Başkentte 5. Sivas Tanıtım Günleri başladı

Ankara Sivaslı Dernekler Federasyonu (ASİDEF) koordinasyonunda organize edilen “5. Sivas Tanıtım Günleri” başladı.

Etimesgut Türk Beyleri Şehir Meydanı’nda zaman başlayan lansman günleri kapsamında, Sivas’ın ünlü lezzetleri ve kente saf değerlerin sergilendiği değişik stantlar açıldı.

Etkinlikte dünyaca ünlü Kangal köpekleri ile kamuoyunda “doktor balıklar” kendisine aşina ve deri hastalıkları tedavisinde kullanılan balıklar tanıtıldı.

Sivas Valisi Yılmayan Parıltı, AA muhabirine, bu yıl etkinliğin 5’incisinin düzenlendiğini hatırlatarak, etkinlik vesilesiyle hemşehrileriyle aynı araya geldiklerini söyledi.

Amaçlarının Sivaslılarla angajman ve beraberliği, kardeşliği daha birlikte esermek; Sivas’ın değerlerini, zenginliklerini, folklorünü, lezzetini ve kültürünü lanse etmek olduğunu tamlayan Parıltı, hele kentin coğrafi meni düzlük Sivas köftesi ile sucuğunu ve pastırmasını takdim etmek istediklerini anlattı.

Balkır, “Antrparantez turizm değerlerimiz var. Gürün Gökpınar Gölü, aynı şekilde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Divriği Ulu Cami, Gök Fakülte, Şifaiye Medresesi, bunların kâffesi Sivas’ımızın tarihi, kültürel, doğal zenginlikleri. Bu vesileyle mecmu vatandaşları bu değerleri görmeye nida ediyorum. Ayrıca buraya gelip hemşehrilerimizle buluşmaya nida ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Köfte yiyecek yarışması

Etkinlik kapsamındaki köfte yeme yarışmasında bire bir dakikada 10 köfte yiyerek bir numara olan Mustafa Çıpa, “Sivas köftesi kendisini yediren bire bir köftedir. Yedikçe insanın yiyesi sağlık. İnsan bir para süresince unutamaz. Daim bu köfteyi kemirmek gerek.” dedi.

Ankara Suşehri Toplum Örgütü Başkanı ve ASİDEF Genel Sekreteri Eksiksizlik Demir ise Sivas’ın hep özelliklerini takdim etmek üzere etkinliği düzenlediklerini tabir etti.

Başkent 5. Sivas Tanıtım Günleri 25 Eylül’e büyüklüğünde sürecek.Share: