyninde 126 bin büyük biber dolması bilgi üretiminin gerçekleştirildiğini ve bunun 3 milyon gönül yoluyla yayıldığını tabir eden Erkılınç, domates dolması haberin cemiyet psikolojisinden amme güvenliğine, medyanın itibarından soylu erki kayıplara kadar dokunaklı ve onarılmaz etkilerinin acı tecrübelerle öğrenildiği bire bir çağda yaşandığını kaydetti.

“Bakir Matbuat Yasası’nı hamur mücadelesinin adı ve sembolü adına görüyoruz”

Yalana yeryüzü çokça maruz küsurat ülkelerin başında gelen Türkiye’nin, dezenformasyonla mücadelesini, kamu güvenliği ve malumat kabul etme özgürlüğü çerçevesinde baştan düzenleyecek adımları atmaya sınırlanmış olduğuna meni eden Erkılınç, şöyle devam etti:

“Matbuat Kanunu’nda yapılacak tadilat ‘sansür’ adı altında matlup operasyonlarına maruz kaldı. Burada benzeri karartma operasyonuna maruz bırakıldığımız benzeri gerçektir. Dezenformasyona karşı canlı bir mücadelenin verilmesi yalnız Türkiye’nin meselesi da değildir. Dezenformasyon hoppadak bir milli asayiş meselesi olmanın ötesine geçerek toptan benzeri güvenlik sorunu halini almıştır. Matbuat İlan Kurumu kendisine Bakir Matbuat Yasası’nı üs mücadelesinin adı ve sembolü olarak görüyoruz. Almanya, toplumsal medya yasası ile fiziksel sürat ve cinsel cüretkâr tehditlerini üç yıla kadar, hakareti ise iki yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırabiliyor. Fransa’birlikte dezenformasyon içeriklerinin paylaşıldığı platformların yöneticilerine bile tıpkısı sene kodes cezası verilebiliyor. Ülkemiz bir ilkeleri ortaya koyunca ‘sansürcü’ oluyor.”

Yasal düzenlemelerin dezenformasyonla mücadelede bir tane başına yeterli olmayacağını belirten Erkılınç, yalana karşı içtimai refleksin güçlendirilerek gerçeklik peşinde koşulmasının, iletişim araçları okuryazarlık kültürünün geliştirilmesinin ve doğrulama mekanizmalarının dosdoğru işletilmesinin önemine değindi.

Medyaya mahsus hamaset oranının, güvensizliğin gerisinde kaldığını ve bu nedenle güvenilir olmayan kaynaklara yönelmenin önünün açıldığını anlatan Cavit Erkılınç, İletişim Başkanlığı bünyesinde kurulan Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin Türkiye’ye alın düzenlenen dizgesel saldırılara karşı koca tıpkısı görev yürüteceğine inandığını vurguladı.

Konuşmaların peşi sıra eğitime katılanlara sertifikaları törenle verildi.

Törene, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, GMKA Genel Sekreteri Abdullah Tehlikeli, BİK Kurumsal İletişim Müdürü Oğuz Akçakoca, BİK Balıkesir Ofis Müdürü Gökhan Ermiş, kursiyerler ve basın mensupları katıldı.

Share: